İZMİR HABERLERİ

Otomotivde dijitalleşme masaya yatırıldı

DHA
18.02.2020 - 12:25 |Son Güncelleme :
DHA

Otomotivde dijitalleşme masaya yatırıldı

İZMİR İktisat Kongresi'nin 97'nci yıl dönümü kutlamaları kapsamında bir araya gelen otomotiv sektörü liderleri kalkınmanın dijitalleşmeyle mümkün olabileceğini ifade etti. 

Ege Otomotiv Derneği (EGOD) ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) işbirliğinde İzmir İktisat Kongresi'nin 97'nci yıl dönümü kutlamaları kapsamında İzmir Kent Zirveleri-15 Türk Otomotiv Sanayi ve Sektörü konulu toplantı gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay, 97 yıl önce İzmir'de yapılan İktisat Kongresi'nin kent açısından bir gurur kaynağı olduğunu belirterek "Bu kongre tarihimizde önemli bir dönüm noktasıdır. Sanayinin yol haritası belirlenmiştir" dedi. Dünyadaki ihracatta en büyük ciroyu yakalayan yegane sektörün otomotiv olduğuna dikkat çeken Akkalay, düşük satış adetlerine karşın temennilerinin sektörün 2020 yılında desteklenerek ayağa kalkması olduğunu dile getirdi. Sektörün geleceğinin dijitalleşme olduğunu anlatan Akkalay, "Dijital platformları daha çok kullanıyoruz. Otomotivde dijitalleşmeyi üç başlık altında topladığımızda,  üretim teknolojileri aşamasında, ürün ve Ar-Ge aşamasında ile satış sonrası aşamada dijitalleşme olarak ele alabiliriz. Dijitalleşme sayesinde tedarikçi ile üretici aynı platformda ihtiyaçları hızlı şekilde iletebiliyor. Tedarikçi firmalarda dijitalleşme konusunda kendilerini yenilemeliler" diye konuştu.

OTOMOTİVDEN 648 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, konuşmasında Atatürk'ün İktisat Kongresi'ndeki sözlerini hatırlatarak siyasi bağımsızlığın ancak iktisadi bağımsızlık ile sağlanabileceğini söyledi. O günden bu güne kadar ekonomi hayatında birçok gelişmenin yaşandığını dile getiren Özpoyraz, dijital dönüşümün her sektörde olduğu gibi otomotivde de etkili olduğunu söyledi.

Yerli otomobilin de 2022 yılında yollarda görülebileceğini ifade eden Özpoyraz, "İzmir'de otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren ve dış ticaret yapan firmalar var. 648 milyon dolarlık ihracat geliştiren firmalarımız var. Türkiye'nin ihracatı içinde bir numaralı sektör otomotivdir.  Sektördeki her olumsuzluk ülkemize eksi olarak dönüyor" dedi.

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Otomotivde dijitalleşme masaya yatırıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Şubat 2020 tarihinde saat 12 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Otomotivde dijitalleşme masaya yatırıldı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

03 Nisan 2020, Cuma
 • İmsak
  05:22
 • Güneş
  06:46
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  19:43
 • Yatsı
  21:02
Sayfa Başı