ŞIRNAK HABERLERİSİLOPİ HABERLERİ

Silopi'de robotik kodlama sınıfı açıldı

DHA
27.10.2020 - 12:35 |Son Güncelleme :
DHA

Silopi'de robotik kodlama sınıfı açıldı

Mehmet Selim YALÇIN/SİLOPİ(Şırnak),(DHA)- ŞIRNAK'ın Silopi ilçesinde 'El Cezeri'nin torunları geleceği kodluyor' projesi kapsamında robotik kodlama ve 3D yazıcılı sınıf açıldı. 
Silopi Dicle Ortaokulu'nda, 'El Cezeri'nin torunları geleceği kodluyor' projesi kapsamında robotik kodlama ve 3D yazıcılı robotik kodlama sınıfının açılışı Vali Ali Hamza Pehlivan, İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener, Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca'nın katılımıyla yapıldı. 
Sınıfta incelemede bulunan Vali Ali Hamza Pehlivan sibernetik alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, bilim insanı El-Cezeri ilgili öğrencilere bilgi verdi. Vali Pehlivan, "800 yıl önce bu topraklarda doğmuş, büyümüş, kendini yetiştirmiş, o zamanın şartlarında eğitim almış ve aldığı eğitimin çok ötesinde icatlar ortaya koymuş. Adeta bugün yeniden keşfedip robotik çalışmaları, sibernetiğin korucusu eserler ortaya koymuştur. Fil saatinden su kuyularındaki mekanizmalara kadar çalışmalar yapmıştır. Ne güzel sizler bu coğrafyada aynı dilde aynı ülkede onu takip ederek çağın gerekliliklerine uygun şekilde eserler ortaya koyuyorsunuz, koyacaksınız. Silopi ilçemizde ilk adım ama artacak, arttıracağız. İl genelinde 10 robotik kodlama merkezimiz olacak. Bu yeterli değil sayısını giderek arttıracağız. Beceri atölyelerimiz var. Onlarında sayısını iki katına çıkartıyoruz. Dicle Kalkınma Ajansı ile geçtiğimiz yıl bir proje yaptık. 55 atölye kuracağız. Bunların bir kısmı robotik kodlama ile ilgili olacak ve bütün ilçelerimizde olacak" dedi. 

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Silopi haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Silopi ilinden Silopi'de robotik kodlama sınıfı açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2020 tarihinde saat 12 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Silopi'de robotik kodlama sınıfı açıldı haberi güncellenecektir.

ŞIRNAK NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ocak 2021, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Güneş
  07:17
 • Öğle
  12:25
 • İkindi
  15:00
 • Akşam
  17:22
 • Yatsı
  18:42
Sayfa Başı