MENÜ

Çocukluk

Çocukluk ile ilgili tüm haberleri, son dakika Çocukluk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Çocukluk haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 16.371 Çocukluk haberi bulunmuştur.

Çocukluk Haberleri

Ciğer ve balık yiyerek unutkanlığın önüne geçebilirsiniz

Ciğer ve balık yiyerek unutkanlığın önüne geçebilirsiniz

Bunama yani demans çağımızın korkutucu hastalıklarından biri olurken sağlıksız beslenme nedeniyle unutkanlık da çok sık görülüyor. Paketlenmiş gıda ve şekerin unutkanlığa neden olabildiğini belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, “Beslenme ve unutkanlık arasında yakın bir ilişki var. Paketlenmiş gıda ve şekerden uzak durmak gerekir. Balık, ciğer, karabiber ve zerdeçal ise yarar sağlar” dedi.

9.01.2020Sağlık
Yonca Evcimik sanat hayatının 42nci yılını kutluyor

 Yonca Evcimik sanat hayatının 42'nci yılını kutluyor

"Abone" şarkısı ve "Çılgın Bediş" dizisiyle 1990'lı yıllarda pop müziğin önemli isimlerinden olan Yonca Evcimik, farklı formlarda devam ettirdiği sanat hayatının 42'nci yılını kutlamamın gururunu yaşıyor.Pop müziğin 1990'lı yıllarının hit parçalarından "Abone" şarkısıyla ünlenen 56 yaşındaki şarkıcı Yonca Evcimik, sanat hayatının 42'nci yılını kutluyor.

8.01.2020Keyif
Biz Böyleyiz 10 Ocakta sinemaseverle buluşacak

'Biz Böyleyiz' 10 Ocak'ta sinemaseverle buluşacak

Caner Özyurtlu'nun yönetmen koltuğunda oturduğu "Biz Böyleyiz" filmi, 10 Ocak'ta sinemaseverlerle buluşacak.

8.01.2020Keyif
İkizler, iki yıl arayla beyaz cevher hastalığından hayatını kaybetti

İkizler, iki yıl arayla 'beyaz cevher' hastalığından hayatını kaybetti

KOCAELİ'de yaşayan Şenay ve Ercan Köse çifti, ikiz çocuklarından Caner'den 2 yıl sonra Taner'i (4) de ‘beyaz cevher’ olarak bilinen lökodistrofi hastalığından kaybetti.

8.01.2020Gündem
Sağlık Bakanı Koca: Aşı reddi ile ilgili tartışmalar yerlileşmeyle azalacak

Sağlık Bakanı Koca: Aşı reddi ile ilgili tartışmalar yerlileşmeyle azalacak

Sağlık Bakanı Koca, "Önümüzdeki dönemde aşı reddi ile ilgili birçok tartışmanın aşıda yerelleşme ve yerlileşme ile daha da azalacağını düşünüyorum." dedi.

8.01.2020Gündem
Her 4 gençten biri siber zorbalığa maruz kalıyor

Her 4 gençten biri siber zorbalığa maruz kalıyor

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Psikolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Neslihan Güney Karaman, dünyada her 4 gençten birinin siber zorbalığa maruz kaldığını belirtti.

7 Ocak Salı günü ATV yayın akışı içerisinde neler var

7 Ocak Salı günü ATV yayın akışı içerisinde neler var?

ATV yayın akışı 7 Ocak Salı günü izleyenler tarafından araştırılmaya başlandı. Özellikle sinema ve dizi severler ATV'nin akşam kuşağında yer alan programları merak ediyor. . 7 Ocak tarihli ATV yayın akışı aracılığıyla yayınlanacak olan filmler ve diziler hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, internet üzerinden araştırmalarını gerçekleştiriyor. Peki, 7 Ocak Salı günü ATV yayın akışı içerisinde neler var?

7.01.2020Televizyon
Göz tansiyonu (glokom) nedir Neden olur, kimlerde görülür

Göz tansiyonu (glokom) nedir? Neden olur, kimlerde görülür?

Halk arasında ‘göz tansiyonu’ ya da ‘karasu hastalığı’ olarak adlandırılan glokom hastalığı göz içi basıncının artarak görme sinirine basısı sonucu görme bozuklukları oluşturan bir durumdur. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, hastalık hakkında önemli bilgiler verdi.

7.01.2020Sağlık
Avustralyada yangın felaketi devam ediyor.. Seferberlik çağrısı

Avustralya'da yangın felaketi devam ediyor.. Seferberlik çağrısı!

Aylardır devam eden yangın felaketi nedeniyle Avustralya zor günler geçiriyor. 24 kişinin öldüğü ve yaklaşık 500 milyon hayvanın telef olduğu yangında 1500 ev de küle döndü. Felaketten etkilenen yerler için başlatılan yardım kampanyalarına ünlüler de dahil oldu.

7.01.2020Dünya
Küsmedi, gitmedi, çok çalıştı ve takıma döndü: Mehmet Ekici

Küsmedi, gitmedi, çok çalıştı ve takıma döndü: Mehmet Ekici

Sezon başında TFF’ye verilen listeye alınmamasına rağmen takımla idmanlara çıkmaya devam eden ve kendisine antrenör tutan Ekici, Ozan Tufan gibi bir ‘yeniden doğuş’ hikayesine imza atmak için ilk adımını attı.

7.01.2020Futbol
Kısırlık tanısı için yapılan testler nelerdir

Kısırlık tanısı için yapılan testler nelerdir?

Kısırlık sorunu gönümüzde gittikçe artıyor. Her 7 çiftten biri kısırlık sorunu ile karşı karşıya. Peki, kısırlık nasıl anlaşılır? Kısırlık değerlendirmelerinde yapılan testler nelerdir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları nasıl tedavi edilir

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

Çocukluk çağı hastalıkları arasında üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) sıkça görülüyor. Kış aylarında belirgin bir artış gösteren, viral ya da bakteriyel kökenli olabilen bu hastalıkların tedavisinde, nedenin çok iyi belirlenmesi gerekiyor. Çünkü gereksiz antibiyotik kullanımı florayı baskılayarak; antibiyotik kaynaklı ishale, ileride daha dirençli enfeksiyonlara, alerjik ve otoimmün-romatolojik hastalıklara yol açabiliyor.

Özge Özpirinçci, Berrak Tüzünataç, Şebnem Bozoklu ve Meriç Araldan samimi açıklamalar: Dört kız, ‘Erkek Giremez’ isimli bir grubumuz var

Özge Özpirinçci, Berrak Tüzünataç, Şebnem Bozoklu ve Meriç Araldan samimi açıklamalar: Dört kız, ‘Erkek Giremez’ isimli bir grubumuz var

Onlar özel hayatlarında da çok yakın arkadaşlar. İlişkilerini “Aile olmak için asla kan bağı gerekmiyor. Dostlar bizim seçilmiş ailelerimizdir” diye anlatıyorlar. Şimdi de 10 Ocak’ta vizyona girecek ‘Biz Böyleyiz’ filmi için bir aradalar. Çekimler sırasında yaşadıklarını, “Mahmut Hoca’nın bastığı ‘Hababam Sınıfı’ öğrencileri gibiydik” diye özetliyor, konu aşka gelince “Aşk ne güzel bir şey ya!” diyorlar. Özge Özpirinçci, Berrak Tüzünataç, Şebnem Bozoklu ve Meriç Aral’la buluştuk. Aşkı, dostluğu, bu ülkede kadın olmayı ve filmlerini konuştuk.

Ayça Ayşin Turan: Hayat kimse için pembe dizi değil

Ayça Ayşin Turan: Hayat kimse için pembe dizi değil

Oyunculuğa, üniversite eğitimi için geldiği İstanbul’da başladı. Halbuki kamera arkasının eğitimini alıyordu. Bundan faydalandı. Nasıl mı? Ayça Ayşin Turan’la yeni dizisi ‘Zemheri’ vesilesiyle buluştuk; anlattı.

Luvileri nasıl bilirsiniz

Luvileri nasıl bilirsiniz

Cihan Uğurlu, ilk romanı ‘Bir Luvi’nin Ölümü’nde okurlarını Anadolu’nun ilk yerleşik halkları olduğu tahmin edilen Luvilerin dünyasına götürüyor.

3.01.2020Kitap Sanat
ATV 2 Ocak yayın akışı içerisinde neler var

ATV 2 Ocak yayın akışı içerisinde neler var?

ATV yayın akışı 2 Ocak akşamı birçok vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı. 2 Ocak akşamı yer alan diziler, filmler ve yarışma programları merak konusu olan ATV yayın akışı, saat 20.00 itibariyle Orman Çocuğu isimli filmi ekranlara taşıyacak. İşte, 2 Ocak ATV yayın akışı içerisinde hangi dizi ve filmlerin yer aldığı hakkında detaylı bilgiler

2.01.2020Televizyon
‘Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’ başvuruları başladı

‘Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’ başvuruları başladı

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından, Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi’nin desteğiyle 2004’ten bu yana her yıl düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler Konferansları (İÖK) başvuruları başladı. Başvurular 2-24 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 17’ncisi düzenlenecek İOK, 9 Mayıs’ta Sabancı Üniversitesi Tuzla Yerleşkesi’nde düzenlenecek.

2.01.2020Eğitim
İnsülin direnci mi kilo aldırıyor yoksa kilo alımı mı insülin direncine neden oluyor

İnsülin direnci mi kilo aldırıyor yoksa kilo alımı mı insülin direncine neden oluyor?

İnsülin direnci nedir? İnsülin direnci nasıl anlaşılır?İnsülin direnci belirtileri nedir? İnsülin direncine karşı nasıl önlem alınır? İnsülin direnci nasıl kırılır? İnsülin direnci olanlar nasıl beslenmeli? İnsülin direnci kilo yapar mı? Kilo insülin direncine neden olur mu? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşegül Navdar insülin direnci ile ilgili tüm detayları sizler için anlatıyor.

2.01.2020Sağlık
Yüzdeki çiller neden olur Çillenmenin nedeni ve tedavisi

Yüzdeki çiller neden olur? Çillenmenin nedeni ve tedavisi

Çiller çocukluk çağında ortaya çıkar ve genetik bir alt yapısı vardır. Çoğunlukla çocukluk ve ergenlikte ortaya çıkan çiller cildin hassas olduğuna işaret eder. Peki çiller neden çıkar ve çillenme nasıl geçer? Dermatolog Dr. Güneş Ertürk, çil problemi olanlar için bu soruları Ömür Kurt ile 'Çocuklarla Bir Ömür' programında yanıtladı. İşte çillenmenin nedenleri ve çillenme tedavisi hakkında merak ettiğiniz her şey...

2.01.2020Anne Baba
Çocuklarda geniz eti okul başarısını etkiliyor

Çocuklarda geniz eti okul başarısını etkiliyor

Çocuklarda geniz eti belirtileri nelerdir? Geniz eti ne zaman alınmalı? Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Sertan Şahin, çocuklarda sık görülen “geniz eti” hakkında ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Ozan Kabak: Dünyanın en iyi oyuncuları arasına gireceğim

Ozan Kabak: 'Dünyanın en iyi oyuncuları arasına gireceğim"

Bundesliga ekiplerinden Schalke 04'te forma giyen milli futbolcu Ozan Kabak, Fatih Terim'in hayatının en önemli figürlerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Genç futbolcu dünyanın iyi oyuncuları arasına gireceğini ifade etti.

1.01.2020Futbol
Mersinde yüksek kesimlerde kar, sahillerde ise bahar havası hakim

Mersin'de yüksek kesimlerde kar, sahillerde ise bahar havası hakim

MERSİN’de, yılbaşı tatilini fırsat bilip karla kaplı yüksek kesimlere çıkan vatandaşlar kartopu oynarken, termometrelerin 15 dereceyi gösterdiği kent merkezinde bahardan kalma günler yaşanıyor.

1.01.2020Gündem
Hoş geldin 2020... Yeni yıl, yeni hayat

Hoş geldin 2020... Yeni yıl, yeni hayat

Yeni bir yıla girerken Hürriyet’in tüm yazarlarına sorduk: “2019 yılında kişisel olarak hayatınızı anlamlı kılan en önemli üç olay nedir?”, “2020 yılında hayatınıza anlam katmasını umut ederek beklediğiniz üç olay nedir?” İşte hem geçen yılın kısa bir özetini hem de kişisel ajandadan Türkiye’nin geleceğine uzanan 2020 beklentilerini içeren yanıtlar... Sağlıktan spora, aşktan seyahate, çevreden adalete, sanattan eğitime uzanan yeni yıl dilekleri...

1.01.2020Gündem
Cinayete kurban giden sağlık müdürüne acı tören

Cinayete kurban giden sağlık müdürüne acı tören!

İzmir’in Torbalı ilçesinde, silahlı saldırı sonucu cinayete kurban giden Torbalı İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fuat Mehmet Park, son yolculuğuna uğurlanıyor. Park için ilk tören daha önce görev yaptığı Torbalı Devlet Hastanesinde düzenlendi, duygu dolu anlar yaşandı.

31.12.2019Gündem
İki dost iki düşman

İki dost iki düşman

Yapımını Ay Yapım’ın üstlendiği, yönetmenliğini Uluç Bayraktar’ın yaptığı, yakında Star TV’de başlayacak “Babil” dizisinde, İrfan karakterini Halit Ergenç, Egemen karakterini Ozan Güven canlandıracak.

30.12.2019Televizyon
Almila Ada: Türk izleyicisinin beğendiği kadın tipinde miyim tartışılır

Almila Ada: Türk izleyicisinin beğendiği kadın tipinde miyim tartışılır

Onun filmleri aratmayacak bir hikâyesi var: 2.5 yaşında baleyle tanıştı. Aşil tendonu kısa olduğu için bir dönem ikinci adresi fizik tedavi merkezleri oldu. Pes etmedi. Dünyanın birçok ülkesinde dans etti. Modern dansın en önemli temsilcilerinden Pina Bausch kumpanyasında staj yaptı. ‘Avengers’ta Scarlett Johansson’ın gençliğini bile canlandırdı. Londra metrosunda keşfedildi. Türkiye’ye döndü, adını başroller arasına yazdırdı. Almila Ada’yla yeni dizisi ‘Güvercin’ için buluştuk, macerasını konuştuk.

Evlilikte İlk Gece Nasıl Olmalı İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir

Evlilikte İlk Gece Nasıl Olmalı? İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk gece korkusu yani cinsel ilişkiye girememe korkusu, konunun uzmanları tarafından çözülebilecek ve destek alınması gereken bir cinsel problemdir. İlk gece korkusu daha çok kadınlarda görülüyor gibi bilinse de hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durumdur.

27.12.2019Evlilik
2019’un en iyi 15 sergisi

2019’un en iyi 15 sergisi

‘7. Kıta’ temalı 16. İstanbul Bienali ve art arda açılan yeni müzelerle hayli hareketli bir yılı geride bırakırken yılın en iyi sergilerini 11 kişiden oluşan sanat yazarları jürisi değerlendirdi. Jürinin ‘ilk 10 sergi’ sıralamasına göre yaptığımız puanlamanın sonunda, Arter’de açılan Altan Gürman retrospektifi ilk sıraya yerleşti. İşte, 2019’un en iyi 15 sergisi...

26.12.2019Kitap Sanat
Geçmiş, bugün ve geleceği yan yana getiren roman

Geçmiş, bugün ve geleceği yan yana getiren roman

Cihan Uğurlu ilk romanı ‘Bir Luvi’nin Ölümü’nde okurlarını Anadolu’nun ilk yerleşik halkları olduğu tahmin edilen Luviler’in dünyasına götürüyor.

26.12.2019Kitap Sanat
Hamile eşini 9 yerinden bıçaklayan koca: İnternette çocuk nasıl düşürülür sorgulaması yapıyordu

Hamile eşini 9 yerinden bıçaklayan koca: İnternette 'çocuk nasıl düşürülür' sorgulaması yapıyordu

Antalya'da cep telefonunda bir polisle samimi fotoğrafını gördüğü 7 aylık hamile eşi Zehra Ç.'yi (20) 9 yerinden bıçaklayan Murat Ç. (36) ilk kez hakim karşısına çıktı. Murat Ç., tutuklu yargılandığı duruşmada “Eşim internette 'Çocuk nasıl düşürülür' sorgulaması yapıyordu. Ona sorduğumda 'Nefsime yenik düştüm, aldattım' yanıtını alınca bıçakladım" dedi.

26.12.2019Gündem
Doğduğun Ev Kaderindir hangi kitaptan uyarlama Yazarından kitap hakkında açıklama

Doğduğun Ev Kaderindir hangi kitaptan uyarlama? Yazarından kitap hakkında açıklama

Doğduğun Ev Kaderindir dizisinin hangi kitaptan uyarlama olduğu, dizinin ilk bölümü itibariyle araştırılan konular arasında yer almaya başladı. TV8 ekranlarında yayın hayatını sürdürecek olan Doğduğun Ev Kaderindir, Gülseren Budayıcıoğlu'nun kitabından uyarlanmıştır. Peki, Doğduğun Ev Kaderindir hangi kitaptan uyarlamadır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

26.12.2019Televizyon
Vajinismus Nedir, Neden Olur

Vajinismus Nedir, Neden Olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk, birçok kadını psikolojik açıdan rahatsız eden ve çiftler arasında soruna yol açan vajinismus hastalığı hakkında merak edilen tüm soruları sizler için yanıtladı.

Bizimkilerin Üçkağıtçı tak tak Sedatı Salih Kalyonun hayatı biletini sattığı tiyatroyla değişti

Bizimkiler'in "Üçkağıtçı tak tak Sedat"ı Salih Kalyon'un hayatı biletini sattığı tiyatroyla değişti

Bir döneme damgasını vuran Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden Bizimkiler'in "Üçkağıtçı tak tak Sedat"ı Salih Kalyon, bugüne kadar yaklaşık 160 film ve dizide rol almanın gururunu yaşıyor.

23.12.2019Magazin
Babil dizisi ne zaman başlayacak Babil ilk bölüm tanıtımı yayınlandı

Babil dizisi ne zaman başlayacak? Babil ilk bölüm tanıtımı yayınlandı

Halit Ergenç, Ozan Güven, Aslı Enver, Birce Akalay, Nur Fettahoğlu ve Mesut Akusta gibi isimlerin kadrosunda yer aldığı Babil dizisinin ilk tanıtım fragmanı yayınlandı. Yapımını Ay Yapım’ın üstlendiği dizinin fragmanının yayınlanmasıyla dizi severler Babil'in yayın tarihini beklemeye başladı. Peki, Babil dizisi ne zaman başlayacak? İşte, Babil'in 1. bölüm fragmanı ve yayın tarihiyle ilgili bilgiler.

22.12.2019Televizyon
Sevgi Çınar: Bebeklerim değil, futbol toplarım vardı

Sevgi Çınar: Bebeklerim değil, futbol toplarım vardı

Futbol sevgisi çocukluk yıllarında başlayan ve ailesinin de desteğiyle kendisini kanıtlayıp profesyonel futbolcu olan Sevgi Çınar; iki farklı şehirde, kilometrelerce uzak mesafede iki meslek yaparak hayatına devam ediyor. 2008 yılında profesyonel olarak futbol yaşantısına başlayan Sevgi, gösterdiği performansla Milli takıma davet edildi. Bu sezon transfer olduğu Beşiktaş ile şampiyonluk yarışı veren 25 yaşındaki futbolcu, aynı zamanda Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesindeki Mükrimin Halil Anadolu Lisesi'nde de Beden Eğitimi Öğretmenliği yapıyor.

20.12.2019Futbol
Çağladan kendine mesaj

Çağla'dan kendine mesaj

Çağla Şıkel'in kendi çocukluk fotoğrafına yazdığı mesaja takipçilerinden yorum yağdı.

INSTAGRAM, HÜRRİYET ARŞİV

20.12.2019Magazin
Shane Larkin’in ismi değişmeyecek

Shane Larkin’in ismi değişmeyecek!

Türk vatandaşlığına geçmeye hazırlanan Anadolu Efes'in ABD’li yıldız Shane Larkin'in Türk ismi alıp almayacağı merak ediliyordu.

20.12.2019Basketbol
Müge Anlı kimdir, kaç yaşında Doğum gününü canlı yayında kutladı – İşte Müge Anlı’nın çocukluğu ve kızı

Müge Anlı kimdir, kaç yaşında? Doğum gününü canlı yayında kutladı – İşte Müge Anlı’nın çocukluğu ve kızı

Müge Anlı, doğum gününü canlı yayında kutladı. Program takipçilerinin hediyelere boğduğu Müge Anlı’nın çocukluk fotoğrafları canlı yayında verildi. Doğum günü kutlamaları ardından ünlü sunucunun hayatına dair bilgiler merak konusu oldu. Peki, Müge Anlı kimdir, kaç yaşında? İşte Müge Anlı’nın hayatına dair bilgiler…

19.12.2019Televizyon

Yazar Sonuçları

Doğru Nefes ve Hayatımıza İnanılmaz Etkileri

Hayat temposunun çok hızlı ve yoğun aktığı, gürültünün zihnimize işlediği şu günlerde hepimiz sık sık nefes almaya ihtiyaç duyuyoruz. Ancak birçoğumuz 'doğru nefes' ne demek bilmiyoruz. Oysa doğru nefesin bedene, zihne ve ruha sayısız yararı var. "Nedir bu faydalar?" diye sordum, Mentor ve Yaşam Stratejisti Serra Elçi yanıtladı.

8.01.2020

#2020Ankara hayalleri

Twitter hesabından kentliye seslenen @ankaragelisiyor, “2020’de çocuklar için nasıl bir Ankara istersiniz? #2020Ankara hashtagi ile hayallerinizi yazabilirsiniz” çağrısında bulundu.

7.01.2020

Dr. Behçet Uz’un torunu da aday

BUGÜNKÜ konum Kültürpark Tenis Kulübü...

7.01.2020

Tasarıma mühendis kafası

ÇOÇUKLUĞUNDAN itibaren maket ve bir şeyleri tasarlamaya karşı hep ilgi duyar.

5.01.2020

Sokakları tarih ve sanat kokan şehir: Roma

Kültürü, tarihi, değerleriyle dünya üzerinde önemli yere sahip Roma… İstanbul‘a olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Bunlardan bir tanesi Roma’nın da İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş olması. Peki Roma’ya gidince nereleri gezilmeli, neler yapmalı? İşte size Roma gezi rehberi...

4.01.2020

Yeni Yılda Hayatını Değiştirmek İster misin?

Herkese merhabalar. Nasıl geçti anlamadım ancak şaka maka 2019 yılı sona erdi. Hani bazı yıllar ya da bazı günler vardır iyi vakit geçirirsiniz ve çok hızlı geçer, nasıl olduğunu bile anlamazsınız. Bunun tam tersi durumlarda ise günler geçmek bilmez, kötü geçen zaman sanki çekip gidemez ve insanın ruhuna yapışır, yaşantımızda tortuları kalır.

3.01.2020

Yılın son yazısı

Yeni bir yıla tam girerken...

31.12.2019

Türkiye, çocuklar konusunda tercihini yapmalı

Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Çocuk ve İlk Gençlik Kitapları Forumu her çevreden yazar, yayıncı ve okurun katılımıyla oldukça renkli bir organizasyon oldu. Öncelikle bakanlığın çocuk ve gençlere eğilmiş olması, herkesin düşüncesini rahatça ifade etmesi takdire şayandı. Çocuk Vakfı'nın kurucularından Mustafa Ruhi Şirin'in "Türkiye, çocuklar konusunda tercihini yapmalı" cümlesi toplantının özeti gibiydi.

28.12.2019

‘Matematik bilimlerin sultanıdır’... Cahit Arf’ı 22 yıl önce kaybetmiştik

1700-1800’lü yıllarda matematikte çığır açan Alman matematikçi Carl Friedrich Gauss, “Matematik bilimlerin sultanıdır” demiş... Bugün belki birçoğumuzun tanımadığı Alman matematikçi Gauss; jeodezi, geometri, elektrik, manyetizma ve astronomi gibi bilim dallarına ufuk açmış... Yeryüzü ölçümlerini onun çalışmalarına borçluyuz.

26.12.2019

Hüzün ve neşe arasında zorlu bir macera: Ho Chi Minh

Ho Chi Minh, Vietnam’ın en büyük şehri ve eski başkenti. Sürekli canlı… Caddelerden akan motosikletler, birbiri ardına açılan barlar, restoranlar… Belirgin bir gençlik enerjisi ve yaratıcı atmosferi var. Kuzey Vietnam savaş boyunca komünizmden hiç kopmadığı için halen net bir şekilde batılı yaşam biçiminden farklıyken Ho Chi Minh’in hem mimarisi hem de sosyal yaşamı hemen farklılığını ortaya koyuyor. Benim için yine oldukça zor ama eğlenceli bir seyahat oldu. Eğer engelli bir gezginseniz sizin için tüm detayları düşünülmüş bir yazı hazırladım. İşte size Ho Chi Minh gezi rehberi…

20.12.2019