"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Geç tanımışız ama...

Tüm dünyada sudan sonra en çok içilen içecek çaydır.

İnsanoğlunun çay bitkisini içeceğe dönüştürmeye başlamasıyla ilgili pek çok efsane vardır. Bunlardan biri de şöyledir:
Çin İmparatoru Shen Nung’un hizmetlilerinden biri bahçede su kaynatmış. Kaynayan suyun içine bir yaprak düşmüş. Yaprağın kokusunu duyan imparator içeceğin tadına bakmak istemiş. İşte Çin İmparatoru’nun o yudumu almasıyla başlamış insanoğlunun çaya olan tutkusu.
Bizim, yani milli içeceği çay olan Türkler’in çayla tanışması ise çok sonra, 1700’lü yılların sonunda, Japonya’dan gelen çay tohumlarının Bursa yörelerinde ekilmesiyle olmuş. Ancak iklimin çaya uygun olmaması nedeniyle bu ekim başarıyla sonuçlanmamış.
Daha sonra 1900’lerin başına kadar da çay ekimi yapmamışız. Ama 1924 yılında Rize’de çay ekimi yapılması için Meclis’in de onayı alınmış ve o gün bugündür Doğu Karadeniz çayın memleketimizdeki adresi durumunda.
Kahvaltılarımızın, güzel sohbetlerimizin eşlikçisi olan çayla biraz geç tanışmışız ama onu çok sevip kendimize has bir çay kültürü oluşturmayı da başarmışız doğrusu.

HİNDİSTANCEVİZLİ SİNİ KURABİYESİ

Oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan margarini derin bir yoğurma kabına koyun. Üzerine oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları kırın. Vanilya ve toz şekeri ilave edip sıvıyağı aktarın.
Un ve kabartma tozunu başka bir derin kaba aktarıp elinizle iyice karıştırdıktan sonra tel süzgeçten geçirerek yumurtalı karışımın üzerine aktarın. Karışımı, malzemeler iyice karışıncaya kadar yoğurun. Ele yapışmayan ve kulak memesinden daha yumuşak olan kurabiye hamurunu iki eşit parçaya bölün.
Orta boy yuvarlak bir fırın tepsisini ya da 25-30 santim boyunda kenarları yüksek bir fırın kalıbını hafifçe yağlayın. Hamur parçalarından birini fırın kabına bastırarak kalınlığı 1 santim olacak şekilde yerleştirin.
Hamurun diğer parçasını, üzerine 2 yemek kaşığı kakao ekleyerek, kakao hamura iyice karışıncaya kadar yoğurun. Kakaolu hamuru kalıptaki sade hamurun üzerine bastırarak yayın.
Kurabiyeyi 5 dakika önceden 175 dereceye ayarladığınız fırında 20-25 dakika pişirip çıkarın. Fırından çıkan sıcak kurabiye kendi sıcaklığıyla bir süre daha pişmeye devam edecektir.
Sıcakken üzerine hindistancevizini serpiştirin. Kurabiye hamuru iyice soğuyunca bisküvi büyüklüğünde dilimleyerek servise sunun.

MALZEME LİSTESİ

-3 adet yumurta (Oda sıcaklığında beklemiş olmalı.)
-250 gr yumuşamış margarin
-1 paket vanilya
-1 su bardağı toz şeker
-1 su bardağı sıvıyağ
-6 su bardağı un
-1 paket kabartma tozu
-2 yemek kaşığı dolusu kakao
-1 çay bardağı hindistancevizi tozu

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI