İZMİR HABERLERİ

Otobüste "Gittiğin kadar öde" dönemi başlıyor

DHA
27.03.2018 - 10:26 |Son Güncelleme :
DHA

İZBAN’da başlayan "Gittiğin kadar öde" uygulaması, 2 Nisan 2018 Pazartesi gününden itibaren belediye otobüslerinde de uygulanmak için pilot bölge olarak seçilen Seferihisar’da da başlayacak. Uygulama, kısa mesafe otobüs yolculuğu yapanların gitmediği mesafenin ücretini geri almasını, ilk 15 kilometre için 2,5 TL, sonraki her kilometre için ise 10 kuruş ödemeyi öngörüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, İZBAN'daki "Gittiğin kadar öde" uygulamasını 2 Nisan 2018 Pazartesi gününden itibaren pilot bölge olarak seçilen Seferihisar'da başlatıyor. Yetkililer, yeni uygulama sayesinde kısa mesafe yolculuk yapanların, gitmedikleri mesafenin ücretini geri alarak “daha uygun fiyatlıö yolculuk yapmış olacaklarını savundu. Öte yandan uygulama gereği vatandaşlar ilk 15 kilometre için 2,5 TL, sonraki her kilometre için ise 10 Kuruş ödeyecek.

İNİŞ KAPISINDA İADE MAKİNESİ

Toplu taşımanın cazibesini arttırmayı hedeflediklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, ilçe tarifesinin uygulandığı uzun mesafeli hatlarda yeni bir sistemin ilk etapta 985 No'lu Seferihisar-Üçkuyular İskele hattında başlayacağını duyurdu. Mevcut durumda ilçe tarifesine göre 5 TL’lik ücret kesildiğini hatırlatan yetkililer, sistemin işleyişini şu sözlerle anlattı:

"Otobüse binilen duraktan son durağa kadar belirlenen ulaşım ücreti, İzmirim Kart içindeki bakiyeden bloke edilecek. Otobüsten inerken iniş kapılarında bulunan iade makinesinde kart okutularak blokaj kaldırılacak. Sistem, biniş yapılan durak ile iniş yapılan durak arasındaki mesafeye göre ödenecek miktarı hesaplayacak, kalan miktarı karta iade edecek. Kartın inişte okutulmaması durumunda yolcunun son durakta indiği kabul edilecek ve karta herhangi bir iade yapılmayacak."

OTOBÜSTE DENETİM PERSONELİ OLACAK

İade makinelerinin sadece iniş kapıları açıkken aktif olacağını da aktaran yetkililer, "Otobüs hareket halindeyken yolcuların blokaj kaldırma işlemi yapmalarına izin verilmeyecek. Ayrıca sefer sırasında otobüs içinde görevli denetim personeli, kartlarda blokaj kontrolü yapacak. Blokajını kaldırmasına rağmen araçtan inmeyen yolcuların kartları kullanıma kapatılacak"dedi.

İZMİR DHA

FOTOĞRAF

KUTU -1

Hattın tamamında yapılacak  yolculuğun tam bilet için 5.37 TL olarak kalacağı 985 No'lu Üçkuyular İskele-Seferihisar hattının ücret tarifesi şu şekilde uygulanacak:

Tam tarife:                              İlk 15 km için 2,50 TL. sonraki her km için 0,10 TL

Öğrenci/60 yaş tarifesi:          İlk 15 km için 1,44 TL. sonraki her km için 0,05 TL

Öğretmen tarifesi:                  İlk 15 km için 1,92 TL. sonraki her km için 0,07 TL

KUTU 2

SIĞACIK’A TURİZM NEŞTERİ

ESHOT Genel Müdürlüğü, 985 no'lu hattın konulması nedeniyle, 2 Nisan tarihinden itibaren 730 nolu hattı iptal edecek. Aynı tarihte 640 Seferihisar-Sığacık hattı ile tüm gün Sığacık bölgesine ulaşım hizmeti sağlanmaya başlanacak. Açılacak bu yeni hat ile turistik merkezlerden biri olan Sığacık’ın daha da canlandırılması hedefleniyor.

640 No'lu Seferihisar-Sığacık hattının ücret tarifesi ise şöyle:

Tam tarife:                              2,00 TL

Öğrenci/60 aş tarifesi:            1,15 TL

Öğretmen tarifesi:                  1,54 TL

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Otobüste "Gittiğin kadar öde" dönemi başlıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

25 Mayıs 2022, Çarşamba
 • İmsak
  04:02
 • Güneş
  05:46
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:06
 • Akşam
  20:31
 • Yatsı
  22:07
Sayfa Başı