RİZE HABERLERİHEMŞİN HABERLERİ

Hemşin'de kentsel dönüşüm sürüyor

DHA
01.03.2021 - 14:17 |Son Güncelleme :
DHA

Hemşin'de kentsel dönüşüm sürüyor

Aytekin KALENDER/HEMŞİN (Rize), (DHA) - RİZE'nin Hemşin ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, proje kapsamında inşa edilecek 12 bloktan 8'inin tamamlandığını belirterek, "İnşallah buradaki dönüşümü tamamlayıp Hemşin'i, Türkiye'nin en cazip ilçelerinden birisi haline getireceğiz" dedi.

Rize'nin Hemşin ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yürütülen 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi' kapsamında çalışmalar devam ediyor.

Proje kapsamındaki 106 konutun 8’i 1+1, 74’ü 2+1, 24’ü 3+1 planında inşa edilecek. Toplamda inşa edilecek olan 12 bloğun 8’inin kaba ve ince imalatları sona ererken, proje kapsamında yer alan 24 dükkanın ise 8 tanesi tamamlandı. Geri kalan 16 dükkanda da inşaat imalatları devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6.1 hektar rezerv alanı olarak ilan edildi ve yetki TOKİ'ye devredildi. Projede 1 kaymakamlık lojmanı ve birde ana okulu yapılacak. Çevre düzenleme işi ihale edilen proje alanında kamulaştırması bitmeyen 12 parselle ilgili TOKİ tarafından acele kamulaştırma davası açıldı.

Rezerv alan içerisinde yer alan 65 binanın yıkılacağını belirten Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar, "Bugüne kadar bunların 40'ını yıktık. Bugünde kamulaştırma süreci tamamlanan 7 yapıyı daha yıkacağız. Geriye kalan yapıları da kamulaştırma süreci bitince yıkacağız. Bir taraftan inşaat süreci devam ediyor. 13 tane bloktan 8 tanesi tamamlandı, diğer kaplama ve ince işler devam ediyor. Kalan 4 tanesiyle ilgili süreç devam ediyor. Proje tamamlandığında Hemşin, güzel bir ilçe hüviyetine kavuşacak." dedi.

MİLLETVEKİLİ AVCI: TAŞ VE AHŞAP MİMARİYE DİKKAT ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, kentin birçok yerinde kentsel dönüşüm çalışmaları yürüttüklerini belirterek, "Kentsel dönüşümün en önemli merkezlerinden birisi Hemşin. 10 yıldan fazla bir süredir burada kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. Burada eski yapıları yıkarak, yeni bir yapıya dönüştürüyoruz. Aynı zamanda yıkılan yerlerde özellikle yeşil alanlar oluşturmaya gayret gösteriyoruz. Daha çok vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçlarına karşılayabilecekleri alanlar oluşturmaya çalışıyoruz. Son derece modern, Hemşin'in doğasına uygun bir yapıyla birlikte bunları gerçekleştirmeye çalışıyor. Taş ve ahşap mimariye özellikle dikkat etmeye çalışıyoruz." dedi.

‘GÖLETİN KIYISINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ’

Son olarak 7 binanın daha yıkılarak, dönüşüm sürecini tamamlandığını aktaran Avcı, "Göletin kıyısını çok önemsiyoruz. Buranın en önemli cazibe merkezlerinden birisi gölet. Gölet kıyısında hiçbir yapının olmamasını arzu ediyoruz, planda zaten bu doğrultuda. Gölet kısmındaki tüm yapıları da üst kısma alarak, dükkan ve konutlarımız o alanda oluşturmayı düşünüyoruz. Artık sona geldik diyebiliriz. 12 bloğumuzdan 8'i tamamlanmış durumda. 4 blok için de inşallah yakın zamanda çalışmalara başlayacağız ve hızlı bir şekilde dönüşümü sağlayacağız." diye konuştu.

‘HERKES HEMŞİN'E GELMEK İSTEYECEK’

Avcı, kentsel dönüşüm sürecinin tamamlanmasıyla birlikte ilçenin önemli bir cazibe merkezi haline geleceğini ifade ederek şunları söyledi: "Hemşin, bizim en önemli turizm destinasyonlarımızdan bir tanesi ama bugüne kadar bu alanda yeteri kadar istifade edilemedi. Belki ulaşım olanaklarının bunda katkısı var. Şimdi ulaşım olanaklarını da çeşitlendirmeyi düşünüyoruz. Hemşin-Çamlıhemşin arasında çok önemli bir yol güzergahımız var. O yolun takibini de bir yandan yapıyoruz. Pazar'dan Hemşin'e gelen birisi Çamlıhemşin'e, Ayder'e, turizm bölgelerine bu vesileyle hiç geriye dönmeden ulaşabilecek. Bir taraftan ulaşım olanaklarını geliştirip bir taraftan da şehrin içerisindeki alanı komple dönüştürdüğümüz zaman Hemşin, Türkiye'nin turizm alanında en önemli cazibe merkezlerinden birisi olacak. Bu fotoğraf ortaya çıktığında herkes Hemşin'e gelmek isteyecek. Ben de sabırsızlıkla bekliyorum. Her geldiğimde farklı bir değişiklik olduğunu, mesafe aldığımızı görüyorum. Bundan ziyadesiyle mutlu oluyor, heyecan duyuyoruz. İnşallah buradaki dönüşümü tamamlayıp Hemşin'i, Türkiye'nin en cazip ilçelerinden birisi haline getireceğiz."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hemşin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hemşin ilinden Hemşin'de kentsel dönüşüm sürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Mart 2021 tarihinde saat 14 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hemşin'de kentsel dönüşüm sürüyor haberi güncellenecektir.

RİZE NAMAZ VAKİTLERİ

28 Haziran 2022, Salı
 • İmsak
  02:40
 • Güneş
  04:41
 • Öğle
  12:26
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:52
Sayfa Başı