MENÜ

Bankalararası Kart Merkezi

Bankalararası Kart Merkezi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Bankalararası Kart Merkezi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Bankalararası Kart Merkezi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.005 Bankalararası Kart Merkezi haberi bulunmuştur.

Bankalararası Kart Merkezi Haberleri

Netflix için yeni dönem: Türkiyede ödemeler artık...

Netflix için yeni dönem: Türkiye'de ödemeler artık...

Netflix, Türkiye’deki üyelerine sunduğu kapsamlı ödeme seçeneklerini Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve iyzico ile işbirliği yaptığını duyurdu. Mevcut ve yeni Netflix üyeleri, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ile yapılan yeni işbirliği kapsamında aylık üyelik ücretlerini TROY logolu kartlarıyla ödeyebilecek.

22.09.2019Teknoloji
TROY logolu kart 9 milyona ulaştı

TROY logolu kart 9 milyona ulaştı

Türkiye bankacılık ve finans sektörünün ortak çabalarıyla Nisan 2016’da BKM çatısı altında hayata geçirilen Türkiye’nin Ödeme Yöntemi (TROY) logolu kart adedi 2 katına çıkarak 9 milyon oldu. Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko “BKM olarak kart kullanım bilincinin oluşturulmasına büyük önem veriyoruz. Hedefimiz, sistemin içinde henüz yer almayan yaklaşık 20 milyon kişiyi sistem içine almak” dedi.

29.08.2019Ekonomi
Kurban Bayramında kartlı ödeme rekoru

Kurban Bayramı'nda kartlı ödeme rekoru

BKM verilerine göre, temmuz ayında banka kartları ve kredi kartlarıyla toplam 88,1 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Kurban Bayramı ve arife gününde kartlarla 7,7 milyar TL tutarında ödeme gerçekleştirildi.

22.08.2019Ekonomi
Kredi kartı kullananlar dikkat O limit yarın itibarıyla 120 TLye çıkarılacak

Kredi kartı kullananlar dikkat! O limit yarın itibarıyla 120 TL'ye çıkarılacak

Alışverişlerde kartlar ve mobil cihazlarla yapılan temassız ödemeler, yarın itibarıyla 90 liradan 120 liraya çıkarılacak.

31.07.2019Ekonomi
Kartlı ödemeler yılın ilk yarısında 455 milyar liraya ulaştı

Kartlı ödemeler yılın ilk yarısında 455 milyar liraya ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko "Yılın ilk yarısında kredi kartları ve banka kartları ile toplam 455 milyar TL'lik ödeme gerçekleştirildi. İlk altı ayda 2018'in aynı dönemine göre en fazla kartlı ödeme artışı hava yolları, konaklama ve yemek sektörlerinde görüldü" dedi.

18.07.2019Ekonomi
EPDKden akaryakıt sektöründe maliyetleri düşürecek çalışma

EPDK'den akaryakıt sektöründe maliyetleri düşürecek çalışma

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Sektörün üzerindeki promosyon kaynaklı faiz yükünün azaltılması gerekiyor. Karlılığın sektörde kalması tüketicinin de bu karlılıktan yararlanması için çalışma başlattık. Alternatifli hazırladığımız taslağa gelecek görüşleri değerlendirecek ve herkesin yararına olacak bir düzenleme hazırlayacağız" açıklamasında bulundu.

3.07.2019Ekonomi
Darüşşafaka’ya kartla bağış dönemi

Darüşşafaka’ya kartla bağış dönemi

Temassız bağış projesiyle bağış yapabilmek için İstanbul’da 10 farklı noktaya POS’lar yerleştirildi. Darüşşafaka için özel olarak hazırlanan POS’larla çok kısa sürede bağış yapılabilecek.

22.06.2019Eğitim
Arife gününde kartlı ödeme trafiğinde rekor

Arife gününde kartlı ödeme trafiğinde rekor

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre Ramazan Bayramı arife gününde 22,5 milyon adet işlemle kartlı ödeme adedi rekoru kırıldı.

18.06.2019Ekonomi
Bugün bankalar açık olur mu Bayramda bankalar çalışıyor mu

Bugün bankalar açık olur mu? Bayramda bankalar çalışıyor mu?

Bankalar bayramda çalışıyor mu sorusu, paraya yönelik işlemi olan birçok vatandaşın sorguladığı konu olmaya başladı. İnternet üzerinden detaylarını öğrendikten sonra harekete geçecek olan birçok vatandaş, buna göre bankalarda olan işlemlerine yön verecek. Peki, bankalar bayramda çalışıyor mu? İşte, bugün bankaların açık olup olmadığına yönelik bazı bilgiler

3.06.2019Gündem
Çok önemli uyarı: Sosyal medyadan, mesajlardan, maillerden bu bilgi gelirse dikkat

Çok önemli uyarı: Sosyal medyadan, mesajlardan, maillerden bu bilgi gelirse dikkat!

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, "Eminim ki artık dolandırıcılardan gelen gerçek dışı teklif ve isteklere daha çok 'Palavra' diyeceğiz. Bankalara aitmiş görüntüsü verilen sitelere, banka logosu ve adı kullanılsa bile kart ve kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalara itibar etmeyin, kart ve kişisel bilgilerinizi girmeyin. SMS, e-posta ve sosyal medya üzerinden yönlendirildiğiniz veya arama motorları vasıtasıyla giriş yaptığınız web sitelerinin adreslerinin bankanıza ait olduğundan emin olun ve sertifikalarını mutlaka kontrol edin. İşlem yaptığınız ATM’de özel olarak yerleştirilmiş bir cihazdan şüphe duyarsanız derhal bankanıza haber verin" açıklamasında bulundu.

1.06.2019Ekonomi
Türkiye fintechte dev markalar çıkaracaktır

"Türkiye 'fintech'te dev markalar çıkaracaktır"

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, "Fintech alanında, milyar dolar değerlemeye sahip yerli dev şirketlerin çıkmasını bekliyoruz." dedi.

24.05.2019Teknoloji
Esnafın yüzünü Anneler Günü güldürecek

Esnafın yüzünü Anneler Günü güldürecek

Tüm dünyada yarın kutlanacak Anneler Günü'nde giyimden kozmetik ve ziynet eşyasına kadar birçok sektörde satışların önemli oranda artması bekleniyor.

11.05.2019Ekonomi
Yabancı kartlarla yurt içinde 11 milyar TL ödeme yapıldı

Yabancı kartlarla yurt içinde 11 milyar TL ödeme yapıldı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre yabancı kartlarla yılın ilk çeyreğinde yurt içinde 11 milyar TL ödeme gerçekleşti. Banka kartları ve kredi kartları ile mart ayında toplam 78,3 milyar TL'lik ödeme yapıldı.

16.04.2019Ekonomi
İstanbulkartın uluslararası alışveriş kartı olması için ilk adım atıldı

İstanbulkart'ın uluslararası alışveriş kartı olması için ilk adım atıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELBİM A.Ş. ile Bankalararası Kart Merkezi arasında İstanbulkart'ın yerli ve milli ödeme sistemi TROY ile entegre edilmesi için iyi niyet protokolü imzalandı.

12.04.2019Ekonomi
Çok önemli uyarı: Kredi kartı kullananlar dikkat

Çok önemli uyarı: Kredi kartı kullananlar dikkat!

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Banka ve kredi kartlarıyla ilgili pek çok dolandırıcılık türü ortaya çıktı. Vatandaşlarımızın kart kullanımında her zamankinden daha dikkatli olması gerekiyor" açıklamasında bulundu.

28.03.2019Ekonomi
10 yıl sonra 86 milyon pozisyonda dijital yetenek aranacak

10 yıl sonra 86 milyon pozisyonda 'dijital yetenek' aranacak

Kadir Has Üniversitesi teknoloji iletişimi kavramını daha geniş topluluklara yaymak adına 26 Mart Salı günü “Teknoloji İletişimi Zirvesi” düzenledi.

28.03.2019Teknoloji
Temassız ödeme adedi 1 milyona yaklaştı

Temassız ödeme adedi 1 milyona yaklaştı

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre şubatta günlük temassız ödeme adedi 1 milyona dayandı.

18.03.2019Ekonomi
Blokzinciri birçok sektörü dönüştürecek

"Blokzinciri birçok sektörü dönüştürecek"

BKM Genel Müdürü Soner Canko, "Blokzinciri sadece finans sektörüyle ilgili değil, birçok sektörü dönüştürecek bir yapıya sahip" açıklamasında bulundu.

5.03.2019Ekonomi
TROY logolu kart kullanımı 7,5 milyona yaklaştı

"TROY" logolu kart kullanımı 7,5 milyona yaklaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz, geçen yıl sonu itibariyle 7 milyon olan TROY logolu kart kullanımının, bu yılın ilk ayında yaklaşık yüzde 6 artarak 7 milyon 400 bine ulaştığını belirterek, "2019 yılı için hedefimiz 17 milyon kartın sağ alt köşesine yerleşmek." dedi.

3.03.2019Ekonomi
Kredi kartı harcamaları ocakta yüzde 15 arttı

Kredi kartı harcamaları ocakta yüzde 15 arttı

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz, "Geçen yıl ocak ayında yapılan kartlı harcamaların 54 milyar lirası kredi kartından oluşurken, bu oran 2019'un ilk ayında 62 milyar lira olarak gerçekleşti. Yani yüzde 15 civarında bir artış yaşandı. Yıl sonunda kartlı ödemelerde yüzde 15'lik bir artış bekliyoruz. Yani kartlı ödeme tutarının enflasyon oranında artmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

27.02.2019Ekonomi
Kart sayısında Avrupa birincisi olduk

Kart sayısında Avrupa birincisi olduk

BKM Genel Müdür Yardımcısı Cenk Temiz Türkiye'de 214 milyon kartın olduğunu söyledi. Bu rakam Avrupa'da Türkiye'yi lider konumuna ulaştırıyor.

27.02.2019Ekonomi
Son günlerde herkes bundan şikayetçi... Sosyal medyada buna dikkat Sakın yapmayın

Son günlerde herkes bundan şikayetçi... Sosyal medyada buna dikkat! Sakın yapmayın

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko; "Sahtekârların en çok başvurduğu sosyal mühendislik yöntemlerinden biri oltalamadır. Sosyal medya platformlarında, internette ya da e-posta aracılığıyla bedava veya çok cazip fiyatlarla teklif edilen ürün, hizmet ve kampanyalar gerçek değildir" açıklamasında bulundu.

23.02.2019Ekonomi
Sevgililer Gününde 2,5 milyar TL kartlı ödeme yapıldı

Sevgililer Günü'nde 2,5 milyar TL kartlı ödeme yapıldı

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre Sevgililer Günü'nde yaklaşık 2,5 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti. Sevgililer Günü haftasında kartlı ödemelerde en fazla artış kuyumculuk sektöründe yaşandı.

20.02.2019Ekonomi
Kartlı ödemeler yüzde 21 büyüdü

Kartlı ödemeler yüzde 21 büyüdü

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, alışverişte banka kartı kullanımının tescillendiğini belirterek “Kartlı ödemelerde banka kartı kullanımında tüketici alışkanlıkları son yıllarda değişim gösterdi.

23.01.2019Ekonomi
BKM: Kartlı ödeme 2018’de yüzde 21 artışla 817 milyara çıktı

BKM: Kartlı ödeme 2018’de yüzde 21 artışla 817 milyara çıktı

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre toplam kartlı ödeme tutarı 2018 yılında yüzde 21 artışla 817 milyar liraya ulaştı. Kredi kartıyla yapılan ödemeler yüzde 18, banka kartıyla yapılan ödemeler ise yüzde 38 arttı. Banka kartlarında 2018 itibariyle artık her 5 işlemden 3'ü alışveriş olarak gerçekleşti. 2018 yılında kredi kartı adedi 66.3 milyona, banka kartı adedi ise 146.4 milyona ve toplam kart adedi yaklaşık 213 milyona ulaştı. En fazla kartlı ödeme adedi 21 milyon ödemeyle 14 Haziran Ramazan Bayramı Arife Gününde gerçekleşti.

22.01.2019Ekonomi
TROY geçen yıl 8 kat büyüdü kart adedi 7 milyonu aştı

TROY geçen yıl 8 kat büyüdü kart adedi 7 milyonu aştı

Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY, 2018'de 8 kat büyüyerek 7 milyonu aşkın kart adedine ulaştı.

17.01.2019Ekonomi
TROY 23 milyar lira işlem hacmine ulaştı

TROY 23 milyar lira işlem hacmine ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, teknolojik altyapı olan TROYun, 2018 sonu itibariyle, 7 milyonu aşkın kart adedine, 100 milyon işlem adedine ve 23 milyar lira işlem hacmine ulaştığını belirtti.

17.01.2019Ekonomi
Kartlı ödemelerin dinamosu internet

"Kartlı ödemelerin dinamosu internet"

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, internetten kartlı ödeme tutarının geçen yıl 140 milyar TL seviyesine ulaştığını belirterek, "İnternetten kartlı ödeme tutarının 5 yılda 4 kat artması dijital dönüşümün ne kadar hızlı gerçekleştiğini ve kartlı ödemelerin dinamosunun internetten kartlı ödemeler olduğunu gözler önüne serdi." dedi.

7.01.2019Teknoloji
Kartlı ödemelerin dinamosu internet

"Kartlı ödemelerin dinamosu internet"

BKM Genel Müdürü Soner Canko: "İnternetten kartlı ödeme tutarı, geçen yıl 140 milyar TL seviyesine ulaştı. İnternetten kartlı ödeme tutarının 5 yılda 4 kat artması dijital dönüşümün ne kadar hızlı gerçekleştiğini ve kartlı ödemelerin dinamosunun internetten kartlı ödemeler olduğunu gözler önüne serdi" açıklamasında bulundu.

6.01.2019Ekonomi
Canko: Kartlı ödemeler can suyu oldu

Canko: Kartlı ödemeler can suyu oldu

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, "Kredi kartıyla yapılan ödemelerin 2018 yılı sonunda yüzde 19 büyümeyle yıllık 720 milyar TL'ye, banka kartıyla yapılan ödemelerin ise yüzde 39 büyümeyle 100 milyar TL'ye ulaşacağı öngörülmektedir” dedi.

30.12.2018Ekonomi
Kartlı ödemeler ekonomiye can suyu oldu

"Kartlı ödemeler ekonomiye can suyu oldu"

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, "Kredi kartıyla yapılan ödemelerin 2018 yılı sonunda yüzde 19 büyümeyle yıllık 720 milyar TL'ye, banka kartıyla yapılan ödemelerin ise yüzde 39 büyümeyle 100 milyar TL'ye ulaşacağı öngörülmektedir." dedi.

29.12.2018Ekonomi
Kasımda internette 13.5 milyar harcadık

Kasımda internette 13.5 milyar harcadık

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre banka kartları ve kredi kartları ile kasım ayında 13.5 milyar TL’lik rekor tutarda internetten ödeme gerçekleşti.

25.12.2018Ekonomi
İnternetten kartlı ödemeler kasımda arttı

İnternetten kartlı ödemeler kasımda arttı

BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile kasım ayında 13,5 milyar TL'lik rekor tutarda internetten ödeme yapılırken, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 47'lik artış yaşandı. Kasım sonu itibarıyla Türkiye'de kullanılan kart adedi 210 milyon adedi aştı.

24.12.2018Ekonomi
Türkiyede gençlerin yüzde 31inin finansal kurumda hesabı yok

"Türkiye'de gençlerin yüzde 31'inin finansal kurumda hesabı yok"

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, Türkiye'de 15 yaş üstü nüfusun yüzde 31'inin herhangi bir finansal kurumda hesabı olmadığını bildirdi.

19.12.2018Ekonomi
Harcama rekoru kırıldı: Kartlı harcama 3.4 milyara ulaştı

Harcama rekoru kırıldı: Kartlı harcama 3.4 milyara ulaştı

Türkiye’de ‘Süper Cuma’, ‘Şahane Cuma’, ‘Muhteşem Cuma’ ve ‘Efsane Cuma’ gibi isimler verilen Black Friday’de harcama rekoru kırıldı. Sadece 23 Kasım Cuma günü tüm Türkiye’de yapılan kartlı harcama tutarı 3.4 milyar liraya ulaştı.

29.11.2018Ekonomi
Blockchain artık hayatın tam içinde

Blockchain artık hayatın tam içinde

Bankalararası Kart Merkezi, Microsoft ve VeriPark ortaklığında geliştirilen belgem.io projesiyle eğitim sertifikaları blockchain tabanlı dijital dünyaya taşınıyor. Tüm dünyayı derinden etkileyecek ve günümüz iş dünyasını dönüştürecek blockchain teknolojisini hayatın içine dâhil eden belgem.io ile eğitim sertifikaları güvenilir bir şekilde dijital ortamda saklanıyor.

28.11.2018Ekonomi
İnternetten kartlı ödemeler 1 milyar TLye ulaşarak rekor kırdı

İnternetten kartlı ödemeler 1 milyar TL'ye ulaşarak rekor kırdı

Bankalararası Kart Merkezi, dünyanın dört bir yanında heyecanla karşılanan alışveriş festivaliyle ilgili verileri açıkladı. Bu yıl 23 Kasım Cuma gününe denk gelen festivalde internetten kartlı ödemeler 1 milyar TL ile rekor kırarken, her 3 alışverişten 1'i internet üzerinden yapıldı. 110 bin farklı kart ise ilk kez kampanyanın gerçekleştiği gün internetten yapılan ödemelerde kullanıldı.

28.11.2018Teknoloji
Muhteşem Cumada kartla 3,4 milyar lira harcadık

"Muhteşem Cuma"da kartla 3,4 milyar lira harcadık

BKM'nin açıklamasına göre Muhteşem Cuma'da (23 Kasım) kartla yapılan alışveriş tutarı, geçen yılın aynı dönemine (24 Kasım) göre yüzde 38 artarak 3,4 milyar liraya ulaştı.Söz konusu günde internetten kartlı ödemeler 1 milyar TL'ye yaklaşarak rekor kırarken, her 3 alışverişten biri internet üzerinden yapıldı. Toplamda 2 milyon farklı kartın kullanıldığı 23 Kasım'da 110 bin kart ilk kez cüzdanlardan çıktı.

28.11.2018Ekonomi
Cüzdanlarda ortalama 2,2 kredi kartı var

Cüzdanlarda ortalama 2,2 kredi kartı var!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ekim ayı verilerine göre Türkiye'de kredi kartı sahipleri cüzdanlarında ortalama 2,2 kredi kartı taşıyor.

20.11.2018Ekonomi
Black Friday indirimleri ne zaman başlayacak Black Friday ne zaman

Black Friday indirimleri ne zaman başlayacak? Black Friday ne zaman?

Black Friday hakkındaki araştırmalar son günlerde hız kazandı. Alışveriş tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği Black Friday, her yıl olduğu gibi bu yıl da milyonlarca lira değerinde alışverişin yapıldığı bir gün olacak. Peki, Black Friday ne zaman? Black Friday indirimleri ne zaman başlayacak?

17.11.2018Gündem
Alışveriş cuması: Şirketler 24 Kasım Cuma günü gerçekleşecek Black Friday’e kilitlendi

Alışveriş cuması: Şirketler 24 Kasım Cuma günü gerçekleşecek Black Friday’e kilitlendi

İndirimlerin ve kampanyaların yapıldığı alışveriş festivali ‘Black Friday’ (Kara Cuma) 23 Kasım’da başlıyor. Dünya çapında milyarlarca dolarlık ekonomi oluşturan Black Friday için Türkiye’deki e-ticaret şirketleri de kolları sıvadı.

16.11.2018Ekonomi
BKMden kişisel veri güvenliğinde önemli adım

BKM'den kişisel veri güvenliğinde önemli adım

Bankalararası Kart Merkezi, Sensormatic’in Passware çözümüyle kişisel verilerin güvenliğini arttırmak adına önemli bir adım attı.

5.11.2018Teknoloji
Yabancı turistlerin kartlı ödemeleri 2ye katlandı

Yabancı turistlerin kartlı ödemeleri 2'ye katlandı

BKM verilerine göre, yabancı kartlarla yurt içinde haziran ve eylül ayı arasını kapsayan yaz tatili döneminde yapılan kartlı ödemeler geçen yılın aynı sürecine göre 2 katına çıkarak 21 milyar liraya ulaştı.Turistlerin, yaz döneminde Türkiye'de yaptığı kartlı ödemelerin yüzde 47'si İstanbul'da gerçekleştirildi.Banka ve kredi kartlarıyla eylülde toplam 74,2 milyar liralık ödeme yapıldı.

17.10.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Can damarı olduk, ekonomik suçlarla savaşta rol alıyoruz

BANKALARARASI Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, başında bulunduğu kurum 30’uncu yılına hazırlanırken geriye döndü, imza atılan gelişmeleri anımsadı:

5.07.2019

Taksitli haksızlık

Bazı bankalar kredi kartıyla taksitlendirdiğimiz alacaklarını vadesi gelmeden tahsil etmiyor. Kredi kartınıza taksitleriniz kadar para yatırsanız bile bu borçlar kart limitinizi etkilemeyi sürdürüyor. Taksitli borcunu erken kapatmak isteyen vatandaşa engel çıkarılmasını anlamak mümkün değil.

28.12.2018