MUĞLA HABERLERİFETHİYE HABERLERİ

Fethiye'de mahalle afet gönüllüleri acil müdahale ekibi göreve hazır

DHA
27.07.2020 - 15:42 |Son Güncelleme :
DHA

Fethiye'de mahalle afet gönüllüleri acil müdahale ekibi göreve hazır

MUĞLA'nın Fethiye ilçesinde, Mahalle Afet Gönüllüleri'nin 3'üncü tur eğitimleri tamamlandı.

Fethiye Belediyesi, Fethiye Kent Konseyi ve Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği'nin (MAG-AME) işbirliğinde, 25-26 Temmuz tarihleri arasında, Ören Kanyonu'nda gerçekleştirilen eğitimlere, çeşitli meslek gruplarından 20 mahalle afet gönüllüsü katıldı. Fethiye'de ilk kez geçen yıl kurulan ve daha önce 'Afet Bilinci-Yangın-Dağcılık' ile 'İlk Yardım-Enkaz-Dağcılık' eğitimlerine katılan Fethiyeli Mahalle Afet Gönülleri, üçüncü ve son eğitimleri olan Lojistik-Trafik ve Kamyon eğitimlerini tamamlayarak, acil müdahale ekibi olarak görev yapmaya hak kazandı.

Eğitimin ilk gününde Ören Kanyonu'ndaki bir tepede temsili olarak mahsur kalan bir yaralının tahliyesini gerçekleştiren mahalle afet gönüllüleri, eğitimin ikinci gününde ise  itfaiye ekipleriyle birlikte hurda bir araçta senaryo gereği sıkışıp kalan bir kazazedenin ayırıcı ve kesici aletler kullanarak kurtarılmasını uygulamalı olarak öğrendi.

Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği Başkanı ve Türkiye Koordinatörü Hüseyin Karadayı, İstanbul'da 2001yılında kurulan derneğin ülke genelinde temsilcilikler açarak genişlediğini söyledi. Karadayı, "Afet­ler­de ilk sa­at­ler hayat kur­tar­mak  çok önem­li­dir. Pro­fes­yo­nel ekip­ler olay ye­ri­ne ge­le­ne kadar, afet gö­nül­lü­le­ri acil mü­da­ha­le­de bu­lu­na­rak hayat kur­ta­ra­bi­lir­ler" dedi.

Mehmet ÇİL / FETHİYE (Muğla), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Fethiye haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Fethiye ilinden Fethiye'de mahalle afet gönüllüleri acil müdahale ekibi göreve hazır hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2020 tarihinde saat 15 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fethiye'de mahalle afet gönüllüleri acil müdahale ekibi göreve hazır haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Temmuz 2020, Pazartesi
 • İmsak
  04:24
 • Güneş
  06:00
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  17:07
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı