MENÜ

İthalat

İthalat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İthalat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 14.619 İthalat haberi bulunmuştur.

İthalat Haberleri

Kocaeli ekimde tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı

"Kocaeli ekimde tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı"

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı (KSO) Ayhan Zeytinoğlu, kentin ekim ayında 2,6 milyar dolar ile aylık bazda tüm zamanların en yüksek ihracatını gerçekleştirdiğini bildirdi.

16.11.2018Ekonomi
Kısa vadeli dış borç stoku azaldı

Kısa vadeli dış borç stoku azaldı

Kısa vadeli dış borç stoku, Eylül sonu itibarıyla, 2017 yılsonuna göre yüzde 1,5 oranında azalışla 116,8 milyar dolar oldu.

16.11.2018Ekonomi
İŞKUR’la anlaşıp köye dönenin sigortasını devlet yapsın

İŞKUR’la anlaşıp köye dönenin sigortasını devlet yapsın

TÜRK Veteriner Hekimleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Uludağ, hayvancılığın geliştirilmesi için sağlam adımlar atılması gerektiğini belirterek, “Artık mevcut adımlarla gidilemez, aksi halde ithalat artar. Bunun için köyden kente göç edip bin 500 lira maaşa çalışan ya da hiç iş bulamayan gençlere devlet ‘köyünüze dönün’ demeli. Onlara hayvancılığı öğretmeli. İŞKUR ile anlaşıp bu insanların sigortalarını devlet ödemeli” dedi.

16.11.2018Ekonomi
AB, eylülde dış ticaret açığı verdi

AB, eylülde dış ticaret açığı verdi

Birliğe üye ülkeler, eylül ayında 160,2 milyar avroluk ihracat, 162 milyar avroluk ithalat yaparken dış ticaret açığı 1,8 milyar avro düzeyinde gerçekleşti.

15.11.2018Ekonomi
ABD ve AB gerilimi tırmanıyor: Karşılık vereceğiz

ABD ve AB gerilimi tırmanıyor: Karşılık vereceğiz!

AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, ABD'nin AB'den ithalat ettiği otomobillere gümrük tarifesi uygulaması durumunda buna karşılık vereceklerini belirterek, "Karşılık olarak Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre biz de uzun bir listeyi hızlıca hazırlayacağız." dedi.

14.11.2018Ekonomi
TZDden pamuk üreticisine destek talebi

TZD'den "pamuk üreticisine destek" talebi

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş, 1,5 milyon ton olan Türkiye'nin yıllık pamuk ihtiyacının ancak 800-850 bin tonunun ülkeden karşılanabildiğini belirterek, "Üreticinin maddi olarak desteklenmesi ve fiyat istikrarını sağlayacak önlemlerin alınması gerekiyor." ifadesini kullandı.

14.11.2018Ekonomi
Türk fındığı Çinde tanıtıldı

Türk fındığı Çin'de tanıtıldı

Türk fındığı Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda tanıtıldı.

14.11.2018Ekonomi
Türkiye çeliğine İran tehdidi

Türkiye çeliğine İran tehdidi

İran'ın son yıllarda hızla artan çelik üretimi Türkiye'yi de tehdit etmeye başladı. Özellikle inşaat demirinde Türkiye yoğun bir ithalat baskısı altında kalırken, İran'dan yapılan ithalat 'devlet destekli düşük fiyatların etkisi' ile son aylarda 5 kat birden arttı. Ortada ciddi bir haksız rekabet bulunduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri, bir an evvel gerekli önlemlerin alınmasını istiyor.

13.11.2018Ekonomi
Azalan ithalat cari fazla getirdi

Azalan ithalat cari fazla getirdi

Ekonomideki yavaşlama ve ithalattaki azalışla birlikte cari denge eylül ayında 1.83 milyar dolar fazla verdi.

13.11.2018Ekonomi
Cari fazla Eylülde 1.83 milyar dolar oldu

Cari fazla Eylül'de 1.83 milyar dolar oldu

Türkiye ekonomisi, iktisadi faaliyetteki yavaşlama ve ithalattaki azalışla birlikte Eylül ayında 1.83 milyar dolar ile beklentilerin sınırlı altında bir cari fazla verdi.

12.11.2018Ekonomi
Soğanın fiyatı iki kata yakın arttı

Soğanın fiyatı iki kata yakın arttı

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, soğanda çıkan hastalık sonrası fiyatının yükseldiğini belirterek, "Tedbir almak lazım. Gerekirse tabi ithalat da yapılabilir veya ihracat bazı ürünlerde kısıtlamaya gidebilir. Başka çare yok. Çünkü tüketiciyi korumak zorundayız" dedi.

10.11.2018Ekonomi
Blockchain, İstanbul’da konuşulacak

Blockchain, İstanbul’da konuşulacak

Blockchain teknolojisi, en iyi uygulamaların olduğu İsviçre’den gelen uzman konuşmacılar tarafından, İstanbul’da düzenlenecek “Blockchain Türkiye’deki ve Global Ekonomik Modelleri Nasıl Değiştirecek?” başlıklı forumda masaya yatırılacak.

10.11.2018Teknoloji
Rusya ve Çin imzayı attı: Nükleer hamlesi

Rusya ve Çin imzayı attı: Nükleer hamlesi

Rusya ve Çin, nükleer enerji alanında işbirliğini büyütüyor. Çin Ulusal Nükleer Şirketi (CNNC) ile Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom, hızlı nötron reaktörü CFR-600'ün Çin'de inşası ile Tianwan santralinin 7 ve 8'inci reaktörlerinin yapımının da aralarında bulunduğu 4 ayrı işbirliği anlaşması imzaladı.

9.11.2018Dünya
İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı 9 ayda yüzde 20,8 arttı

İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı 9 ayda yüzde 20,8 arttı

Türkiye İMSAD'ın "İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi"nin Eylül 2018 raporuna göre, yılın ilk dokuz aylık döneminde inşaat malzemeleri sanayi ihracatı 15,07 milyar dolara çıktı.

9.11.2018Ekonomi
Dış ticaret endeksleri açıklandı

Dış ticaret endeksleri açıklandı

İhracat birim değer endeksi, eylülde yıllık bazda yüzde 2,3 azalırken, ithalat birim değer endeksi yüzde 2,6 arttı. İhracat miktar endeksi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,2 yükselirken, ithalat miktar endeksi yüzde 20,3 geriledi.

9.11.2018Ekonomi
‘Onikişubat’ta dünya fuarı

‘Onikişubat’ta dünya fuarı

2014 yılında kurulan Kahramanmaraş’ın 415 bin nüfuslu ilçe belediyesi Onikişubat 2023’te Expo’yu düzenlemeye hak kazandı. Yaklaşık 400 milyon liralık yatırımın yapılacağı alanda, Expo 2023’te 2 milyon ziyaretçi ağırlanacak.

8.11.2018Ekonomi
İstanbul Mobilya Fuarı açıldı

İstanbul Mobilya Fuarı açıldı

Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin:“Yaklaşık 200 milyar dolar mobilya sektörünün dış ticaret hacminin olduğu bir yerde, ABD’nin 45 milyar dolar ithalat yaptığı bir yerde biz yokuz. Olmaz. Benim Türk ihracatçım, mobilyacım ABD’de olmak zorunda. O nedenle sizin bizi zorlamanız lazım. Dış pazarlarda daha fazla söz sahibi olmamız lazım. Mobilya sektöründen çok beklentimiz var. Gelin Amerika’da bir Türkiye Ticaret Merkezleri açalım mobilyacılarımıza.” açıklamalarında bulundu.

6.11.2018Ekonomi
Mobilya fuarında 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefi

Mobilya fuarında 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefi

Türkiye'de ihracatın lokomotiflerinden olan mobilya sektörü Yeşilköy'de buluştu. 6-11 Kasım tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy'de düzenlenen ve 85 ülkeden 90 bine yakın alıcıyı ağırlayan İstanbul Mobilya Fuarı'nda 6 gün boyunca 1 milyar dolarlık iş hacmi hedefleniyor. Fuarın yaratacağı etki ile sektörün yılsonu ihracat hedefi ise 3 milyar dolar olarak belirlendi.

6.11.2018Ekonomi
İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri: ABDyi üretimle yeneceğiz

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri: ABD'yi üretimle yeneceğiz

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, "İran üretimi ABD'nin yenilgisinin en önemli göstergesi olacak. ABD'yi ve yaptırımlarını üretim sektörünün duruşuyla yenilgiye uğratacağız." dedi.

6.11.2018Dünya
İrana yaptırımlar Türk lirasıyla ticareti gündeme taşıdı

İran'a yaptırımlar "Türk lirasıyla ticareti" gündeme taşıdı

ABD yönetiminin İran'ı hedef alan ikinci aşama yaptırımlarının, Türkiye'nin de aralarında olduğu ülkelere nasıl yansıyacağı tartışılıyor. İRAM İç Politika Koordinatörü Mehmet Koç: "İran için Türkiye ile ticareti Türk lirasıyla yapmaktan başka bir çare gözükmüyor. İkinci aşama yaptırımların devreye girmiş olması başka bir seçenek bırakmıyor." ifadelerinde bulundu. Türk-İran Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Perihan Fatih: "Yerel para birimiyle ticarete yönelik düzenlemeler yapılırsa iş insanları için çok daha iyi olur." açıklamalarında bulundu.

6.11.2018Ekonomi
Gözler kasımda

Gözler kasımda

Tüketici enflasyonu ekimde zirvesini yeniledi ve aylık yüzde 2.67, yıllık yüzde 25.24’e yükseldi. Üretici enflasyonu ise yıllık yüzde 45.01. Enflasyonla Mücadele Programı’nın etkisi ekimde görülmezken, kasımda hem mücadele programının hem de vergi indirimleri enflasyonda bir miktar gerileme getirebilir.

5.11.2018Ekonomi
Yarım asırlık Eser Ayakkabıcılıka üç aylık süre

Yarım asırlık Eser Ayakkabıcılık'a üç aylık süre

Ayakkabı sektöründe 1965 yılından buyana faaliyet gösteren, Eser Ayakkabıcılık ve bağlı 2 şirket için konkordato talep edildi. Ricardo Colli markası ile üretim ve ihracat yapan şirket, ayakkabı sektörün önde gelen oyuncularından biri konumunda.

5.11.2018Ekonomi
Albayrak: Türkiyenin muaf olduğu yönünde bilgi geldi

Albayrak: Türkiye'nin muaf olduğu yönünde bilgi geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak soruları yanıtladı. Bakan Albayrak bugün Türkiye saatiyle 08.00'de başlayan ABD'nin İran yaptırımlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Albayrak; "Türkiye'nin bölgesindeki ticari faaliyetlerini dengeli bir biçimde yürüttüğünü görüyoruz. Bugün açıklanacak olan listede bize Türkiye'nin muaf olduğu yönünde bilgi geldi. Önümüze bakacağız" dedi.

5.11.2018Ekonomi