"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Birol Ünel Türk mü, Alman mı

İngiliz sinema dergisi Total Film’in mart sayısını okuyorum.

Birden karşıma Sibel Kekilli ve Birol Ünel’in resimlerinin olduğu, Fatih Akın’ın 2004 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’nü almış olan Duvara Karşı filmine ayrılmış iki koca sayfa çıkıyor.

İşte budur, diyorum içimden. Söz konusu filmin yönetmeni Türk, sayfada resimleri büyük açılmış oyuncular da Türk. İlk şok spotta.

Birol Ünel için ‘Almanya’nın Brando’su’ denmiş. Nasılsa yazıda Türk olduğundan bahsetmişlerdir, diyerek devam ediyorum. İlk paragraflar, 18 Şubat’ta İngiltere’de vizyona giren Duvara Karşı’nın Barselona’da Avrupa Film Akademisi tarafından En İyi Film seçilmesinden, Fatih Akın’ın da Halk Ödülü’nü almasından söz ediyor.

Buralarda içim biraz daha burkulmaya başlıyor işte. Fatih Akın’a da ‘Hamburg doğumlu genç yönetmen’ demiş, soyadını da İngilizce’ye uydurup Akin olarak yazmışlar.

Yazının geri kalanında da değişen bir şey yok. ‘Türk yönetmen Fatih Akın’, ‘Türk aktrist Sibel Kekilli’ ya da ‘Türk aktör Birol Ünel’ lafı bir kez bile geçmiyor.

Artık çok iyi tanınmış olsalar bile dünyanın her yerinde haklarında uzun bir yazı yazıldığında Clive Owen’ın, Jude Law’ın İngiliz olduğu, ya da ne bileyim Nicole Kidman’ın Avusturalyalı olduğu yazılır.

Peki neden Fatih Akın için, ailesi Türk olduğu halde, Hamburg doğumlu demekle yetiniliyor? Birol Ünel’e Almanya’nın Brando’su deniliyor? Total Film okuyucu görüşlerine değer veren, onları değerlendiren bir dergi.

Gözden kaçırdıkları detayları, ödüllü film Duvara Karşı’nın mimarları olan Fatih Akın, Birol Ünel ve Sibel Kekilli’nin Türk olduklarını hatırlatmak isteyenler varsa, Total Film’in e-mail adresi totalfilm@futurenet.co.uk . Mektup göndermek isteyenler Total Film, 99 Baker Street, London W1U 6FP UK, adresine yazabilirler.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın tavsiyesi

Bu yıl Türk ve dünya tarihinde önemli yeri olan Çanakkale Savaşı’nın 90. yıldönümü. Ve bu savaşı konu alan bir belgesel olan Gelibolu vizyona girmek için gün sayıyor.

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları’nın da sponsorları arasında olduğu Gelibolu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da tavsiye ettiği, öğrencilerin mutlaka izlemesi gerektiği yönünde olumlu görüş bildirdiği bir film. Amaç, bu belgesel aracılığıyla, özellikle ilköğretim ve lise öğrencilerinin tarihe damgasını vuran bir savaşı, izleyerek, hissederek öğrenmesini sağlayacak.

Altı yıllık bir çalışmanın ürünü olan Gelibolu, savaş dönemi boyunca siperdeki askerlerin gerçek hayatlarından kesitler sunuyor. 18 Mart’ta, yani Çanakkale Savaşı’nın yıldönümünde vizyona girecek olan film, Türkiye’de 70 sinemada birden gösterilecek. Öğrencilerin izleyebilmesi için sinemalarda öğrencilere indirimli seanslar var.

Chris Rock boşuna konuşmamış

Bu yıl Oscar töreni ünlü komedyen Chris Rock’a emanet edilmişti. O gece Rock, Jude Law’ın oyunculuk yeteneğinin olmadığını ima etti ve son yıllarda hangi filme baksa onu gördüğünü söyledi.

Chris Rock’ın böyle bir gecede Jude Law’ın oyunculuğuna laf atması hoş bir davranış değil ama hangi filme baksak onu görüyoruz, yorumunda haksız sayılmaz. Jude Law’ın 2004’te beyazperdede görüldüğü filmlere bakalım:

İşte kanıtlar: Lemony Snicket Talihsiz Serüvenler Dizisi (seslendirdi), Tesadüfler (I Heart Huckabees), Sky Captain ve Yarının Dünyası, Alfie (henüz bizde gösterime girmedi), Daha Yaklaş (Closer) ve Göklerin Hakimi (The Aviator). Aktör, şu anda All the King’s Men filminin çekimleri için Amerika’da.

Kadınlara özel Filmmor başlıyor

Bu cuma start alacak olan Filmmor Kadın Filmleri Festivali üçüncü yılını kutluyor. Adından da anlaşılacağı gibi bu festival sadece kadınların katılımına açık. Sadece bize özel yani.

11-18 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde Kadınların Sineması, Türkiye’de Kadınların Sinema Belleği, Toplu Gösterimler bölümlerinde gösterilecek filmlerin yanı sıra söyleşiler, atölyeler, özel program ve etkinlikler de yer alacak.

Festival mekanları İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü ve Kartal-Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi.

Feminist sinemada önemli bir isim olan Laura Mulvey de festivalin konukları arasında.

Kadın Filmleri Festivali demişken, bugün de tam 8 Mart’ken, tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Bunu biliyor muydunuz?

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yönetmeni Peter Jackson, yapımcı şirket New Line Cinema’ya, ilk film Yüzük Kardeşliği’nin elde edilen kár konusunda kendisine yanlış beyanda bulunduğu gerekçesiyle dava açtı.

Beyaz perdeden inciler...

‘Eğer seviyorsan, affedersin.’ (Daha Yaklaş-Closer, 2004, Yön: Mike Nichols)
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI