RİZE HABERLERİ

Rize Çay Çarşısı ihalesi sonuçlandı

DHA
03.01.2020 - 14:21 |Son Güncelleme :
DHA

RİZE, (DHA) - RİZE Ticaret Borsası'nca (RTB) hayata geçirilecek Çay Çarşısı Projesi'nin ihalesi sonuçlandı. 

Rize Ticaret Borsası'nca (RTB), 9 bin 520 metrekare alan üzerinde kurulacak çarşı; Karadeniz'in yöresel mimarisindeki yapılarıyla inşa edilecek çay evleri, tadım ve satış reyonları, sinema salonları, restoranlar ve 'Çay Müzesi'nden oluşacak. RTB tarafından sahil dolgu alanında, 9 bin 520 metrekare alan üzerinde 'Çay Çarşısı' kurulması için proje hazırlandı. 4 bin 100 metrekare kapalı alana sahip olacak proje; Karadeniz'in yöresel mimarisindeki yapılarıyla inşa edilecek çay evleri, çay tadım ve satış reyonları, sinema salonları, sergi alanları, restoranlar ve 'Çay Müzesi'nden oluşacak. Dev bardak heykelinin de yer alacağı 'Çay Çarşısı'nın çevre düzenlemesinde, çay bahçesi konseptine uygun peyzaj düzenlemeleri yapılacak.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından onaylanıp ihale süreci tamamlandıktan sonra RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, RTB Genel Sekreteri İsmail Kocaman ve Karos Mühendislik İnşaat Firması ortağı Hasan Hüsnü Şahin ile projenin yapım ihalesi imzaları atıldı.

2013 yılından bu yana birçok engele takılan Çay Çarşısı Projesi’nin gerçekleşmesi için çok çaba sarfettiğini belirten Başkan Erdoğan, “Projenin ilimize kazandırılması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, birçok bakan ve kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileriyle görüştüm. Her seferinde bıkmadan bu projenin ilimiz için önemine değindim. Allah’a şükürler olsun ki projemiz kabul oldu. Borsamızın oluşturduğu Çay Çarşısı İhale Komitesi’nin başkanlığında Çay Çarşısı Projesi yapım ihalesini yaptık. İhaleye 8 firma katıldı. Bu firmalar arasından 4 firma dosya hatasından elendikten sonra kalan 4 firma arasından iki haftalık dosya inceleme çalışması sonuçlandırılıp, en uygun teklif olan Karos Mühendislik İnşaat Şirketi’nin teklifi Çay Çarsısı İhale Komitesi tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Karos Mühendislik İnşaat Şirketi Rize’de 2013 yılında iki ortaklı olarak kurulmuş bir firmadır. Türkiye ve Rize’de özel projelerde çalışmış şirket ilimizin en özel projesi olan Çay Çarşısı Projesi’ni 18 ayda bitirmeyi taahhüt etmiştir” dedi.

Erdoğan, “Çay Çarşısı Projesi’ni hayata geçirmemizde bizlerden desteklerini esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, hükümetimizin ilgili Bakanları, milletvekilleri, DOKA Yönetim Kurulu ve Genel Sekreteri Onur Adıyaman’a, projede çalışan tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Borsaya göreve geldiğim günden itibaren Rize’ye kalıcı ve faydalı işler yapmayı şiar edindim. Rize’nin yüz akı olacak bu projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Ülkemize, bölgemize ve ilimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Borsanın Rize'ye kazandırdığı Çay Çarşısı Projesi’yle, çayın memleketi Rize'de tüketici grupları, gıda toptancıları, yerli/yabancı turistler, organizasyon işletmeleri ve bölge halkının kullanımına sunulacak sosyal yaşam alanı olacaktır. Çay Çarşısı çay ile ilgili bütün ürün gruplarına, sektörel markaları ve yöresel ürünleri bir araya toplayarak toplu olarak tüketicilerin beğenisine sunacaktır. Çayın ve çay üreticilerinin tanıtımına hizmet etmek ve bu kapsamda farklı alanlarda elde edilen gelirleri artırmayı hedefleyen Çay Çarşısı Projesi alanında belirlenen amaca hizmet etmesi amacıyla Seyir Terası, 13D Çay Sineması, Çay Müzesi, Çay Satış Dükkanları, Çay İkram Dükkanları, Yöresel Hediyelik Dükkanlar, Değirmen ve Sosyal Alanlardan oluşacaktır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Rize haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Rize ilinden Rize Çay Çarşısı ihalesi sonuçlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ocak 2020 tarihinde saat 14 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rize Çay Çarşısı ihalesi sonuçlandı haberi güncellenecektir.

RİZE NAMAZ VAKİTLERİ

04 Şubat 2020, Salı
 • İmsak
  05:53
 • Güneş
  07:20
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı