"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Fazıl Say, Fenerbahçe Senfonisi besteliyor

FENERBAHÇE ile ilgili bir haber de benden. Tahmin edeceğiniz gibi sanata dair.

Ertuğrul Özkök ’ün yazısı Fenerbahçe’den Son Haberler (11 Ağustos 2006) başlığını taşıyordu. Hayatımda hiçbir takımı tutmadığımdan, sporla da ilgilenmediğimden, Ertuğrul Özkök’ün yazısının benim için çekici bir yanı yoktu.

Ama şimdi, Fenerbahçe ile ilgili, benim alanıma giren bir haber olunca, onu zevkle yazıyorum.

Dünyaca ünlü piyanistimiz, bestecimiz Fazıl Say, Fenerbahçe yönetim kurulunun isteği üzerine Fenerbahçe’nin 100. kuruluş yıldönümünde çalınmak üzere bir Fenerbahçe Senfonisi besteliyor.

Yazmaya gerek var mı? Fazıl Say, koyu, fanatik bir Fenerbahçe taraftarı.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ’la Fazıl Say anlaşmayı imzalamışlar.

Eseri, Bilkent Senfoni Orkestrası ile Devlet Çok Sesli Korosu seslendirecek, başka solistlerin yanı sıra bestecisi Fazıl Say da icrada solist olarak yer alacak.

FENERBAHÇE CUMHURİYETİ’NİN MİLLİ MARŞI

Bir gazeteci söylemi vardır, haberi içerden aldım ya da ad vermemek için bir yetkili sözünü kullanırlar.

Benim yazımda iki kaynak da yer aldı, Fenerbahçe’ye Fenerbahçe Cumhuriyeti deniliyormuş, benim kaynaklarım da bu cumhuriyeti göz önünde bulundurarak besteyi şöyle tanımladılar:

Fenerbahçe Cumhuriyeti’nin Milli Marşı.

2007 yılında gerçekleştirilecek ilk icra, İstanbul’da yapılacak, ikincisi Ankara’da, üçüncüsü de Antalya’da olacakmış.

Fenerbahçe Senfonisi sadece Türkiye sınırları içinde çalınmayacak, Madrid, Hamburg ve Fenerbahçe’nin Avrupa Kupası maçlarının oynandığı yerlerde de senfoni çalınacak.

AZİZ YILDIRIM’I DA, FENERBAHÇE YÖNETİMİNİ DE KUTLUYORUM

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ı da, yönetim kurulu üyelerini de kutluyorum. 100. yılı bu besteyle kutlamayı düşündükleri için.

Fazıl Say gibi uluslararası üne sahip bir sanatçıdan beste yapmasını rica etmeleri, hem sanata, hem sanatçı taraftara saygının bir göstergesi. Fenerbahçeliler bu açıdan da şanslı. Fazıl Say taraftarları olmasaydı, böyle bir besteden yoksun kalacaklardı.

* * *

BEN doğrusunu söylemeliyim. Fenerbahçe’nin kuruluşunun 100. yıldönümü artık beni ilgilendiriyor.

Fazıl Say bu besteyi yaptığına göre, artık 100. yıl kutlamalarını heyecanla bekliyorum.
X