MENÜ

Ötv

Ötv ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ötv haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ötv haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.185 Ötv haberi bulunmuştur.

Ötv Haberleri

Otomobil alacaklar dikkat Nisan ayında zam geliyor...

Otomobil alacaklar dikkat! Nisan ayında zam geliyor...

ÖTV ile birlikte yüzde 5-15 fiyat artışı yaşayan sıfır otomobillere nisan ayında bu kez yüzde 20 civarında kur farkı zammı yapılması bekleniyor.

29.03.2017Ekonomi
Sıfır otomobil alacaklara kötü haber: Zam geliyor

Sıfır otomobil alacaklara kötü haber: Zam geliyor!

ÖTV ile birlikte yüzde 5-15 fiyat artışı yaşayan sıfır otomobillere Nisan ayında bu kez yüzde 20 civarında kur farkı zammı yapılması bekleniyor. Sektörün öngörüsüne göre sıfır otomobilde yüzde 15’lik bir daralmaya neden olacak bu durum, ikinci el otomobil pazarını zirveye taşıyacak. 2016’da 5.8 milyon olan ikinci el otomobil satışlarının bu yıl 6.5 milyon adede çıkması öngörülüyor.

29.03.2017Teknoloji
KDV indirimi uzatıldı mı ÖTV indirimi uzatılacak mı

KDV indirimi uzatıldı mı? ÖTV indirimi uzatılacak mı?

KDV indirimi ile büyük bir ivme kazanan piyasalar, Kanun Hükmünde Kararname ile alınan bu kararın devamını istiyor. KDV ve ÖTV indirimi ile alım gücüne katkı sağlayan devlet, 2017 yılında beyaz eşya ve mobilya satışlarında hareketlilik yaşanmasına olanak sağladı. Peki, KDV indirimi ne zamana kadar devam edecek. ÖTV ve KDV indirimi uzatılacak mı?

24.03.2017Ekonomi
ÖTV indirimi ile beyaz eşyada satışlar arttı

ÖTV indirimi ile beyaz eşyada satışlar arttı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, beyaz eşyada ÖTV teşviki ile 4 ana ürün grubunda iç satışların şubatta bir önceki aya göre yüzde 25 arttığını belirterek, "Geçen yılın şubat ayı ile karşılaştırma yaptığımızda da iç satışın yüzde 32 arttığını görüyoruz." dedi.

20.03.2017Ekonomi
Akaryakıtın yüzde 18-22si kaçak

Akaryakıtın yüzde 18-22'si kaçak

Akaryakıt bayileri tarafından yeni kurulan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş, Türkiye’de satılan akaryakıtın yüzde 18 ile 22’si arasıdaki bölümün "kaçak" olduğunu savunarak, "32 milyar liralık bir sektörün 6 milyar lirası kaçak anlamına geliyor" dedi.

18.03.2017Ekonomi
Bütçe  6.8 milyar lira açık verdi

Bütçe 6.8 milyar lira açık verdi

GEÇEN yıl şubatta 2.4 milyar lira fazla veren bütçe, bu yıl şubatta 6.8 milyar lira açık verdi. Bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.9 artarak 46.9 milyar lira, giderler ise yüzde 27 oranında artaracak 53.7 milyar lira olarak hesaplandı.

15.03.2017Ekonomi
Bakan Tüfenkciden ÖTVsiz mazota ilişkin açıklama

Bakan Tüfenkci'den ÖTV'siz mazota ilişkin açıklama

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, tırların yurtdışına çıkarken ÖTV'siz olarak aldıkları mazota ilişkin, "Yurt dışına çıkışlarda 900 litre mazotu inşallah ihracatı artırmak için vereceğiz." dedi.

6.03.2017Ekonomi
5 yıl sonra çift hane

5 yıl sonra çift hane

En son Nisan 2012’de çift haneyi gören tüketici enflasyonu şubatta yüzde 10.13 ile yeniden çift hanede. Aylık yüzde 0.81 artış ise beklentileri neredeyse katladı. Artışta en büyük etki kur ve ÖTV zamlarının yapıldığı otomotivden geldi. Analistler yüzde 11’in önümüzdeki aylarda görülebileceğini söylüyor.

3.03.2017Ekonomi
İkinci el otomobil alacaklar dikkat

İkinci el otomobil alacaklar dikkat

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: "(İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı) Düzenleme hazır, referandumdan sonra yayımlayacağız. Düzenlemede şu an garanti kapsamı 10 bin kilometre" açıklamasında bulundu.

28.02.2017Ekonomi
Özel sektöre artı bir istihdam çağrısı

Özel sektöre "artı bir istihdam" çağrısı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Özel sektörümüze sesleniyorum, Türkiye'nin geleceğine sen de en az artı bir istihdam sağla" - "Hükümetimizin desteği ile bu istihdam seferberliği inşallah başarıya ulaşacak. Türkiye'nin bundan sonraki ekonomik sıçrayışına hazırlık yapmak üzere elimizdekini korumak zorundayız" açıklamasında bulundu.

24.02.2017Ekonomi
İndirim bereketi

İndirim bereketi

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemelerle beyaz eşyadan mobilyaya birçok alanda vergi teşvikleri uygulamaya sokuldu. Düzenlemenin çok önemli olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, “Satışlarda hareketlilik başladı” dedi.

23.02.2017Ekonomi
50 binlik satış beklentisi

50 binlik satış beklentisi

Renault Mais Genel Müdürü Çağdaş: "Ocak ayı pazarı, geçen yılın aynı dönemine göre artışla 35 bin adet gerçekleşti, bu iyi bir pazardır. Şubat beklentisi ise 50 bin civarında ve ben bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

23.02.2017Ekonomi
Takside yeni dönem Rengi de fiyatı da farklı

Takside yeni dönem! Rengi de fiyatı da farklı

ÖTV indirimi sonrasında lüks taksi hizmeti birçok ilde başlarken sıra İstanbul'a geldi. Ancak lüks takside indi-bindi ücreti normalinden farklı olarak yüzde 15 zamla 9.95 lira olacak.

21.02.2017Gündem
Bize  20 değil 5 yıl vade yeter

Bize 20 değil 5 yıl vade yeter!

OYDER Başkanı Alp Gülan, 2017’de en önemli teşvik beklentilerinin yaşlı araçların parktan çekilmesi olacağını belirterek, “Bunun için de konut gibi 240 ay değil, teşvike destek olarak oto kredilerinde yasal sınır olan 48 ay vadenin 60 ay ve üzerine çıkmasını istiyoruz” dedi.

19.02.2017Ekonomi
7 milyon ilave istihdam

7 milyon ilave istihdam

Maliye Bakanı Ağbal, "Önümüzdeki dönemde büyümedeki ivme yukarı olacak, enflasyon bir nebze yukarı gitse bile tekrar yıl sonunda aşağıya gelen bir trendi izleyecek" dedi.

18.02.2017Ekonomi
ÖTVsiz yatlar ziyaretçi sayısını yüzde 20 yükseltti

ÖTV'siz yatlar ziyaretçi sayısını yüzde 20 yükseltti

Vergi teşvikleri, düşük peşinat ve 60 aya varan vadeli satışlar CNR Avrasya Boat Show’a olan ilgiyi artırdı. CNR EXPO Yeşilköy’de 19 Şubat’a kadar devam edecek fuarı, ilk üç günde 20 binin üzerinde yerli ve yabancı tekne tutkunu ziyaret etti.

15.02.2017Ekonomi
Denizlere nefes

Denizlere nefes

Bu yıl 11. kez düzenlenen Boat Show farklı bir konuyla açılış yaptı. Genelde en büyük tekneleri ya da milyon Euro’luk yatlarıyla gündeme gelen fuarda, ilk gündem maddesi ‘KDV ve ÖTV’ indirimleri oldu. Fuardaki ortak görüş ise, “Sektör zor durumdaydı. İndirimler sayesinde satışlar artacak, sektör rahat nefes alacak” oldu.

10.02.2017Ekonomi
ÖTV indirimi, 2017 yılında beyaz eşya ve mobilya alacaklara avantaj sağlayacak

ÖTV indirimi, 2017 yılında beyaz eşya ve mobilya alacaklara avantaj sağlayacak

ÖTV indirimi, beyaz eşya ve mobilya alacak olan vatandaşlara fırsat sağlayacak. Özellikle düğün hazırlığı yapan vatandaşların ilgisiyle karşı karşıya olan ÖTV indirimi, beyaz eşya ve mobilya alacaklara indirim sağlayacak. 30 Nisan Pazar gününe kadar geçerli olacak indirim mağazalarda hareketliliğe imkan tanıyacak. Peki, ÖTV indirimi hangi ürünlerde geçerli olacak? İşte, merak edilen o detaylar

10.02.2017Ekonomi
Bakan Ağbal: İşçi al, vergi, sosyal güvenlik primi, işsizlik fonu devletten

Bakan Ağbal: "İşçi al, vergi, sosyal güvenlik primi, işsizlik fonu devletten"

Maliye Bakanı Ağbal, katıldığı canlı yayında ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu. Ağbal, beyaz eşya ve mobilya ÖTV'sinde yapılan düzenlemenin piyasayı hareketlendirdiği söyledi.

9.02.2017Ekonomi
Erdoğandan ünlü işadamına sert çıkış: Benimle pazarlık etme

Erdoğan'dan ünlü işadamına sert çıkış: Benimle pazarlık etme

TOBB Ekonomi Şûrası'nda Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan'ın istihdam için vergi kolaylığı isteğine Cumhhurbaşkanı Erdoğan, "Benimle pazarlık etme" diye yanıt verdi

9.02.2017Ekonomi
Lobi yapan kazandı

Lobi yapan kazandı!

Gayrimenkule yönelik hükümet tarafından verilen desteklerin sayısı 6 ayda 12’yi aşarken, sanayinin ve ihracatın dinamosu olan otomotiv ise kasım sonunda ÖTV artışıyla karşı karşıya kaldı. Bu noktada temel sorunun otomotivin gayrimenkul sektörü gibi güçlü lobi gücüne sahip olmaması gösteriliyor. Maliye Bakanı Ağbal da, “Otomotiv sektörü organize olup derli toplu görüş ve önerilerle bana henüz gelmedi” diyerek bunu doğruluyor.

8.02.2017Ekonomi
Mobilya ve beyaz eşyada ÖTV indirimi başladı Ne kadar indirim olacak

Mobilya ve beyaz eşyada ÖTV indirimi başladı! Ne kadar indirim olacak

ÖTV indirimi 2017 yılının ikinci ayında vatandaşlara duyuruldu. Bakanlar Kurulu kararıyla Resmi Gazete'de yayımlanan beyaz eşyada ÖTV indirimi, 30 Nisan Pazar gününe kadar devam edecek. Birçok alanda getirilen indirim mobilyada da geçerli olacak. Peki, beyaz eşyada ÖTV indirimi başladı mı? İşte, konuyla ilgili merak edilen detaylar

6.02.2017Ekonomi
30 yıldır  bugünü bekliyormuş

30 yıldır bugünü bekliyormuş

Beyaz eşya, gayrimenkul ve mobilya sektörlerinde yapılan ÖTV ve KDV indirimleri sonrasında mağazalarda hareketlilik yaşandı. Edirneli bir vatandaş, “30 yıl önce beyaz eşya almıştık. Eskiyen çamaşır makinemizi değiştirmeyi istiyoruz. Uygulama bizi çok memnun etti” diye konuştu.

4.02.2017Ekonomi
Beyaz eşyada ÖTV indirimi hangi ürünlerde geçerli.. İşte ÖTV indiriminde son tarih

Beyaz eşyada ÖTV indirimi hangi ürünlerde geçerli.. İşte ÖTV indiriminde son tarih

Dün Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, beyaz eşya ürünlerinde ÖTV indirimi resmen başladı. ÖTV indiriminin geçerli olduğu ürünler ise vatandaşlar tarafından merakla sorgulanıyor. Peki ÖTV indirimde son gün ne zaman.. İşte ÖTV indiriminin geçerli olduğu ürünler

4.02.2017Ekonomi
Evde fiyat yüzde 10 düşecek

Evde fiyat yüzde 10 düşecek

Konut pazarını hareketlendirecek bir adım daha geldi. Uzun süredir hem alıcı hem de satıcının beklediği KDV indirimi devreye girdi. Yapılan bu düzenleme ile konut alıcısının finansal yükününün hafifletilmesi ve konut satışlarının artması hedefleniyor.

3.02.2017Ekonomi
ÖTV ve KDV düzenlemesi yürürlükte

ÖTV ve KDV düzenlemesi yürürlükte

Bakanlar Kurulu’nun kararıyla bazı eşyalarda yapılan ÖTV, konutta ise KDV düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bakanlar Kurulu’nun bazı eşyalarda ÖTV, konutta ise KDV düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan ve klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıda ve meyve presleri ile elektrikli küçük ev aletlerine uygulanan ÖTV’yi 30 Nisan’a kadar sıfırlandı.

3.02.2017Haber
Maliye Bakanı Ağbaldan ÖTV ve KDV açıklaması

Maliye Bakanı Ağbal'dan ÖTV ve KDV açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan beyaz eşyalar için ÖTV , konut için ise KDV açıklaması geldi. Maliye Bakanı Ağbal, yaptığı açıklamada beyaz eşyadan 3 ay boyunca ÖTV alınmayacağını ifade ederken, konut alıcısı ile satıcısı arasındaki sözleşmelerde binde 9,48 olan vergiyi kaldırdıklarının ve yüzde 8'e düşürdükleri KDV'nin eylül sonuna uzatıldığının altını çizdi.

3.02.2017Ekonomi
Lüks araç satışları ÖTV artışıyla frene bastı

Lüks araç satışları ÖTV artışıyla frene bastı

Lüks ve ultra lüks araç satışları, 25 Kasım'daki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışlarının ardından geçen yılın aralık ayında 2015'in aynı ayına kıyasla yüzde 50 azalarak 2 bin 442'ye geriledi. 11 model otomobilden ise sadece birer tane satıldı.

20.01.2017Ekonomi
Yeni torba yasa neleri değiştirecek İşte 2017 Torba yasasında yer alan maddeler

Yeni torba yasa neleri değiştirecek? İşte 2017 Torba yasasında yer alan maddeler

Yeni torba yasa maddelerinin detayları belli oldu. TBMM Genel Kurulu'nca kabul edilen 2017 yeni torba yasasında özellikle sicil affı bekleyenler için müjdeli haberler geldi. Ayrıca İşletmeler, yatırımcılar, ithalatçılar, memur emekli ikramiyeleri gibi konularda da düzenlemeye gidildi. Peki, yeni yasa neleri değiştirecek? İşte 2017 Torba yasasında yer alan maddeler!

19.01.2017Ekonomi
Kurdaki yükseliş vergi artışından etkilenmeyen otomobil bırakmadı

Kurdaki yükseliş vergi artışından etkilenmeyen otomobil bırakmadı

Hükümetin, fiyat matrahına göre ayarladığı yeni ÖTV düzenlemesinden artan kurlar nedeniyle neredeyse etkilenmeyen otomobil kalmadı. 2016 yılında Türkiye’de satılan otomobillerin yüzde 39’u ÖTV artışından etkilenmezken, bu oran Euro’nun 4 TL’yi bulmasıyla yüzde 14’e inmiş durumda. Bu da kur yükseldikçe gizli bir ÖTV artışının yaşandığını, otomobillerin vergisinin yolda gelirken arttığını ortaya koyuyor.

15.01.2017Ekonomi
Hibrit araç satışı 9 kat arttı

Hibrit araç satışı 9 kat arttı

Türkiye'de geçen yıl hibrit araç satışı bir önceki yıla göre yaklaşık 9 kat artarak 950'ye ulaştı.

11.01.2017Ekonomi
En ucuz sıfır otomobiller

En ucuz sıfır otomobiller

ÖTV'de yapılan düzenleme ve yeni yıla girişle birlikte otomobil fiyatları da güncellendi.

9.01.2017Ekonomi
Yine kırılacak rekor bırakmadı

Yine kırılacak rekor bırakmadı

Ekonominin lokomotifi otomotiv sektörü 2016’da garantilediği üretim ve ihracat rekorlarından sonra iç pazarda yılı rekorla tamamladı. Toplam otomobil ve hafif ticari araç satışları 2015’e göre yüzde 1.6 büyüyerek 984 bin adede yükselirken, ağır vasıtalar eklendiğinde üst üste iki yıl 1 milyon adetlik baraj aşıldı. 2017’de ise ÖTV ve kur artışlarıyla pazarın yüzde 10 daralması öngörülüyor.

6.01.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

O eski günlere dönmek için 8 neden

Bir dönemin efsane telefonu Nokia 3310 geçen hafta yenilenmiş bir şekilde hayatımıza geri döndü. Akıllı telefonların ardı ardına yeni modeller çıkardığı bir dönemde nostalji yapmanın tam zamanı.

10.03.2017

Otomotivin tek kurtuluşu var o da...

GEÇEN hafta yazdığım ‘Lobi yapan kazandı’ başlıklı analiz haberim hem otomotiv sektörü içinde hem de Maliye Bakanlığı nezdinde tartışma yarattı.

12.02.2017

Varlık fonu mu darlık fonu mu?

2016 Ağustos’ta yasası çıkan Varlık Fonu, son iki günde Fona aktarılan Hazine varlıklarıyla uygulamaya girdi. Varlık Fonu mevzuatı ve aktarımlarına bakarsak, amacın bütçe dışında rahat harcama yapabilmek ve büyük altyapı yatırımları için iç ve dış borçlanma ile kaynak yaratmak olduğu açık.

6.02.2017

Robin Hood’un derdi otomobil

BİLİYORSUNUZ geçtiğimiz hafta tüketimi artırmak ve ekonomiyi canlandırmak adına mobilya, beyaz eşya ve konutta sürpriz vergi indirimleri gerçekleşti.

6.02.2017

Robin Hood’un derdi otomobil

BİLİYORSUNUZ geçtiğimiz hafta tüketimi artırmak ve ekonomiyi canlandırmak adına mobilya, beyaz eşya ve konutta sürpriz vergi indirimleri gerçekleşti.

5.02.2017

KDV indirimlerinin bütçeye faturası en az 3 milyar TL

HÜKÜMET, geçtiğimiz hafta, beyaz eşya başta olmak üzere, ciddi vergi indirimine gitti. Nisan sonuna kadar sürecek vergi indiriminin, “oldukça popülist” bir karar olması dikkat çekiciydi.

5.02.2017