MENÜ

Şiddet Haritası

Şiddet Haritası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Şiddet Haritası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 395 Şiddet Haritası haberi bulunmuştur.

Şiddet Haritası Haberleri

Türkiyede olaysız tek şehir...

Türkiye'de olaysız tek şehir...

2017 yılında 3 bin 494 bireysel silahlı olay yaşanırken 3 bin 529 kişi yaralandı, 2 bin 187 kişi yaşamını yitirdi. Rakamlar 2017 yılındaki silahlı olay sayısının bir önceki yıla göre yüzde 28, son üç yıla bakıldığında ise yaklaşık yüzde 61 arttığını gösterdi.

25.01.2018Gündem
Aşk ve edebiyatla birleşen isyanın romanı

Aşk ve edebiyatla birleşen isyanın romanı

Merakla beklenen kitaplar listelerinin gediklilerinden ‘Dünyanın Sonundayız’, nihayet Türkçede. Üç kitaplık seriyi bu eseriyle başlatan Lidia Yuknavitch ile kitabın çevirmeni Tülin Er konuştu: “Sevgililerimizi, eşlerimizi, çocuklarımızı sevdiğimizi söylediğimiz kadar içten biçimde gezegeni de seversek neler olabilir? Kendimize anlattığımız hikâyeler her şeydir.”

18.01.2018Kitap Sanat
‘Kırmızı Fener’in erkek fahişeleri

‘Kırmızı Fener’in erkek fahişeleri

Hollanda’daki yaklaşık 800 resmi genelevden bir tanesinde erkek seks işçileri çalışıyor. Amsterdam’daki Boysclub21 adlı genelevin 16 erkek çalışanı var.

14.01.2018Dünya
Para ün gibidir, gelir geçer

Para ün gibidir, gelir geçer

Başlattığı ‘ihtiyaç haritası’yla 10 milyon liranın üzerinde ekonomi yarattı. Birleşmiş Milletler’in ‘İyi Niyet Elçisi’ olduğundan beri kadına şiddet, kız çocuklarının eğitimi, iklim değişikliği, Suriyeli mülteciler gibi birçok önemli konuda çalışıyor. Sosyal medyadaki değerlendirmeleri yüz binlerce kez paylaşılıyor, dizisi reyting rekorları kırıyor, kazandığını tiyatroya yatırıyor. Yeni umutlarla başladığımız 2018’de en çok ihtiyacımız olan şey, ‘iyi insan’ olmak. ‘İyilik bulaşıcıdır’ dedik ve oyuncu Mert Fırat ile konuştuk.

31.12.2017Gündem
İbrahim Kalın: Kudüs kararı hepimizi birleştirdi

İbrahim Kalın: Kudüs kararı hepimizi birleştirdi

Yılın son haftası. Türkiye, Birleşmiş Milletler’de Kudüs ile ilgili verdiği mücadelede bir diplomasi zaferi kazandı. Suriye, ABD ile ilişkiler, terör gibi önemli meseleler 2018’de çözülmeyi bekliyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la hem masadaki kritik konuları hem de Batı’nın İslam algısını konuştuk.

24.12.2017Gündem
Mavi Balina nedir Neden öldürüyor

Mavi Balina nedir? Neden öldürüyor?

Rusya'da geliştirilen ve sosyal medya üzerinden yayılan Mavi Balina oyunu nedeniyle dünya genelinde 100'den fazla çocuğun intihar ettiğinin bildirilmesi birçok ülkenin bir dizi önlem almasına neden oldu.

17.11.2017Teknoloji
İyilik yapmak bizi insanlaştırır, iyileştirir, hayata bağlar...

İyilik yapmak bizi insanlaştırır, iyileştirir, hayata bağlar...

O, Türkiye’nin önde gelen aktörlerinden... Bu sezon; bir dizisi, üç filmi, üç de tiyatro oyunu var. Bir yandan da kurucu ekibinde yer aldığı kültür merkezleriyle; Moda Sahnesi, DasDas ve Sanat Mahal’le ilgileniyor. Bu yoğunluk onu neredeyse 25 yıldır katkı sağladığı yardımlaşma faaliyetlerinden koparmadı. Kurulmasına öncülük ettiği İhtiyaç Haritası iki yılda 10 milyon liralık destek topladı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı bu ay Mert Fırat’ı İyi Niyet Elçisi seçti. Dünyadaki 15 elçiden biri olan Fırat’la yardım etmenin felsefesini ve psikolojisini konuştuk.

Mars gerilerken sakın evlenmeyin, seks hayatınız berbat olur

Mars gerilerken sakın evlenmeyin, seks hayatınız berbat olur!

Jackie Warner, tıpkı Saatchi&Saatchi için çalışan kocası Scott gibi bir kreatif direktördü. Warner Books’ta, yanında 30 yetenek avcısı çalıştıran, çok başarılı bir iş kadını... Evet, astrolojiye biraz merakı vardı. Ama lotoymuş, piyangoymuş; bu tür şeylere para tuzağı gözüyle bakar; bir dolarını bile harcamazdı. Dolayısıyla kocasının tanıştırdığı yeni arkadaşının, ısrarla bir piyango bileti alması isteğini kulak arkası etti.Warner Books’ta, yanında çalışan editörlerden biri aynı zamanda Amerikan Kanser Derneği gönüllüsüydü ve dernek için yardım topluyordu. Şirketteki hemen herkes derneğe yardım için satılan kitaplardan almıştı. Tabii Jackie de... İşin ucunda bir çekiliş olduğunu bilmeden... Öğrendiğinde, artık bir Porsche’si olmuştu. Ve bunu ona önceden haber veren; evet, kocasının tanıştırdığı arkadaşı Susan’dı. Susan Miller. İlk kitabını bizzat kendisinin yayımlayacağı astrolog arkadaşı. Hiç tartışmayalım. İnanırsınız, inanmazsınız ama kayıtsız kalamayacağınız bir vaka o. Dünyanın dört bir köşesindeki prestijli dergilere, gazetelere yazıyor; Twitter’da 372 bin takipçisi var; internet sitesi astrologyzone.com her ay milyonlarca tıklanıyor. Hikâyesinin anne tarafı, ‘Tatlı Cadılar’ kıvamında. Kadından kadına: Teyzeden anneye, anneden kendisine geçen/aktarılan astroloji yeteneği... Hikâyenin baba tarafı, ‘acı anılar’ tatsızlığında: Kadından kadına aktarılan genetik körlük... Şu anda bir gözü görmüyor. Tıpkı doğuştan gelen ender rahatsızlığıyla mücadele ettiği gibi, onunla da mücadele ediyor, göğüslemeye çalışıyor. Fakat neşesi sapasağlam. Telefonun öbür ucunda, New York’taki evinden konuşurken kahkahaları kesilmek bilmiyor. Üstelik bize bayılıyor! İngilizce dışındaki ilk projesini Türkçe yaptığı gibi, ilk fırsatta Türkiye’ye gelmek istiyor...

21.10.2017Hürriyet Pazar
Güvenli okul başarı getirir

Güvenli okul başarı getirir

Okul güvenliği, öğrenci ve öğretmenlerin öğrenmeye ve öğretmeye güdülenebilmeleri için olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biri. Mutluluk ve güven veren okullar, öğrencileri başarılı bir geleceğe taşır.

18.09.2017Eğitim
9 maddede güvenli okul

9 maddede güvenli okul

Serviste ölüm ve okul bahçesinde rant kavgası gözleri okulların güvenlik sorununa çevirdi. İşte okulların giriş çıkışından kriz yönetimine, binaların fiziki koşullarından çevredeki uyuşturucu tehlikesine kadar dikkat edilmesi gereken 9 kritik konu...

15.09.2017Eğitim
Batı beşik gibi... Son 7 ayda 26 bin deprem

Batı beşik gibi... Son 7 ayda 26 bin deprem

AFAD’a bağlı Deprem Dairesi Başkanlığı, kapılarını ilk kez Hürriyet’e açtı.

29.08.2017Gündem
İsyan ettiren hesap

İsyan ettiren hesap

Bıçakla kovaladığı eşi Hatice Çelik’in balkondan ‘düşerek’ ölümüne neden olan Mehmet Çelik’e mahkeme önce ‘ağırlaştırılmış müebbet’ verdi. Ardından ‘haksız tahrik ve iyi hal’ indirimleriyle cezayı 15 yıla düşürdü. İnfaz Yasası’yla bu ceza 10 yıla iniyor ve sanık ‘denetimli serbestlik’ten de faydalananıyor. Sonuçta sanığın cezaevinde kalacağı süre 8 yıla iniyor. Hatice Çelik’in ailesi, meslektaşları karara isyan etti.

26.08.2017Gündem
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Putinin yanında Rus basınına yüklendi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Putin'in yanında Rus basınına yüklendi!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Paris'te bir araya geldi. Son yıllarda gerilen ilişkilerin ardından gerçekleşen görüşmenin ardından gerçekleşen basın toplantısında Macron, Rus basınına yüklendi.

30.05.2017Dünya
Belediyeler de ‘Tacize Yer Yok’ dedi

Belediyeler de ‘Tacize Yer Yok’ dedi

Bundan iki hafta önce, 14 Mayıs’ta ‘Tacize Yer Yok’ kampanyasını başlatırken yerel yönetimleri ve diğer kamu kurumlarını da işbirliğine davet etmiş, “Toplu taşıma araçlarınızda tacize yer vermeme kararlılığını gösterin, anında müdahale ve şikâyet mekanizmalarını geliştirin, kadınların kamusal alanda eşit ve güvenli bir şekilde var olma hakkını teslim edin, koruyun” demiştik. Yerel yönetimler çağrımızı duydular ve toplu taşıma araçlarında yaşanan taciz olaylarını engellemek, bu konuda farkındalık yaratmak için Hürriyet Pazar ile işbirliği yapacaklarını duyurmaya başladılar. Bize ilk ulaşan MHP’li Osmaniye Belediyesi oldu. Ardından AK Parti ve CHP’li belediyeler de ortak çalışma isteklerini açıkladılar. Kadına yönelik tacizin önlenmesinin, partiler üstü bir duyarlılık ve öncelik olması sevindirici. Bursa, Edirne ve Osmaniye belediye başkanlarını dinledik.

27.05.2017Hayat
Tacize yer yok Sessiz kalmayın dur deyin

Tacize yer yok! Sessiz kalmayın dur deyin!

Türkiye’de kadınların hayatı, evinin içinde de sosyal hayatta da hiçbir zaman kolay olmadı. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2016 Küresel Cinsiyet Uçurumu raporuna göre, kadın-erkek eşitliği bakımından Türkiye, 144 ülke arasında 130’uncu sırada. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu raporuna göre, 2016’da 328 kadın erkekler tarafından öldürüldü. 2017 Nisan’ında ise öldürülen kadın sayısı 30, cinsel şiddete uğrayan kadın sayısı 28. Bunlar, kadına yönelik şiddetin sadece kamuoyuna yansıyan, görünen yüzü. Bir de bu şiddetin, kanıksanmış, normalleşmiş, bu yüzden de pek konuşulmayan yönleri var. Her gün sokakta, toplu taşıma araçlarında yaşanan taciz olayları gibi. Ancak üç gün önce Adana’da bir otobüste yaşanan örnekte olduğu gibi olay büyüdüğünde, polis dahil olduğunda görünürlük kazanan, öte yandan kadınlara hayatı dar eden tacizler... Hürriyet Pazar, toplu taşıma araçlarında yaşanan taciz olaylarına dur demek, farkındalık yaratmak için bugün bir kampanya başlatıyor: ‘Tacize Yer Yok!’ Tüm okurlarımızı, kamu yetkililerini, belediyeleri desteğe, işbirliğine çağırıyoruz. Unutmayın, biz yer vermezsek, toplu taşımadaki tacizlere son verilebilir.

13.05.2017Hayat
İşte Türkiye’nin cinayet haritası

İşte Türkiye’nin cinayet haritası

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren Umut Vakfı, 2016 yılı, "Türkiye silahlı şiddet (cinayet) haritası" nı yayınladı. Basına yansıyan verilere dayandırılarak yayınlanan haritaya göre, 2016 yılında 2 bin 720 bireysel silahlı olay, ulusal ve yöresel medyaya yansıdı. Bu olaylarda, 2 bin 56 kişi öldü, bir kısmı ağır bin 961 kişi de yaralandı. Silahlı olayların en çok yaşandığı il 2016’da da İstanbul oldu. Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ise ilk üçte yer aldı.

1.02.2017Gündem
Güvenli okul yaşamı için neler yapmalıyız

Güvenli okul yaşamı için neler yapmalıyız?

Bir tatil döneminin daha sonuna geldik. Ne yazık ki yeni öğretim yılı yeni ve yaşamsal sorunlar ile birlikte başladı. Bunun birincil kaynağı, yaz aylarında gerçekleşen terör eylemleri ve darbe girişimi. Olayların gerçekleştiği şehirlerde yaşananlara bizlerle birlikte tanıklık eden çocuklarımızı, yaşanmış şiddet eylemlerinin görüntülerinden ne kadar korumaya çalışmış olsak da hayatın akışı buna engel. Tüm ülkede kaygı, korku ve endişeye neden olan bu üzücü olayların öğrenciler üzerindeki etkilerini ne yazık ki zaman içinde gözlemleyeceğiz.

18.09.2016Eğitim
Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands fragmanı yayınlandı

Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands fragmanı yayınlandı

Ubisoft E3 şenliklerine çok satan Tom Clancy’s Ghost Recon serisinin en yeni oyunu Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands’in yeni fragmanı ile başladı.

27.05.2016Teknoloji
Gazeteci örtbas etmez

Gazeteci örtbas etmez

ÖRTBAS etmek gazeteciliğin ruhuna aykırı.

17.04.2016OkurTemsilcisi
Kara tablo

Kara tablo

Türkiye, her gün çocukların cinsel istismarı haberleriyle sarsılıyor. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün verileri, vahim tabloyu gözler önüne seriyor. 2009’dan 2014’e açılan dava sayıları yüzde 50 artarak 18 bin 104 oldu. Uluslararası Çocuk Merkezi de Türkiye’nin Çocuğa Karşı Cinsel İstismar Haritası’nı hazırladı.

2.04.2016Gündem
Kılıçdaroğlundan hükümete terör suçlaması: O şehitler sizin şehidiniz değil

Kılıçdaroğ'lundan hükümete terör suçlaması: 'O şehitler sizin şehidiniz değil'

DİSK’in 15. Genel Kurulu’na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında hükümeti ‘teröre yardım etmekle’ suçlayarak, “Kalkmışlar şehitler üzerinden kahramanlık yapıyorlar. O şehitler sizin şehitleriniz değil” dedi. Pendik’te bir otelde düzenlenen Genel Kurul’a Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da katıldı.

12.02.2016Gündem
Yarıyıl tatili bitti, şimdi okul zamanı

Yarıyıl tatili bitti, şimdi okul zamanı

Çocuklarımız güz yarıyılının sonunda karnelerini aldılar. Bu karne öğrenciler ve onların velileri için dönemin nasıl geçirildiğinin bir göstergesi. Aslında karne bir sonuç. Değerlendirilmesi gereken ise yarıyıl boyunca yapılanların yani sürecin gözden geçirilmesi.

8.02.2016Eğitim
Bu canavar Türkiye’ye mi gönderilecek

Bu canavar Türkiye’ye mi gönderilecek

İsveç’te kendisini yankesicilik yaparken yakalayan genç bir anneye çocuklarının gözü önünde vurup kaçan sığınmacı yakalandı. Avukatı Türk olan Cezayirli sığınmacı yargılanacak. Sosyal medya ise AB ile varılan mutabakat uyarınca Haziran ayında uygulanmaya başlaması planlanan Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde; İsveç gibi ülkelerin, suç işleyen kaçak göçmenleri Türkiye’ye gönderip göndermeyeceğini tartışıyor. Ankara, Türk vatandaşlarına AB’de vizesiz dolaşım karşılığında, Türkiye üzerinden kaçak yollarla Avrupa’ya giden göçmenleri geri almayı kabul etmişti.

26.01.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Eşitsiz propaganda nelere yol açar?

- Bir mağduriyet duygusuna yol açar. Bu öyle yaman bir duygudur ki... Nasıl bir şey olduğunu bu zamana kadar hep mağduriyetten beslenenlere sorun anlatsınlar!

7.05.2018

Para ün gibidir, gelir geçer

Başlattığı ‘ihtiyaç haritası’yla 10 milyon liranın üzerinde ekonomi yarattı. Birleşmiş Milletler’in ‘İyi Niyet Elçisi’ olduğundan beri kadına şiddet, kız çocuklarının eğitimi, iklim değişikliği, Suriyeli mülteciler gibi birçok önemli konuda çalışıyor. Sosyal medyadaki değerlendirmeleri yüz binlerce kez paylaşılıyor, dizisi reyting rekorları kırıyor, kazandığını tiyatroya yatırıyor. Yeni umutlarla başladığımız 2018’de en çok ihtiyacımız olan şey, ‘iyi insan’ olmak. ‘İyilik bulaşıcıdır’ dedik ve oyuncu Mert Fırat ile konuştuk.

31.12.2017

YPG’nin silahları nereye dönecek?

Türkiye, YPG’ye silah verilmemesi konusunda ABD’yi yıllardır uyarıyor. ABD ise PYD/YPG’nin PKK ile ilişkili olmadığını öne sürerek silahlandırmayı sürdürdü. Son Rakka operasyonu öncesinde ve sonrasında zırhlı araçlarla,  ağır silahlarla donattı.

26.11.2017

Okullar evliliğe değil hayata hazırlamalı

BİR okulda düzenlenen ‘Turizm Haftası’nda ne olur?

7.05.2017

4 kadından 3’ü çalışmıyor!

MALUM, bu hafta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü “kutladık”. ‘Kutladık’ kelimesini özellikle tırnak içinde kullanıyorum. Çünkü bu durum, ancak kanserli bir hastanın sağlıklı olmayı kutlamasına benziyor. Kadınların erkeklerle eş tutulmadığı bir dünyada, bu günü olsa olsa anmış olabiliriz.

10.03.2017

Yurtdışı yatırımcının rehberi

DÖNEM terör olaylarının yanı sıra, siyasi sürprizlerin ve siyasi belirsizliklerin dönemi.

7.07.2016

Çözümün yol haritası

ŞEHİT cenazelerinin gölgesinde biraz ürkek, biraz umutla çözüm sürecini konuşmaya çalışıyoruz.

24.04.2016

Gazeteci örtbas etmez

ÖRTBAS etmek gazeteciliğin ruhuna aykırı.

17.04.2016

Yetiş Ayşe

Dostlar sizlerden zaman zaman sorular geliyor, “aynı talepleri neden tekrar yayınlıyorsunuz?” diyorsunuz…

27.03.2016