İZMİR HABERLERİ

Online eğitimde göz sağlığınızı koruyacak önlemler

Hürriyet Haber
03.09.2020 - 13:13 |Son Güncelleme :

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararıyla online eğitimin başlaması ile birlikte öğrenciler, bilgisayar ve televizyon karşısında daha fazla vakit geçirmeye başladı. Uzmanlar, göz sağlığı için uzaktan eğitim sırasında bazı önlemlerin alınması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Hürriyet Haber

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği’nden Op. Dr. Mucize Yararcan, online eğitim modelinde öğrencilerin göz sağlıklarını korumalarına yönelik tavsiyelerde bulundu. İlk olarak bilgisayar ekranın ışık ve pozisyon açısında uygun olması gerektiğini söyleyen Yararcan “Odanın ışığı çok fazlaysa eğitime başlamadan önce biraz azaltın. Hemen yanınızda duran bir pencereden bilgisayar ekranına yansıma oluyorsa ya bilgisayarınızın yerini değiştirin ya da gölgeliği çekin. Ekran başında oturuş pozisyonunuz dik ve rahat olmalıdır. Ekran üst sınırı göz seviyenizin biraz altında olmalıdır. Ekran parlaklığını gözünüzün en rahat ettiği seviyeye ayarlayınız. Ekran, klavye, fare ve varsa bakılan kaynak birbirine yakın olmalıdır. Bakılan basılı bir materyal varsa onu ekranın hemen yanında bulunan bir stant üzerine yerleştirirseniz, gözünüz ve boynunuz yorulmaz.” dedi.

Online eğitimde göz sağlığınızı koruyacak önlemler

Miyopi Gelişebilir

Derse başlamadan önce kullanılıyorsa gözlüğün mutlaka takılması gerektiğini belirten Yararcan “Özellikle yakına uyum sorununa yol açan hipermetropi veya astigmatizmanız varsa monitör karşısında gözlüğünüzü mutlaka takmalısınız. Ekranla gözünüz arasındaki mesafe en az 60 cm olmalıdır. Unutmayın ki ekrana yakından bakmak gözün yakına uyum sağlama gereksinimini arttırarak göz kaslarının fazla çalışmasına, kasılmasına neden olacak ve göz, baş ve boyun ağrılarına yol açacaktır. Ayrıca 20 dakikadan daha uzun süreli yakına bakmak ''miyopi'' denilen uzak görme bozukluğunun gelişimi için de bir risk oluşturacaktır.” dedi.

 “Gözlerinizi sık sık kırpın”

Ders aralarında ayağa kalkarak hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Yararcan; “En az 20 saniye süre ile ve en az 6 metre uzağa bakarak gözlerinizi dinlendirin. Bilgisayar kullananlarda sık görülen göz kuruluğu, gözlerde batma, yanma, kızarıklık ve bulanık görmeye neden olabilir. Gözlerinizi nemli tutmak için bilinçli olarak sık sık kırpın ve arada bir de yapay gözyaşı damlaları kullanarak gözlerinizi nemlendirin.” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Online eğitimde göz sağlığınızı koruyacak önlemler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

03 Eylül 2020, Perşembe
 • İmsak
  05:10
 • Güneş
  06:36
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  19:46
 • Yatsı
  21:06
Sayfa Başı