İZMİR HABERLERİ

Uykuyla gelen kabus: Uyku apnesi

Hürriyet Haber
23.02.2021 - 12:30 |Son Güncelleme :

Horlama sadece bir gürültü değil, kalp-damar sistemini bile etkileyen ciddi bir sağlık problemi. Uyku apnesi de kısaca ‘uykuda solunum durması’ olarak ifade edilen önemli bir hastalık. Sağlığı ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen, geceleri kabusa çeviren bu sorunları yaşayanların sayısı pandemi döneminde arttı.Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Karas, pandemi sürecinde hareketsizleşen, kilo alan, beslenme düzeni değişen ve geceleri de yiyip içmeye başlayan kişilerin, horlama ve uyku apnesiyle tanıştığını açıkladı. Karas, horlama ve uyku apnesinin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Hürriyet Haber

HORLAMA, oldukça yaygın bir sağlık problemi. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Karas, bu ‘gürültülü’ hastalığın nedenini şöyle açıklıyor: “Uyku sırasında burun ve dilin arkasındaki hava yolunun daralmasıyla ve buradaki küçük dilin veya yutak seviyesindeki yapıların titreşimleriyle ortaya çıkan sese ‘horlama’ diyoruz. Bademcikler, dilin arkası, yumuşak damak, küçük dil ve boğazı oluşturan kaslardan meydana gelen geniz ve yutak bölgelerindeki hava yolunun herhangi bir nedenle daralması, ender olmayan bir durum. Bu bölgede daralma olduğunda, özellikle küçük dil ve yumuşak damak uyku esnasında solunum çabasının artmasıyla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır.”

Uykuyla gelen kabus: Uyku apnesi

ERKEKLERDE DAHA ÇOK

Op. Dr. Cem Karas, uyku apnesini ise şu şekilde tanımlıyor: “Obstrüktif uyku apne sendromu ya da halk arasında bilinen adıyla uyku apnesi, uyku sırasında yineleyen üst solunum yolu tıkanmaları ve buna eşlik eden kan oksijen değerinde azalmayla karakterize bir sendrom. Genellikle orta yaşlı ve kilolu erkeklerde görülüyor. Her yaşta olabilir, fakat en sık 40-65 yaşları arasında karşımıza çıkar. Erkeklerde kadınlardan iki-üç kat daha fazla görülür. Kadınlarda menopozdan sonra artar. Uyku apnesinin görülme sıklığının erkeklerde yüzde 4, kadınlarda yüzde 2 olduğu bildirilmiştir. Hem halk tarafından hem de hekimler arasında çok iyi tanınmayan bir sendrom olduğundan, tanıda gecikmelere sık rastlanır.”

AİLEDE VARSA RİSK ARTAR

“Uykuda görülen solunum bozukluklarının en hafifi horlama, en ağır şekli de tıkayıcı uyku apnesidir” diyen Op. Dr. Cem Karas, ailede uyku apnesi olan biri varsa, diğer aile bireylerinde de hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğunu bildirdi. Bu hastalıkta obezitenin en önemli risk faktörü olduğunu vurgulayan Karas, kilo arttıkça görülme sıklığının ve ciddiyetinin arttığını vurguladı. Karas, yine de uyku apnesi hastalarının yalnızca yüzde 40-60’ında obezite olduğunu, obez olmayanlarda da bu hastalığın görülebileceğini sözlerine ekledi.

SİGARA VE ALKOLDEN UZAK

Karas’a göre başka risk faktörleri de var: “Yüz ve çeneye ait yapısal bozukluklarla üst solunum yollarındaki darlıklar, uyku apnesine neden olabilir. Bunların başında çenenin küçük ve geride yer alması gelir. Bir diğer önemli risk faktörü, boynun kısa ve kalın oluşu, boyun çevresinin erkeklerde 43 santim, kadınlarda 40 santimin üzerinde ölçülmesidir. Sigara, alkol, bazı uyku ilaçlarının kullanımı ve bazı hastalarda sırtüstü pozisyonda yatmak da uykuda nefes durma sayısını ve süresini artırır. Ayrıca uyku apnesi, kronik bronşit, astım, hipotiroidi, koroner arter hastalığı, hipertansiyon, inme, şeker hastalığı, reflü gibi birçok hastalıkla birlikte görülebilir.”

Uykuyla gelen kabus: Uyku apnesi

BİR GECEDE 300-400 KEZ

TRAFİK VE İŞ KAZALARI

RİSKİNİ 3 KAT ARTIRIYOR

OP. Dr. Cem Karas, uyku apnesinin ölümle sonuçlanabilecek ciddi kazalara yol açabileceği konusunda uyardı. Hastanın olmayacak yerlerde uyuklayarak iş ve özel yaşamında sorunlarla karşılaşabildiğini dile getiren Karas, bu kişilerin başlangıçta televizyon seyretmek, gazete okumak gibi pasif işler sırasında uyuklarken, araba kullanırken bile uyuklar hale gelebildiğini vurguladı. Hatta bu nedenle trafik ve iş kazaları riskinin iki-üç kat arttığının bilindiğini ifade eden Karas, “Ayrıca uyku apne sendromu olan hastalarda gece göğüs ağrısı ve çarpıntı, sık idrar yapma, idrar kaçırma, sabah baş ağrısı, yaptığı işe kendini verememe, unutkanlık, sinirlilik, gece terlemesi (özellikle baş ve boyun bölgesinde), geceleri öksürme, reflü, ağız kuruluğu, işitme kaybı, cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık gibi birçok başka yakınma da görülebilir. Sonuç olarak hastanın yaşam kalitesi bozulur” dedi.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

OP. Dr. Cem Karas, çocukların da yaşayabileceği bu hastalığın derecesine göre farklı tedavi yöntemleri olduğunu söyledi. Amerikan Pediatri Akademisi’nin 2005 yılında yayınlanan teknik raporunda ‘bademcik ve geniz eti ameliyatı, tıkayıcı uyku apneli çocuklarda ilk tedavi seçeneği olmalı’ ifadelerine yer verildiğini vurgulayan Karas, yine aynı raporda bademcik ve geniz eti ameliyatının çocuklar şişman olsalar bile horlama ve apneyi yüzde 75-yüzde 100 oranında iyileştirdiğinin belirtildiğini kaydetti. Herhangi bir sebeple geniz ve bademcik ameliyatı olamayan çocuklarda nazal CPAP (burundan uygulanan basınçlı hava tedavisi) ve diğer tedavilerin uygulandığını dile getiren Karas, şöyle devam etti: “Erişkinlerde burundan bir maske yardımıyla verilen pozitif basınçlı oksijen tedavisi, aslında tıkayıcı uyku apnesini iyi tedavi eden bir cihaz. Hastanın durumuna göre değişebilen basınçlarda gönderilen hava ile tıkanıklık aşılarak hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Fakat yüzlerinde maske ile uyumak gibi bir durumları söz konusu olduğu için hastalar uzun süre bu duruma uyum gösteremez.

Ağız içi apareyler bazı hafif apneli durumlarda veya basit horlamada faydalı olabilir.”

BU ÖNERİLERE UYULMALI

OP. Dr. Cem Karas, horlayan erişkinlerin özellikle dikkat etmeleri gereken durumları şöyle sıraladı:

- Alınan fazla kilolar verilmeli ve iyi bir adale tonusu kazanmak için sportif bir yaşam biçimi seçilmeli.

- Alkol alımı kısıtlanmalı.

- Uyku ilaçları, sakinleştirici ve “antihistaminik” denilen alerji ilaçlarının kullanımına apneyi artırabileceğinden dolayı dikkat edilmeli.

- Uykudan 3-4 saat önce ağır yemekten kaçınılmalı.

- Aşırı yorgunluktan sakınılmalı.

- Sırtüstü pozisyonda uyuma yerine yana yatarak uyuma tercih edilmeli.

GEREKLİ DURUMLARDA

AMELİYAT OLUNABİLİR

OP. DR. CEM KARAS’TAN UYARILAR

1- Uykuda devamlı horlayan her çocuk, bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı tarafından detaylı olarak muayene edilmelidir. Bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlarda cerrahi müdahale çocuk sağlığına ve gelişimine çok önemli yararlar sağlayacaktır.

2- Prematüre doğan, gelişme geriliği olan, şişman, kalp problemleri bulunan, kraniyofasiyal anomalili, nöromusküler hastalığı olan ve yakın zamanda üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş olan çocuklar yüksek risk grubundadır.

3- Kilolu, horlayan, sedanter (hareketsiz) hayatı olan orta yaşlı erkekler risk grubundadır.

4- Tıkayıcı uyku apnesi olanlar dikkat gerektiren işlerde ve uzun yolculuklarda taşıt kullanırken çok dikkatli olmalıdırlar.

UYKU TESTİ YAPILMALI

OP. Dr. Cem Karas, belirtilerin dikkatle takip edilmesi ve şüphelenildiğinde bir “uyku testi” ile hastalığın teşhis edilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle 40-65 yaş arasındaki obez, kısa-kalın boyunlu erkeklerde hipertansiyon, kalp hastalığı, şeker gibi eşlik eden hastalıklar da varsa horlama, tanıklı (yakınlarının tarif ettiği) apne, gündüz uyku hali, uykuda boğulma hissi, yorgun uyanma gibi yakınmalar bulunuyorsa uyku apne sendromunun akla gelmesi gerektiğini belirten Karas, bu durumda kesin tanı koyabilmek amacıyla ‘uyku testi’ yapılmasını önerdi.

CHARLES DICKENS’IN ‘UYKU

APNELİ’ ERKEK KULÜBÜ

OP. Dr. Cem Karas, uyku apne sendromu yaşayanların edebi eserlere bile ilham kaynağı olduğunu hatırlattı. Karas, Charles Dickens’ın 1830’lu yılların başında yazdığı roman ve yazılarında şişman, kırmızı yüzlü, oturduğu yerde uyuklayan erkeklerden oluşan Pickwick Kulübü üyelerinden bahsederken, aslında horlama ve uyku apneli hastaları tarif ettiğini vurguladı.

YAŞ İLERLEDİKÇE

SIKLIĞI ARTIYOR

OP. Dr. Cem Karas, horlama ve uyku apnesinin görülme sıklığının hayli yüksek olduğuna dikkat çekti. Karas, “Erişkin insanların en az yüzde 10’unda ve çocukların yüzde 12’sinde horlama görülüyor. 60 yaş üzerinde bu oran yüzde 40-50 civarına yükseliyor. Horlama problemi erişkinlerde en sık orta yaşlı, şişman erkeklerde görülüyor ve yaş ilerledikçe görülme sıklığı artıyor” diye konuştu.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Uykuyla gelen kabus: Uyku apnesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Şubat 2021 tarihinde saat 12 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uykuyla gelen kabus: Uyku apnesi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ağustos 2022, Perşembe
 • İmsak
  04:51
 • Güneş
  06:21
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  17:06
 • Akşam
  20:10
 • Yatsı
  21:34
Sayfa Başı