GeriGündem FETÖ’den 8 ay tutuklu kalan avukat beraat etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FETÖ’den 8 ay tutuklu kalan avukat beraat etti

FETÖ’den 8 ay tutuklu kalan avukat beraat etti

FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün avukatlık yapılanmasında yer adlığı gerekçesi ile 8 ay tutuklu kalan ve Kasım 2017’de tahliye edilen Avukat Cesim Parlak beraat etti.

15 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ: İstanbul 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Cesim Parlak katıldı.

SAVCI BERAATİNİ İSTEDİ: Davaya ilişkin görüşünü açıklayan duruşma savcısı, avukat Parlak’ın mahkumiyetine yeter derecede, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesi ile beraatına karar verilmesini istedi.

“BU YAPI İLE EN UFAK BİR İLİŞKİM OLMADI”: Son savunmasını yapan Avukat Cesim Parlak, “Hayatımın hiçbir döneminde bu yapıyla en ufak bir ilişkim olmadı. Sempatim dahi olmadı. Beraatıma karar verilmesini talep ediyorum ” dedi.

BERAAT ETTİ: Mahkeme heyeti,  “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan mahkumiyetine yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle Cesim Parlak’ın beraatına karar verdi. 

SULANDIRMAK İSTEDİLER: Hakkında beraat kararı verilen Avukat Cesim Parlak, Hürriyet Dünyası'na yaptığı açıklamada "Bu beraat kararı bana yapılanın haksızlık olduğunu bir iftiraya maruz kaldığımı çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Ağır ve haksız bir ithamdı. Özellikle FETÖ soruşturmalarını sulandırmak isteyenler tarafından bir iftira atılmıştı. Sadece yazdığım birkaç yazıdan dolayı hiçbir koşulda dünya görüşünü paylaşmayacağım bir örgütün elemanı olarak haksız bir şekilde yargılanmış oldum.

Mahkeme, bana yapılanın bir haksızlık olduğunu yazdığım yazıların hiçbir koşulda örgüte bir katkı, örgütü meşrulaştırmaya yönelik hareket olmadığını görerek beraat kararı verdi. Bu karar bana yapılanın haksız olduğunu tescil etmiş oldu. Bu karar, sadece sosyal hayatta ya da üniversitede bir FETÖ'cüyü tanımış olmak, mesleki gerekçelerle birileriyle telefonda konuşmuş olmak soruşturma konusu yapılmaması gerektiğini ya da bir düşünce açıklanması şeklindeki yazı yazmanın ve o yazı içerik itibariyle FETÖ'cülerin düşünsel olarak ‘görüşlerine yakındır’ diye suç delili olarak soruşturulmaması gerektiği hususunda örnek bir karar oldu" şeklinde konuştu. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle