KAYSERİ HABERLERİ

CHP Milletvekili Arık: 16 Nisan sistem değil, rejim değişikliğidir

DHA
11.04.2017 - 11:35 |Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA)- CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 16 Nisan referandumunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinin oylanacağını söyledi.
CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 16 Nisan tarihinde yapılacak referandum için Tomarza ardından da Sarız’da toplantılara katıldı. Gittiği yerlerde bulunanlara 16 Nisan'da yapılacak olan referandumun neler getirip neler götüreceğini anlatan Arık, ‘Evet’ tercihi yapılması gerektiğini belirtenlerin, halkı ikna edecek sözlerinin olmadığı için kutuplaştırma siyaseti üzerinden halkı kamplaştırdığını ifade etti. Sarız’da Küçük Örtülü, Damızlık, Avşar Ovası (Gerdek Mağara), Çavdar, Yaylacı, Ayranlık, İncemağara, Yeşilkent Mahallelerini ziyaret eden Arık, iktidar partisinin gerçek niyetinin deşifre olduğunu iddia etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum’un “Halk kendi devletini kurmak için adım atıyor, 16 Nisan kutlu olsun” sözlerine tepki gösteren Arık, şöyle dedi:
“Haftalardır 16 Nisan tarihinde yapılacak referandumun sistem değil, rejim değişikliği olduğunu halkımıza anlatmaya çalışıyoruz. İktidar ve beraberindekiler bizi yalan söylemekle itham edip, bunun bir sistem değişikliği olduğunu söylüyor. Ancak, referanduma günler kala gerçek niyetlerini ortaya koymaya başladılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanın açıklaması bunun en büyük kanıtıdır. Bu şahıs 16 Nisan’da yeni bir devlet kurulacağını söylüyor. Yeni bir devletin kurulması için mevcut devletin yıkılması gerekir. Sizlerin vicdanına soruyorum:16 Nisan’da yeni bir devlet kurulacaksa hangi devlet yıkılacak? Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak isteyenlere yüce milletimiz 16 Nisan’da en güzel yanıtı verecek ve devletini yıktırmayacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.”
TÜRKİYE’Yİ EYALETLERE BÖLECEKLER
Kayseri Büyükşehir Belediyesi eski Başkanlarından, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Şükrü Karatepe’nin de 18 maddelik referandum paketindeki gizli tehlikeyi açığa çıkardığını belirten Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Cumhurbaşkanı’nın başdanışmanı Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yayın organı Şehir Araştırmaları Dergisi'nde ‘Başkanlık Sisteminde Şehir Yönetimi’ başlıklı bir yazı kaleme almış. Bu yazısında, başkanlık sistemiyle birlikte büyük kentlerin yeniden yapılanacağını belirterek, Çin’deki yapıyı örnek gösteriyor. Bu da AKP’nin inkar ettiği bir başka gerçeğin deşifresidir. Onlar getirilmesi planlanan sistemde başkana eyaletler kurma yetkisinin verildiği gerçeğini inkar etseler de Karatepe’nin bu yazısı gerçek niyetlerini ortaya koyuyor. Bugün oy kaygısı ile dile getiremedikleri bu gerçek, 16 Nisan referandumunda ‘evet’ çıkarsa, ki Allah’ın izniyle çıkmayacak, Türkiye’nin eyaletlere ayrılacağını gösteriyor. Aziz milletimiz AKP’nin bu örtülü niyetini çok iyi biliyor. Onun için de 16 Nisan’da sandık başına giderek, Türkiye’nin eyaletlere bölünmesine de Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkılarak yerine yeni bir devlet kurma isteyenlere de ‘Hayır’ diyerek en güzel yanıtı verecektir.”

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden CHP Milletvekili Arık: 16 Nisan sistem değil, rejim değişikliğidir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2017 tarihinde saat 11 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça CHP Milletvekili Arık: 16 Nisan sistem değil, rejim değişikliğidir haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

26 Kasım 2021, Cuma
 • İmsak
  05:58
 • Güneş
  07:25
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  15:03
 • Akşam
  17:26
 • Yatsı
  18:47
Sayfa Başı