KAYSERİ HABERLERİ

Öğretim Üyesi Aziz Şatana’ya ödül

DHA
10.02.2020 - 17:05 |Son Güncelleme :
DHA

Öğretim Üyesi Aziz Şatana’ya ödül

 KAYSERİ, (DHA) -  ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Aziz Şatana, TÜBİTAK tarafından 5 bin 600 proje arasından seçilen “Topraktan Rizobakterilerin İzole Edilmesi ve Şeker Pancarı Üretiminde Kullanılması” projesi ile İngiliz Kraliyet Mühendislik Akademisi ve Newton Fonu tarafından ödül ve bursa layık görüldü.
TÜBİTAK tarafından 5 bin 600 proje arasından seçilen “Topraktan Rizobakterilerin İzole Edilmesi ve Şeker Pancarı Üretiminde Kullanılması” projesi ile önemli başarıya imza atan ve Londra’da düzenlenen törenle ödülünü alan Dr. Öğr. Üyesi Aziz Şatana, büyük mutluluk yaşadığını ifade etti. Yürütücülüğünü yaptığı proje hakkında bilgiler veren Şatana, "  “Biz TÜBİTAK 1512 Teknopark girişim projesini yürütüyoruz. Bu proje 2018 yılında TÜBİTAK’a başvuru ile başladı. Şeker pancarı köklerinden bakteri izole ediyoruz. Bu bakterileri biyoteknolojik yöntemlerle izole ettikten sonra adlandırmalarını yapıyoruz. Burada amacımız, izole ettiğimiz bu bakterileri, tarımda kimyasal gübrelerin yerine sıfır atık gübre olarak kullanmak, böylece çevreyi kirleten kimyasallardan kurtulmak. Ayrıca her yıl ithalat yoluyla ülkemizin kimyasal gübre hammadde alımının önüne geçerek bu bakterileri tarımda kullanma yoluna gidiyoruz. Şuanda Ar-Ge aşamalarına devam ediyoruz. Ürünümüz, piyasadaki ürünlerden çok farklı. İlk defa Türkiye’ye girecek. Muadillerine göre 100 kat da etkili. Çok küçük ve10 ml büyüklüğünde. Bu çapta henüz bir ürün geliştirilmiş değil. Tabi ki bu bakteriler topraklarımıza ait. Yetenekleri son derece üstün. Ve adaptasyon yetenekleri de son derece güçlü” dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Öğretim Üyesi Aziz Şatana’ya ödül hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Şubat 2020 tarihinde saat 17 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Öğretim Üyesi Aziz Şatana’ya ödül haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

27 Şubat 2020, Perşembe
 • İmsak
  05:46
 • Güneş
  07:08
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:03
 • Akşam
  18:34
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı