"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim su

Anneannem, “Nar yerken dökmeyen cennete gider” derdi.

Çocuktuk ve ne dediğini anlamadan bunu bir yarış haline getirmekten başka bir şey yapmazdık kuzenlerimle.
Sonradan öğrendim ki, nar pek çok inanışta bereketi simgeliyormuş. Narın pek çok hastalığa “şifa” olduğunu öğrendiğimde de hiç şaşırmadım doğrusu. Kendi kendime tek söylediğim, “Tıp ilerledikçe doğaya döneceğiz herhalde” olmuştu...
Artık tüm dünyada yemeklere ve hatta salatalara bile nar konuluyor.
Pek çok etkinliğe katıldım ve bu etkinliklerde damak tadına ve zevkine güvendiğim gurmelerin nar suyu içmek için adeta yarıştıklarını gördüm. Ve her seferinde “Bizim bu Osmanlı yemek kültürü çok sağlam bilgilere ve temellere dayanıyormuş” demekten kendimi alamadım.
Düşünsenize, bundan yüzyıllarca önce narın nimetlerinden yararlanmayı bilen Osmanlı insanları, nar şerbetini sofralarından eksik etmezmiş. Saray mutfağının ve konak davetlerinin vazgeçilmez parçasıymış nar suyu ve şerbeti.
Narın kalp ve damar hastalıklarına, kansere karşı bu kadar etkili bir ilaç olduğunu biliyorlar mıydı bilinmez ama bugün narın bu kadar popüler olmasının nedenlerinden en önemlisi budur.
Bir de tabii o muhteşem ekşi tadı ve küçücük cüssesinden beklenmeyecek kadar sulu olmasıdır onu bu kadar revaçta kılan.
Yani, nar hak ettiği tahta yeniden oturuyor ve bitpazarına nur yağıyor...

ARNAVUT CİĞERİ

Kuşbaşı doğranmış, sinir ve yağları iyice temizlenmiş ciğerleri yıkayıp süzgece koyarak süzün.
Unu geniş bir tabağa koyup üzerine karabiber ve kimyonu ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın. Ciğerleri bu unlu karışıma bulayın.
Sıvıyağı derin bir tavada kızdırın. Ciğerleri tavaya aktarıp kızgın yağda karıştırarak 3-4 dakika kızartın. Kızarttığınız ciğerleri kevgir yardımıyla bir tabağa alıp üzerine tuz serpiştirin.
Salatayı hazırlamak için soğanları soyup yarımay şeklinde doğrayın. Üzerine toz biber, sumak ve tuzu serpip iyice ovun. İnce kıyılmış maydanozu ve limon suyunu ilave edip karıştırın. Sıcak haldeki ciğerlerle birlikte servise sunun.

MALZEME LİSTESİ

-500 gr dana ciğeri (Kuşbaşı formunda doğranmış olmalı.)
-4-5 yemek kaşığı un
-1 çay kaşığı kimyon
-Yarım çay kaşığı karabiber
-2 çay kaşığı tuz
Kızartmak için;
-1 su bardağı sıvıyağ
Salata için;
-2-3 adet orta boy kuru soğan
-3 demet maydanoz
-1 tatlı kaşığı sumak, kırmızı toz biber
-1 adet limonun suyu
-2 çay kaşığı tuz

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI