KONYA HABERLERİ

3'üncü Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’nın kazananları belli oldu

DHA
12.11.2020 - 16:24 |Son Güncelleme :
DHA

3'üncü Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’nın kazananları belli oldu

 Mehmet IŞIK/KONYA,(DHA)- KONYA  Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 3'üncü Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,  ''Konyamızda geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz Uluslararası İslâm Sanatları Yarışması büyük önem arz etmekte. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz yarışmaya hat alanında 40, tezhip alanında 38, minyatür alanında 26, çini alanında 50 olmak üzere toplamda 160 eser katılım sağladı. Ağırlığı ülkemizden olmak üzere Cezayir, Endonezya, Irak, İran, Malezya, Mısır ve Suriye’den gelen eserler bulunuyor.” dedi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 3'üncü Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’nda dereceye giren eserleri düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Altay, Konya’nın, köklü geçmişinden devraldığı eşsiz mirası korumayı başardığını, bu yönüyle Türk-İslam sanatına çok kıymetli eserler ve sanatçılar kazandırdığını kaydetti.  Altay,  “Konyamız günümüzde de hat, tezhip, minyatür, çini gibi sanatların en üst seviyede icra edildiği bir merkez konumundadır. Bu bakımdan kadim şehir Konyamızda geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz Uluslararası İslâm Sanatları Yarışması büyük önem arz etmekte. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz yarışmaya hat alanında 40, tezhip alanında 38, minyatür alanında 26, çini alanında 50 olmak üzere toplamda 160 eser katılım sağladı. Ağırlığı ülkemizden olmak üzere Cezayir, Endonezya, Irak, İran, Malezya, Mısır ve Suriye’den gelen eserler bulunuyor.” diye konuştu.  
Yarışmada her kategori için ilk üçe girenlerin yanında; beş mansiyon ve iki teşvik olmak üzere 10 eserin ödüllendirileceğini kaydeden  Altay, dört dalda toplamda ödül alacak eser sayısının 40 olduğunu dile getirdi.
Altay, ''İşleri gerçekten zordu. Zira, özgün ve birbirinden kıymetli onlarca eseri değerlendirdiler. Yoğun bir çalışmanın ardından da dereceye giren eserler belirlenmiş oldu. Ben, tüm jüri üyelerimizle birlikte; yarışmaya katılım sağlayan bütün sanatçılara ve emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”dedi.
Yarışmada dereceye giren eser sahipleri ise şu şekilde:
Hat dalında İran’dan Ahmet Ali Namazi birinci, Türkiye’den Muhammet Fatih Yıldız ikinci, Muhammet Nuri Çelikkaya ise üçüncü oldu. Hat dalında; Endonezya’dan Huda Purnawadi, Suriye’den Numan Receb, Endonezya’dan Agung Sukoco, Endonezya’dan Rizky Aria Fadly, Mısır’dan Bilal Muhtar Salah Atiyye mansiyon kazanırken 2 eser teşvik ödülüne layık görüldü.

Tezhip dalında İran’dan Zeynab Rahnama birinci, Türkiye’den Makbule Gül Çerik ikinci ve İran’dan Fatemeh Movadi üçüncü olurken; Hüsna Kılıç, Oya Metalar, Vildan Sert ile İran’dan Zeynab Shahi ve Nastavan Aghamiri mansiyona layık görüldü, 2 eser teşvik ödülü kazandı.

Minyatür dalında; Merve Karlı birinci, Aişe Nalan Özdoğan ikinci, Figen Kubatoğlu üçüncü oldu. Efnan Yüce, Zehra Kakı, Aysun Mirzeoğlu, Meliha Ayla Sayitoğlu ile İran’dan Eisazadeh Azam mansiyon kazanırken; 2 eser teşvik ödülüne layık görüldü.

Çini alanında ise Hasibe Akarım birinci, Kadir Ertürk ikinci, Betül Alat üçüncü oldu. Melahat Büyüksütçü, Ahmet Çetin, Rıdvan Aşar, Abdullah Rıdvan Kalyon ve Canan Ünal mansiyona layık görülürken 2 eser teşvik ödülü kazandı.
Yarışmanın ödülleri Hazreti Mevlana’yı Anma Uluslararası Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenecek törenle takdim edilecek. Ayrıca dereceye giren eserler de törenler kapsamında sergilenecek.
FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden 3'üncü Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’nın kazananları belli oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Kasım 2020 tarihinde saat 16 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 3'üncü Uluslararası İslam Sanatları Yarışması’nın kazananları belli oldu haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ocak 2021, Pazar
 • İmsak
  06:32
 • Güneş
  07:57
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:41
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı