KIRKLARELİ HABERLERİ

Kırklareli'nde 'Gezen müze' projesi

DHA
12.12.2018 - 12:07 |Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),(DHA)- GENÇLİK ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP) 2018-I Özel Çağrı kapsamında Kırklareli Fen Lisesi Genç Fikirler Grubu adına Gençlik ve Spor Bakanlığı’na sunulan “Gezen Müze” isimli proje teklifininkabul edilmiş olmasından sonra projenin uygulanmasına başlandı.

Kırklareli Fen Lisesi Müdürü Nurşen Durgut “Bir tır içinde tarihi geçmişimizden bugüne kadar gelmiş unutulmaya yüz tutmuş Ebru, Hat, Çömlekçilik, cam, tezhip gibi sanatları öncelikle genç nesillere tanıtmak, sevdirmek, öğretmek istiyoruz. Uzun süren bir çabanın sonucu olarak ortaya çıkardığımız bu proje çerçevesinde amacımız öncelikle genç dimağlara bu sanatları sevdirmek olduğu için ilçelerdeki öğrencilere de sergileyip öğretmeyi düşünüyoruz.Bunu yanında sivil vatandaşlara da ayaklarına kadar gelen  hizmeti sunmak istiyoruz” dedi.

 Gezen Müze Vize, Pınarhisar ve Lüleburgaz ilçelerini gezerek öğrencilerle birlikte oldu. 13 Aralık tarihinde ise Pehlivanköy ve Babaeski ilçelerinde olacak.14 Aralık tarihinde ise Kırklareli/Merkez’de sergi ve kapanış yapılacak.

Kırklareli Fen Lisesi Müdürü Nurşen Durgut “Projemizi gerçekleştirirken 11 faaliyet yapacağız. Ustalarla söyleşi,Ebru,Katı,Minyatür,Tezhip,Hat,Cam,Çömlek alanında Atölyeler ve Sunumlar,Sergiler yaparak başta ortaokul ve lise öğrencilerine olmak üzere ulaşabildiğimiz herkese tanıtım yaparak Tarihimizin derinliklerinden bu zamana kadar gelen sanatları ulaşabildiğimiz her kesime aktarmak istiyoruz” dedi.

Kırklareli Fen Lisesi Genç Fikirler Grubu üyeleri Emir Burak İşler, Erol Can Üstündağ, İrem Sude Salgar, Zeynep Ada Yalçın, Pınar Küçükkenar ve Tuğçe Altuğ tarafından hazırlanan projeye Biyoloji öğretmeni Şehriban İkibudak  koordinatörlük yapıyor.

Fen Lisesi’nin Gezici Müzesi, İstanbul Caddesi üzerinde bulunan kongre Meydanında park edilerek öğrencilerin ziyaretine açıldı. Proje koordinatörü  Şehribanİkibudak hedeflerinin imkanı olmayan okullardaki  14-18 yaş arası  öğrencileri  geleneksel Trk sanatlarının büyüleyici dünyası ile tanıştırmak, sanat sevgisi aşılamak ve böylece Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak olduğunu belirtti.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kırklareli'nde 'Gezen müze' projesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mayıs 2022, Salı
 • İmsak
  03:53
 • Güneş
  05:43
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:09
 • Akşam
  20:32
 • Yatsı
  22:14
Sayfa Başı