ŞANLIURFA HABERLERİ

Şanlıurfa’da sığınmacı öğrenciler mesleki ve teknik eğitimle uyum sağlayacak

DHA
18.11.2020 - 14:27 |Son Güncelleme :
DHA

Şanlıurfa’da sığınmacı öğrenciler mesleki ve teknik eğitimle uyum sağlayacak

Ali LEYLAK/ŞANLIURFA, (DHA) - ŞANLIURFA’da, Avrupa Birliği'nin (AB) Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP)   kapsamında Suriyeli sığınmacı öğrenciler hem öğrenim görüp hem de meslek öğrenirken Türk gençleriyle uyum sağlayacak. Hayatta geçirilen proje için AB 8 ildeki 55 okula 50 milyon avro hibe desteği sağladığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığının ortakları arasında olduğu Suriyeli sığınmacı gençler ile Türk gençlerin istihdam edilebilirliklerini ve niteliklerini geliştirerek onların ekonomik ve sosyal bütünleşmesini amaçlayan Avrupa Birliğinin (AB) Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesinde pilot ili seçilen Şanlıurfa'da bir otelde basın toplantısı düzenledi. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin İstanbul, Bursa, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mersin, Adana, Hatay'da 55 mesleki ve teknik lisede bulunan 1150 atölyede uygulandığına dikkati çeken Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin, gelecek yılın sonunda tamamlanması planlanan projeyle 10 bini aşkın öğrenciye destek sağlanmasının hedeflendiğini vurguladı.
Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin hayata tutunmasına katkı sağlamak istediklerini dile getiren Çetin, şöyle konuştu:
"Avrupa Birliği'nin tamamen hibesinden oluşan bir projedir. Projemizin ikinci ayağını da 2021 yılında yürütmeyi planlıyoruz. Projeyi Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Delegasyonu, Alman Kalkınma Bankası işbirliğiyle yürütüyoruz. Proje Suriyelilerin en yoğun olduğu kentlerde yürütülüyor. Proje Teknik ve Anadolu liselerini kapsıyor.Avrupa Birliği tarafından Suriyelilerin yoğunlukta olduğu 8 ildeki 55 okula 50 milyon avro hibe desteği sağlanıyor. Okullarımızda 22 ayrı alandaki sektörlere ilişkin atölyeler kuruyoruz. Sadece Şanlıurfa'da 25 milyon liralık bir destek sağladık. Bundan sonra da makine ve teknolojilerine yönelik okullara yatırımlar yapacağız. Öğretmenlere de eğitim verip sektörün ihtiyacı olan öğrencilerin yetiştirilmesini sağlamak istiyoruz. Sektör temsilcileri de bu projenin devamı ve amacının gerçekleştirilmesini sağlamak açısından önem taşıyor."
Proje kapsamında pilot okullarda bulunan Geçici Koruma altındaki Suriyeli ve dezavantajlı ev sahibi topluluk öğrencilerinin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden sağlanan uzaktan eğitme kesintisiz erişimini sağlamak için toplamda 4500 öğrenciye tablet bilgisayar internet paketleri ile birlikte teslim edileceği kaydedildi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Şanlıurfa’da sığınmacı öğrenciler mesleki ve teknik eğitimle uyum sağlayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Kasım 2020 tarihinde saat 14 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şanlıurfa’da sığınmacı öğrenciler mesleki ve teknik eğitimle uyum sağlayacak haberi güncellenecektir.

ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Kasım 2020, Çarşamba
 • İmsak
  05:37
 • Güneş
  07:00
 • Öğle
  12:15
 • İkindi
  14:57
 • Akşam
  17:20
 • Yatsı
  18:38
Sayfa Başı