MANİSA HABERLERİ

Yırca’da Zafer Ağaçları Dikildi

IHA
25.05.2015 - 13:57 |Son Güncelleme :

SOMA’NIN YIRCA KÖYÜNDE KOLİN FİRMASI TARAFINDAN TERMİK SANTRAL YAPMAK İÇİN SÖKÜLÜP, KESİLEN 6 BİN ZEYTİN AĞACININ YERİNE YIRCA KÖYLÜLERİ VE GREENPEACE TARAFINDAN DÜZENLENEN ŞENLİKLE YENİLERİ DİKİLDİ.

IHA

Soma’nın Yırca köyünde Kolin firması tarafından termik santral yapmak için sökülüp, kesilen 6 bin zeytin ağacının yerine Yırca Köylüleri ve Greenpeace tarafından düzenlenen şenlikle yenileri dikildi. İlk etapta 100 fidan toprakla buluşturulup, can suyu verildi. Dikilen ilk fidana da ‘Zafer ağacı’ adı verildi.
Geçtiğimiz yıl eylül ayında başlayan bir direnişle tüm Türkiye’nin tanıdığı Yırca köyünde, Kolin firması yapılacak termik santral için iş makineleriyle zeytinlikler katledilmiş, nöbet tutan köylülerin direnişine rağmen, toplam 6 bin zeytin ağacı kesilmişti. Tüm Türkiye’nin tepkisini toplayan kesim sonrası, termik santral yapılması için Bakanlar Kurulu’nca alınan ’acele kamulaştırma’ kararı, Danıştay tarafından esastan iptal edildi. Kolin Şirketine karşı direnişini zaferle taçlandıran Yırca’da dün Greenpeace ve köylüler tarafından fidan dikim şenliği düzenlendi. Şenliğe, Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Özgür Özel, Greenpeace üyeleri, Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP), Bursa DOSAB Termik Santrali’ne Hayır Platformu ve Çiftçi-Sen üyeleri ve Yırca Mahallesi köylüleri katıldı.
“BU ZAFER YIRCALILARIN CESARET VE KARARLIĞI İLE KAZANILDI”
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel dikim şenliğinde yaptığı konuşmada, "Yırca mücadelesi Yırcalılar olmadan kazanılamazdı. Yırca köylülerinin, kadınlarının cesareti ve karalılığı olmadan bu zafer elde edilemezdi. Yırca bütün Türkiye’ye direnmeyi ve mücadeleyi hem sahada hem hukuken büyük bir kararlılıkla vermeyi, birbirleri ile dayanışmayı bütün Türkiye’ye öğretti. Onlar paraya, komşuluk ilişkilerini, akrabalık bağlarını, kendi köy yaşantılarını değişmediler ve kazanabileceklerine inandılar. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında enerji lobisine peşkeş çekilen hidroelektrik santrallerinde, termik santral inşaatlarında ve onlarca haksız enerji yatırımının tamamı orta vadeli Türkiye’nin lehine, aleyhine olan şeyler. Bunların hepsinde aslında rahatsız olan, üzülen, karşı çıkmak isteyen ama başaramayacağını düşünen köylüler var. Burada 10 ay önce köye gelip ilk toplantıları yaptığımızda buradaki insanların gözlerindeki kararlılığı gördük." dedi.
“ZEYTİNLERİ DEVİRDİLER AMA YIRCA’NIN AZMİNİ DEVİREMEDİLER”
“Zeytinleri devirdiler ama Yırca’nın azmini deviremediler” diyen Özel, “Yırcalılar’ın mücadele gücünü yenemediler ve sonuçta doğa kazandı, çevre ve köylü kazandı. Enerjiye ihtiyacınız varsa, devletseniz adam gibi devlet olun, temiz enerji ve yenilenebilir kaynaklarına yönelin bizim ağaçlarımızı kesmeden, çocuklarımızı astım hastası yapmadan enerji üretecekseniz üretin. ’Sizin İstanbul’da yakacağınız elektriği burada köylüler sağlıklarıyla ödemeyecek’ diyenler kazandı. Türkiye topraklarında yetişen yeşil zeytin, yeşil dolar gibidir. Köylülerin yüreğindeki enerji birilerinin santrallerindeki ürettikleri enerjiden daha kıymetlidir. Biz burada siyaset üstü, her şeyi kenara bıraktık. Doğayı, çevreyi, yeşili ve köylüyü seven, yaşam hakkını ve halkın sağlıklı yaşam hakkını savunan insanlar olarak birlikteyiz."
YIRCA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN
Yırca Köyü Muhtarı Mustafa Akın da bugüne dek kömürlü termik santrale karşı topraklarını korumak için verdikleri mücadeleye destek verenlere teşekkür etti. Greenpeace ve Yırca köylülerinin avukatı Deniz Bayram ise, "Yırca’da kadın erkek, genç yaşlı herkesin ortak ve kararlı mücadelesiyle, örnek bir zafer kazanıldı. Türkiye’nin dört bir yanında, kirli enerji yatırımlarına karşı mücadeleler devam ediyor. Yırca, bir dönüm noktası olsun." diye konuştu.
ZAFER AĞACINI DİKTİLER
Konuşmaların ardından, Milletvekili Özgür Özel, köylüler ile diktikleri ilk zeytin fidanına "Zafer Ağacı" adını verdi. Kesilen ağaçların yerine 5 dönüm arazide 100 zeytin fidanı dikilip, can suyu verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Yırca’da Zafer Ağaçları Dikildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Mayıs 2015 tarihinde saat 13 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yırca’da Zafer Ağaçları Dikildi haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Şubat 2021, Salı
 • İmsak
  06:31
 • Güneş
  07:53
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  18:56
 • Yatsı
  20:13
Sayfa Başı