İZMİR HABERLERİ

Vitamin ve mineraller bağışıklığı güçlendiriyor

Hürriyet Haber
12.04.2021 - 16:06 |Son Güncelleme :

 Özel Egepol Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşe Yar, bağışıklık sistemini güçlendirmek için günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamak gerektiğini söyledi. Çoğu kez doğal ve dengeli beslenmenin yeterli olduğunu belirten Dr. Yar, gereksiz önerilen vitamin ve mineral desteğinin toksik ve metabolik sorunlara yol açabileceğini ifade etti. “Beslenme ve bağışıklığın desteklenmesindeki amaç, eksik olan birden fazla vitaminin aynı anda yerine konulması ve sağlık üzerine olumlu etki etmesidir. Mineral ve vitaminler vücutta metabolik olayların normal bir süreçte oluşmasını sağlarlar” diyen Dr. Neşe Yar, şöyle devam etti:

Hürriyet Haber

 

 

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN

“Mineral ve vitaminler sağlıklı bir yaşam için gerekli olan, vücutta sentez edilemeyen veya yetersiz sentezlenen, gıdalarla alınması zorunlu maddelerdir. Özellikle süt çocukluğu döneminde ve annenin D vitamini ve B12 vitamini depolarının yetersiz olduğu durumlarda eksiklik görülebilmektedir. Yenidoğanda bağırsak florası tam oluşmadığından doğumdan hemen sonra K vitamini verilmesi gerekir. Toplumda vitamin ihtiyacı en çok süt çocukluğu, okul çocukluğu ve ergenlik dönemlerinde görülmektedir. Gelişim çağında vitamin ihtiyacının fazla olmasının temel sebebi ise ihtiyacın artması, hızlı büyüme, besin tüketiminin azalmasıdır. Dengeli beslenemeyen sporcular, gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlar, vejeteryan beslenenler, yaşlılar, vücutta doku yıkımın arttığı katabolik süreçteki kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve kanser hastaları da gerekli hallerde vitamin takviyesi almalıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Vitamin ve mineraller bağışıklığı güçlendiriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2021 tarihinde saat 16 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vitamin ve mineraller bağışıklığı güçlendiriyor haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

06 Mayıs 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:27
 • Güneş
  06:02
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:14
 • Yatsı
  21:43
Sayfa Başı