MENÜ

Başkanlık Sistemi Tartışmaları

Başkanlık Sistemi Tartışmaları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Başkanlık Sistemi Tartışmaları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Başkanlık Sistemi Tartışmaları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 307 Başkanlık Sistemi Tartışmaları haberi bulunmuştur.

Başkanlık Sistemi Tartışmaları Haberleri

TL 48 günde yüzde 10.5 eridi

TL 48 günde yüzde 10.5 eridi

ABD’de yeni başkan Donald Trump’ın olumsuz etkisi tüm gelişen ülkelerin üzerinde. Özellikle ‘duvar’ örmeyi düşündüğü Meksika Pesosu ile gümrük vergisini artıracağını söylediği Çin Yuanı büyük kayıp yaşadı.

11.11.2016Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan El Cezireye konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan El Cezire'ye konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, El-Cezire'ye "Türkiye'ye yakışan Türk tipi bir başkanlık sistemini devreye sokalım. Bu, Türkiye'ye çok daha hızlı bir şekilde kalkınma fırsatı verecektir diyorum, onun için bunu savunuyorum." açıklamasında bulundu.

10.11.2016Dünya
Devlet zirvesi

Devlet zirvesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, MİT Müsteşarı ile görüştüğü ve ‘Devlet Günü’ olarak tabir edilen perşembe gününün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki bu seferki konuğu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli’yi “Hoşgeldiniz, nasılsınız, iyi misiniz?” diyerek karşıladı.

3.11.2016Gündem
Kılıçdaroğlundan Bylock iddiası

Kılıçdaroğlu'ndan Bylock iddiası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bylock kullananların çözülen isimleri seçilerek söyleniyor. Kontrollü. Savcılığa bu kişilerin isimleri bildirilmiyor. Programı bağımsız bir kuruluş incelesin. CHP içinde 1 kişi için söylendi, araştırıldı çıkmadı" dedi. Kılıçdaroğlu 15 Temmuz darbe girişimin yöneten ismin ise Mehmet Dişli olduğunu savundu.

28.10.2016Gündem
Başbakan Yıldırımdan bankalara: Tefeciliği bırakın

Başbakan Yıldırım'dan bankalara: Tefeciliği bırakın

AK Parti istişare ve değerlendirme toplantısı için Afyonkarahisar'da bulunan Başbakan Binali Yıldırım, burada Ticaret ve Sanayi Odası'nda konuştu. Konuşmasının önemli bir bölümünü ekonomiye ayıran Başbakan Yıldırım, bankacılara sert uyarılarda bulundu. 'Ekonominin görünümüyle, bankaların görünümü örtüşmüyor' diyen Yıldırım sözlerini şöyle dürdürdü, "Bankalara sesleniyorum, tefeciliği bırakın gerçek ekonomiye dönün." Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

21.10.2016Ekonomi
Beklenen açıklama geldi: İşte dolarda son durum

Beklenen açıklama geldi: İşte dolarda son durum

Merkez Bankası'nın yarınki toplantısında, faizleri sabit tutacağına yönelik artan beklentilerin etkisiyle dolar 3.06 lira düzeyine kadar geriledi.

19.10.2016Ekonomi
Muhalefette başkanlık tartışması kızıştı

Muhalefette başkanlık tartışması kızıştı

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke’nin MHP lideri Devlet Bahçeli’ye ilişkin sözlerine MHP'nin yanıtı gecikmedi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Böke'nin açıklamalarını sert bir şekilde eleştirerek, "Önce seviyesiz ve hakaretamiz bu sözleri kendisine aynen iade ediyoruz. Okuduğunu ve dinlediğini anlamayan anlayışı kıt ve kaba bu şahsiyet öncelikle Sayın Genel Başkanımızın açıklamalarını iyi okumalı, düşünmeli ve anlamaya çalışmalıdır" dedi. CHP'den ise ikinci açıklama Grup Başkanvekili Levent Gök'ten geldi. "Başkanlık sistemi tartışmasını başlatan MHP, bu tartışmayı bitirmek yükümlülüğü var” diyen Gök, şöyle sordu: “Hükümete 330'a ulaşacak sayıda destek olacak mı olmayacak mı?”

14.10.2016Gündem
CHP’li Levent Gök’ten MHP’ye: 330 için destek olacak mısınız

CHP’li Levent Gök’ten MHP’ye: 330 için destek olacak mısınız?

“Başkanlık sistemi tartışmasını başlatan MHP, bu tartışmayı bitirmek yükümlülüğü var” diyen CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, şöyle sordu: “Hükümete 330'a ulaşacak sayıda destek olacak mı olmayacak mı?”

14.10.2016Gündem
Başkanlık yorumu: AKP-Erdoğan ayrı düşecek

Başkanlık yorumu: AKP-Erdoğan ayrı düşecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Getirsinler bakalım, nasıl bir başkanlık getirecekler. ‘Başkanlık iyidir kötüdür’ diye tartışacak değiliz. Zaten kendileri de bunu bilmiyor. Erdoğan ve AKP, başkanlık sistemi konusunda aralarında da ayrı düşecekler” dedi.

13.10.2016Gündem
Başbakan Yıldırım BBCye konuştu: Suriyede her şeyden önce Esed değişmeli

Başbakan Yıldırım BBC'ye konuştu: Suriye'de her şeyden önce Esed değişmeli

Başbakan Binali Yıldırım, göreve başlaması sonrası uluslararası medyaya verdiği ilk kapsamlı mülakatta BBC'ye konuştu. Yıldırım, Suriye'de değişim için öncelikle Devlet Başkanı Beşar Esad'ın değişmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Yıldırım, İngiltere’deki AB referandumu öncesi kampanyalarda Türkiye'yi kullanan Londra Belediye Başkanı Boris Johnson için ise “Ona ne diyeyim, Allah ıslah etsin” dedi. Johnson, İngiltere’nin dün akşam açıklanan yeni kabinesinde dışişleri bakanlığı görevini üstlenecek.

14.07.2016Dünya
Başbakan Davutoğlundan yeni anayasa ve başkanlık sistemi açıklamaları

Başbakan Davutoğlu'ndan yeni anayasa ve başkanlık sistemi açıklamaları

Başbakan Davutoğlu, DEİK Dünya Türk Girişimciler Kurultayı Gala Yemeği'nde bir konuşma yaptı. Başbakan konuşmasında yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

27.03.2016Gündem
Tartan gençlerle buluştu

Tartan gençlerle buluştu

GAZETECİ-Yazar Dr. Hakan Tartan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu’nun aylık toplantısında, gençlerle buluştu. Kadın, gençlik, toplumsal değişim ve umudun ele alındığı toplantıda konuşan Tartan, "Artık yaşamın her noktasında sevgi dilini kullanma zamanı. Bunu başarırsak geleceğe çok daha umutla koşarız" dedi.

8.03.2016Ege
Anayasa Uzlaşma Komisyonu 3. toplantısında dağıldı

Anayasa Uzlaşma Komisyonu 3. toplantısında dağıldı

Anayasa Uzlaşma Komisyonu 3. toplantısında, CHP ve AK Parti'li üyeler arasında yaşanan başkanlık sistemi tartışmaları sonrasında dağıldı. CHP'nin komisyon üyesi milletvekilleri toplantı sonrasında yaptıkları açıklamada, 'komisyon başkanlık sisteminin planı' iddiasında bulundular ve parlamenter demokrasiden taviz vermeyeceklerinin altını çizdiler. AK Parti adına bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ise Meclis'in yeni bir anayasa yapacak yetenekte olduğunu belirtirken, 'CHP bir kez daha süreci sabote etmiştir' dedi. Ömer Çelik, 'CHP eski anayasada ısrar ediyor, toplumun değişim talebine direniyor' suçlamasını da getirdi.

16.02.2016Gündem
Türk tipi anayasa modeli: Millet hazır

Türk tipi anayasa modeli: Millet hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa ve başkanlık sistemini halka anlatmak için düğmeye bastı. “Başkanlık sistemini dışlayan anayasa çalışması sakat kalır. Millet hazır, millet meydanlarda kükrüyor, bunu bekliyor” diyen Erdoğan, 300’e yakın STK’nın desteklediği Yeni Anayasa Platformu toplantısında şu mesajları verdi:

28.01.2016Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan kaymakamlara seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan kaymakamlara seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Paralel Yapıyla mücadele çalışmaları gerek Milli Güvenlik Kurulumuz gerekse Devlet Denetleme Kurulumuz aracılığıyla yakından takip edilmektedir. Şu anda bana bağlı olarak çalışan Devlet Denetleme Kurulu'nun en öncelikli görevi budur. 'Her kurumumuzu denetleyeceksin, her kurumda bu tür kim varsa tespit edip hemen yargıda bunlar için süreci başlatacaksınız' diye talimatımı verdim" dedi. Kaymakamlara seslenen Erdoğan, “Mevzuat şöyledir, böyledir, yeri geldiği zaman koyun mevzuatı bir kenara, kendi zihinsel inkılabınızı devreye sokun” diye konuştu.

26.01.2016Gündem
Dolar yine 3 lirayı aştı, 5 günde yüzde 3.4 değer kazandı

Dolar yine 3 lirayı aştı, 5 günde yüzde 3.4 değer kazandı

Dünyayı sarsan Kuzey Kore bombası, Suudi Arabistan-İran gerilimi, Çin’deki yavaşlama Türk Lirası’nı derinden etkiledi ve doları 3 liranın üzerine çıkardı. Tüm gelişen ülkelerde kayıp var ama hiç birisi 5 günde dolar karşısında yüzde 3.4 eriyen Türk Lirası kadar olamadı.

6.01.2016Ekonomi
CEO’lardan 10 kritik mesaj

CEO’lardan 10 kritik mesaj

2016’ya ekonomide dört yıldır süren yavaş büyümeyle giriyoruz. İç talepteki zayıflık ve önemli ihracat pazarlarımızdaki sorunlar sürüyor. Ekonomist dergisi bu ortamda 2016’nın neler getirebileceğini CEO Club üyelerine sordu. Ankete katılan 166 CEO’dan 10 kritik mesaj geldi.

30.12.2015Ekonomi
Yetkilerimin sınırını Anayasa belirliyor ama sorumluluğum da milletime karşı

'Yetkilerimin sınırını Anayasa belirliyor ama sorumluluğum da milletime karşı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemi tartışmaları hakkında dün Konya’da, “Benim yetkimin sınırını Anayasa belirliyor ama sorumluluğum da milletime karşıdır. 40 yıllık siyaset tarzım var. Halkımdan da desteği böyle aldım. Kimse şu saatten sonra benden başka biri gibi hareket etmemi beklemesin” dedi.

17.12.2015Gündem
Gündem basın özgürlüğü

Gündem basın özgürlüğü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass ile görüştü.

10.12.2015Gündem
CHPli Haluk Koçtan kurultay açıklaması

CHP'li Haluk Koç'tan kurultay açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. CHP'deki kurultay tartışmalarına yönelik Koç, "Ocak ayının ilk 15 günü içerisinde de CHP olağan kurultayını yapmış olacaktır. Tüzüğün gereği olan takvim içerisinde de Olağan CHP Kongresi yapılacak" ifadelerini kullandı.

10.11.2015Gündem
Dolarda korkutan senaryo gerçekleşecek mi

Dolarda 'korkutan senaryo' gerçekleşecek mi?

Genel seçimlerin ardından, tek parti iktidarı sonucuyla dolar karşısında güçlenen Türk Lirası’nın, ABD Merkez Bankası Fed’den gelecek faiz artırımıyla değer kaybedeceği beklentisi son dönemin en büyük endişelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Uzmanlar ise, içinde hem yerli hem de yabancı yatırımcıların bildiği Ali Babacan ve Mehmet Şimşek gibi isimlerin yer aldığı reform odaklı bir hükümetin, Türk Lirasını destekleyeceğine işaret etti.

9.11.2015Ekonomi
1 Kasım sonrası Türkiye gündemi başkanlık

1 Kasım sonrası Türkiye gündemi 'başkanlık'

1 Kasım seçimlerinin sona ermesiyle birlikte, siyaset gündemi de bir anda değişti. Siyasette artık yeni gündem; Başkanlık sistemi.

4.11.2015Gündem
Abdullah Gülden önemli açıklamalar

Abdullah Gül'den önemli açıklamalar

Özel bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terör konusuyla ilgili "Şu an Türkiye'de terörle ilgili hiçbir haklı gerekçe gösterilemez. Şiddetle terörün karşısında durmalı ve reddetmeliyiz. 'Az gittik dere tepe düz gittik' diye bir söz vardır. 'Bir de bakmışız ki arpa boyu yol gittik' derler. Üzüntüyle karşılıyorum" diye konuştu. "Aktif siyasete dönecek misiniz?' sorusuna "Şüphesiz bir ihtiyaç söz konusu olursa o zaman bakarım" diye cevaplayan Gül, Hürriyet Gazetesi'ne yapılan saldırı ve açılan soruşturmalar için "Bunların hepsi yanlış. Türkiye'nin bunları yaşamaması, konuşmaması lazım. Herkese çok zarar verir. Böyle bir Türkiye görüntüsü vermemek lazım" diye konuştu. Gül, AK Partili Boynukalın'ın tehditleri için de "Çok üzüldüm ve yakıştıramadım. Akıl alacak bir şey değil" dedi.

18.09.2015Gündem
TSK’da değişim tarihi: 3-5 Ağustos

TSK’da değişim tarihi: 3-5 Ağustos

Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) olağan toplantısı 3-5 Ağustos'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Ankara'da yapılacak.Terfi, emeklilik işlemleri ile disiplin cezalarının ele alınacağı toplantıda TSK'nın komuta kademesinde önemli değişiklikler yaşanacak.

31.07.2015Gündem
Halk başkanlığa ‘hayır’ dedi

Halk başkanlığa ‘hayır’ dedi

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri sonucu siyasi tablo ortaya çıktı. HDP’nin yüzde 10 barajını aşarak Meclis’e girecek olması parlamento aritmetiğini değiştirdi. Anayasayı değiştirmek için gereken 367 milletvekilini hiçbir parti çıkaramadı. Başkanlık sistemi tartışmaları son buldu. 2011 seçimlerinde seçim barajından dolayı sandalye sayısını artıran AK Parti bu kez aynı barajdan dolayı çok sayıda milletvekili kaybetti.

8.06.2015Gündem
Erdoğanın açıklamasına muhalefetten tepki

Erdoğan'ın açıklamasına muhalefetten tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti'nin seçim bildirgesini "bizzat okuduğunu" ve "kendi kanaatlerini ifade ettiği" yönündeki açıklamasına muhalefet partilerinden tepki geldi.

30.03.2015Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim bildirgesini bizzat okudum

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim bildirgesini bizzat okudum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemi tartışmaları ve hükümetin seçim bildirgesi konusunda, "Biz geçen hatfa Başbakan ile bunları konuştuk. O da bizzat kaleme aldığı oradaki sisteme yönelik anlayışını, bayağı da detaylı ele almış. Ben de bizzat orada kendim de okudum. Kendi kanaatlerimi de ifade ettim. Ve öyle zannediyorum ki bu çerçevede kendileri seçim bildirgesinin içerisine başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini yansıtacaklar" dedi. 

30.03.2015Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim bildirgesini bizzat okudum

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim bildirgesini bizzat okudum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemi tartışmaları ve hükümetin seçim bildirgesi konusunda, "Biz geçen hatfa Başbakan ile bunları konuştuk. O da bizzat kaleme aldığı oradaki sisteme yönelik anlayışını, bayağı da detaylı ele almış. Ben de bizzat orada kendim de okudum. Kendi kanaatlerimi de ifade ettim. Ve öyle zannediyorum ki bu çerçevede kendileri seçim bildirgesinin içerisine başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini yansıtacaklar" dedi.

30.03.2015Gündem
Bülent Arınç: Gökçek hesabını verecek

Bülent Arınç: Gökçek hesabını verecek

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yeni Anayasa Çalışmaları Işığında Demokratik Açılım Süreci ve Başkanlık Sistemi" başlığıyla dün düzenlenen 124'üncü Bab-ı Ali Toplantısı'na katıldı. Toplantının ana gündem maddesi başkanlık sistemiydi ancak Arınç'ın, kendisini 'paralelci' olmakla suçlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le ilgili sözleri ön plana çıktı. Arınç, Gökçek'le ilgili olarak ''O gün bir şeyler söylemem gerektiğini kalbim bana söyledi. O da kurşun mermi gibi çıktı bir kere. O hesabını verecek artık. O adam cumhurbaşkanına yaranmaya çalışıyor'' dedi. Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Arınç, ''Anayasa'ya göre seçilen, anayasada var olan yetkileri de bir başkan gibi kullanmaya çalışan, 'Ben farklı bir cumhurbaşkanı olacağım' diyen birisi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda oturuyor. Yapacağımız işin alaturka olmaması lazım, alafranga olması lazım'' diye konuştu.

27.03.2015Gündem
Bülent Arınç: Alaturka değil alafranga olmalı

Bülent Arınç: 'Alaturka değil alafranga olmalı'

Bab-ı Ali Toplantıları'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yapacağımız işin alaturka olmaması lazım, alafranga olması lazım. Alafrangadan kastım, Batı'yı motamot taklit etmek değil. Bu sistemler hangi ülkede başarıyla yürüyorsa, sistemi birbirinden koparmamak lazım" dedi.

26.03.2015Gündem
Saraydaki Bakanlar Kurulunda sürpriz isimler

Saray'daki Bakanlar Kurulu'nda sürpriz isimler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bakanlar Kurulu toplantısına ikinci kez başkanlık ediyor. Toplantıya sürpriz olarak Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın Öztürk de katılıyor.

9.03.2015Gündem
Fırsatlar dönemi

Fırsatlar dönemi

SABANCI Holding Başkanı Güler Sabancı, Türkiye’nin seçimlerden sonra 4 yıllık seçimsiz bir döneme girdiğini, bunun önemli bir fırsat yarattığını söyledi.

3.03.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Anayasa yapmak

BAŞKANLIK sistemi tartışmaları en çok MHP’de sorun yaratıyor. MHP Meral Akşener’i ihraç etmişti, ardından Ümit Özdağ’ın da ihracı istendi.

24.10.2016

Yenikapı yeni bir kapı olsa

Yenikapı yeni bir kapı olsa. Ama daha demokratik bir Türkiye'ye açılan yeni bir kapı olsa.

7.08.2016

Bu çocuklar babaları ile daha rahat konuşamaz mı

BİR yakınımız kapalı cezaevinde ve mahkemesi hâlâ sürüyor.

21.01.2016

Sonuç odaklı mıyız, çekişme mi?

MODERNİST felsefe, toplumların ilerleme odaklı olması gerektiğini savunur.

1.01.2016

Rejim tartışmasının tam zamanı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk’ü anmak için düzenlenen törende, iktidarları döneminde Cumhuriyet’in bir kayıp yaşayıp yaşamadığını sorduktan sonra şöyle dedi:

10.11.2015

Mavi kanlı siyasete son

8 Haziran AKP için bir hüsran olabilir mi...

9.04.2015