MERSİN HABERLERİYENİŞEHİR HABERLERİ

Mersin’de kadın ve çocuklara kişisel savuma eğitimi

DHA
11.09.2020 - 13:09 |Son Güncelleme :
DHA

Mersin’de kadın ve çocuklara kişisel savuma eğitimi

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN’de kadınların ve çocukların karşılaşabilecekleri şiddet olaylarına karşı fiziksel öz savunma geliştirebilmeleri amacıyla ‘Kişisel Savunma Eğitimi’ veriliyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde Yenişehir İlçesi Etkinlik Merkezi’nde verilen 'Kişisel Savunma Eğitimi' ile kadınların ve çocukların karşılaşabilecekleri şiddet olaylarına karşı fiziksel öz savunma geliştirebilmeleri amaçlanıyor. Cumartesi ve Pazar günleri 11.00-12.00 saatleri arası 8 yaş üstü çocuklara ve kadınlara Büyükşehir’in beden eğitimi öğretmeni Alev Karimi tarafından ücretsiz olarak boks ve tekvando dersleri veriliyor. Eğitimle kadınların ve çocukların olası bir saldırı karşısında korkmadan ve mağduriyet yaşamadan hasarı minimuma indirmeleri amaçlanıyor. Derslerde öğretilen savunma teknikleri ağır bir saldırıdan bile yara almadan kurtulmayı sağlıyor. Bu kapsamda derslerde günlük hayattaki gasp, taciz ve tecavüz gibi durumlar da göz önünde tutuluyor.
Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapan beden eğitimi öğretmen Alev Karimi, ortalama 15’er kişilik gruplarla haftanın iki günü sürdürdükleri derslere yönelik, "Temel olarak savunma tekniklerini öğretiyoruz. Örneğin sokakta birisi taciz ettiğinde, sarıldığında, üstüne çıktığında veya benzer durumlara yönelik çözümler üretmeye çalışıyoruz. Kadınların küçük yaştan itibaren kendilerini savunmaları gerektiğine inanıyorum. O özgüvene sahip yetişmeleri gerektiğine inanıyorum" dedi.
Derslere 2 aydır katıldığını ifade eden Betül Şener, "Kadına yönelik şiddet olayları arttığı için kendimi savunma gereği duydum. Yani kadınlara karşı yapılan şiddetlerden bir şekilde kendimizi korumak için. Bu kursu da duydum, katıldım. Boks yapmayı öğrendim, bu da insana özgüven veriyor. Kendini iyi hissettiriyor" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI-GÖRÜNTÜ

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yenişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yenişehir ilinden Mersin’de kadın ve çocuklara kişisel savuma eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2020 tarihinde saat 13 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mersin’de kadın ve çocuklara kişisel savuma eğitimi haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

11 Eylül 2020, Cuma
 • İmsak
  04:52
 • Güneş
  06:14
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  16:16
 • Akşam
  19:03
 • Yatsı
  20:19
Sayfa Başı