"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Evet, o insanları sevmiyorum!

22 Mayıs 2018

Akıl, vicdan alır gibi değil!
Hıncal Uluç, siz hayvanları hayvanat bahçelerine gidip izleyecek kadar çok sevdiğinizi söylüyorsunuz, peki sokakta alanlarını işgal etmemize rağmen yaşamaya çalışan köpeklere kastınız ne?
Yok çocuklara saldırıyorlarmış!
Yok hastalık taşıyorlarmış!
Bu sözlerinizle resmen ölüm fermanlarını imzalıyor gibisiniz.
Saldırgan köpeklerin başıboş bırakılmadığını, aşılı köpeklerin de hastalık taşımadığını bile bile yazıyorsunuz üstelik bunları.
Toplanıp barınaklara tıkılsalar, sonra bir süre bekletilip, sahiplenen çıkmayınca öldürülseler rahat edeceksiniz yani.

Yazının devamı...

Mezuniyete kafeste kaplan!

17 Mayıs 2018

Hatta bazen berbat oluyorlar.
Miami’de bir okulun mezuniyet törenine süs olsun, temaya uysun diye kafes içinde kaplan getirildi.
Okulun yılsonu töreninin teması “Vahşi ormana hoş geldiniz”miş (Welcome to the jungle) çünkü!
Keşke Welcome to the jungle hatıralarda o muhteşem Guns N’ Roses şarkısı olarak kalsaydı!
Bazı veliler çocuklarımızın hayatını tehlikeye attınız diye söylenmişler.
Kimsenin hayvanın çektiği eziyetten bahsettiği yok.
Empati yapma yeteneği olan hayvan hakları savunucularının dışında tabii.

Yazının devamı...

Zafer! Eyüp’e soruşturma izni çıktı

15 Mayıs 2018

Zararsız, küpeli, aşılı köpekleri, son derece kötü yöntemlerle, boyuna, kilosuna bakmadan iğneler atarak toplayan, birçoğunun ölümüne neden olan Eyüp Belediyesi önünde az beklemedik.
Sessiz dostların sesi olmak için az çaba harcamadık.
Durmadılar, devam ettiler, yılmadık, biz de karşılarında durduk.
Eyüp Belediyesi’nin sokak hayvanlarını toplama işlemlerine karşı; yasayı ihlal ettikleri gerekçesi ile yapmış olduğumuz şikayete, Eyüp Kaymakamlığı’nca soruşturmama kararı verildi.
Bu talihsiz karar karşısında yılmadık.
Başkanı olduğum HAÇİKO Derneği adına yönetim kurulu üyemiz avukat Serdar Uluç önderliğinde derneğimiz davanın peşini bırakmadı.
HAÇİKO ile birlikte İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi, Hayvanlara Adalet Derneği ve Adana Barosu da başvurularını yaptı. Ve sonuç; bu ülkede öyle elini kolunu sallaya sallaya, kafana estiği gibi, “Ben yaptım oldu” diyerek sokaktaki canların canına, güvenliğine, huzuruna kast edilemeyeceği anlaşıldı.

Yazının devamı...

Fahriye ve Burak’ın fanlarına...

10 Mayıs 2018Ben de Instagram sayfamdan “Hayvansever olduklarını biliyorum ama bu fotoğraf olmadı” diye yazınca ikilinin fanlarından yüzlerce yorum geldi.
Özetle oranın bir çita koruma çiftliği olduğundan ve o fotoğrafta yanlış bir şey olmadığından bahsediyorlar.
Öyle mi! Buyurun okuyun o zaman.
Özellikle Güney Afrika’da “vahşi hayatı koruma” programı adı altında bu vahşi hayvan ‘okşamaları’ üzerinden kirli bir ticaret dönüyor. 80 farklı merkezde tutulan çita sayısı 1000’e yaklaşmış durumda.
Bu hayvanlar doğal yaşamı koruma adı altında tutsak tutuluyor, bir şov malzemesi olarak kullanılıyorlar.

Yazının devamı...

06 DUJ 19

8 Mayıs 2018

Güvenlik kamerasındaki görüntülerde 06 DUJ 19 plakalı beyaz renkli Toyota marka araba Ankara Gölbaşı’nda, yol kenarında yatan
kocaman
beyaz bir köpeğin üzerinden geçiyor.
Ezilen ve muhtemelen birkaç kemiği kırılan köpek can havliyle kaçıyor.
Furkan Bey’in sonradan sahiplendiği kangal kırması, kuyruğu kesik köpek halen kayıp ve sahipleri tarafından aranmakta.
Gören ya da bulan varsa, bana yazarsa iletişim kurdurabilirim kendisiyle.
Üzerinden kocaman bir araba geçen köpeğe gerçekten çok üzüldüm.

Yazının devamı...

Hıdırellez artık UNESCO listesinde

3 Mayıs 2018

Geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Edirne Belediye Başkanlığı ve çeşitli STK’lar Hıdırellez’in UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasları arasına girmesi için bir dosya hazırlayıp, Makedonya ile birlikte çok uluslu bir proje olarak UNECSO’ya sunmuştu.
Çabalar olumlu sonuç verdi ve Hıdırellez-Kakava Şenlikleri bu yıl UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasları listesine girmeyi başardı.
Yani artık hem uluslararası bir kimliğe büründü hem de koruma altına alındı.

Bu hafta sonu bahar geliyor

Bu hafta sonu tüm yurtta Hıdırellez’i yani baharın gelişini kutlayacağız.Ben önce Antalya’da yakacağım ateşi, cumartesi günü ise İstanbul’da... Ama aklım Edirne’de olacak, o başka.Çünkü en büyük Hıdırellez ateşi Edirne’de, Kakava’da, uluslararası bir buluşmada yanacak.Yerli ve yabancı turistler, renkli kıyafetler giyilip şarkılar söylenen, ateş etrafında dans edilen, dilekler dilenen bu eğlenceli hafta sonu için yerlerini aylar öncesinden ayırtıyorlar...

Kısmet açmak için gelinlikle Edirne’ye

Edirne’de gerçekleşecek Hıdırellez-Kakava şenlikleri, 5 Mayıs’ta Sarayiçi’nde dev Kakava ateşinin yakılmasıyla başlayacak.Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın halka pilav ikramı öncesinde ateş üzerinden atlama ritüeli var.Dev ateş, üzerinden atlanabilecek şekilde devrilecek ve insanlar ateşin üzerinden üç kez atlayacaklar.Ateşin üzerinden atlamanın bir amacı var tabii... Bu eğlenceli ritüelin kötülüklerden kurtardığına, şans ve sağlık getireceğine inanılıyor.Dilek ağacına dileklerin bağlanıp sonrasında nehre atılma merasimi ise 6 Mayıs’ta.Pazar günü yerli ve yabancı turistler sabahın ilk ışıklarıyla Sarayiçi’nde toplanacak.Bu kalabalıkta gelinlikli genç kızlar görenler şaşırmasın. Güneş doğmadan gelinlik giyip Tunca Nehri’nin kıyısına gelen genç kızların kısmetlerinin açılacağına inanılıyor. Roman genç kızlar bir adım daha öteye gidip bolluk ve sağlık dileyerek gelinlikleriyle suya giriyorlar.Kağıda yazdıkları dileklerini ağacına bağlayanlar da oluyor, mumlar eşliğinde nehrin sularına bırakanlar da. Sonra dönüş yolunda söğüt ağaçlarından koparılan dallar da evlere asılıyor.Uzun lafın kısası, Kakava şenlikleri dev ateşi, etrafında dans eden ve üzerinden atlayan insanları, nehir kıyısındaki gelinlikli kızları, koparılıp evlere asılan söğüt ağacı dallarıyla müthiş bir eğlence ve görsellik vaat ediyor.

 

Yazının devamı...

Bu pazar ormana gittik

1 Mayıs 2018

Piknik yapmak için değil, bizi bekleyen, yollarımızı gözleyen sokak köpeklerini hem sevgi hem de mamayla beslemek için oradaydık.
Türkiye Motosikletçiler Birliği ve HAÇİKO Derneği’nin “Mamanı da al gel, sokak hayvanlarına yardım için sürüyoruz” ortak projesinde 100’ü aşkın motosikletle bir konvoy oluşturarak Beykoz ormanlarına dağıldık.
Katılımcılar arasında bireysel olarak bizlerle birlikte olan sürücülerin dışında Türkiye Motosiklet Platformu, Deneme Tahtası Platformu, İki Tekerli Melekler ve geniş bir katılımcı kitlesi ile Kadın Motosikletçiler Kulübü vardı.
Ormana atılmış ve her 50-100 metrede bir kümelenmiş köpeklere ulaşan ekipler, yanlarında getirdikleri mamaları büyük bir keyifle bu canlarla paylaştılar.
Ben öyle hissediyorum ki bu pazar gününü en iyi biz değerlendirdik, en güzel biz geçirdik.
5 Mayıs Cumartesi de Dünya Kadın Motosikletçiler Günü.
Buradan bir çağrıda bulunayım; tüm kadın ve erkek motosikletçileri davetlim olarak, Yunus Günçe, Anar ve Oğuz Evren’in de benimle birlikte sahnede olacağı MOİ konserimde Hıdrellez ateşini hep birlikte yakmaya, özel günlerini kutlamaya bekliyorum.

Yazının devamı...

Bu filmler kaçmaz

26 Nisan 2018

Seçenekler bol.
Tavsiyeler gelsin o zaman.
Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı
(Avengers: Infinity War):
Yılın en merak edilen filmi.
Türlü türlü süper kahramanın resmi geçidinde, senaryoya da ağırlık verilmiş olması işi sadece aksiyona dayalı bir süper kahraman filmi olmaktan kurtarıyor.
Uykusuz bekleyen asıl fanatikler kadar genel izleyiciyi de mutlu edecek bir film.

Yazının devamı...