Obezite cerrahisine alternatif: Mide botoksu

Güncelleme Tarihi:

Obezite cerrahisine alternatif: Mide botoksu
Oluşturulma Tarihi: Eylül 25, 2022 19:37

CERRAHİ operasyon geçirmek istemeyen ve mide botoksu için uygun hastalarda yüz güldüren sonuçların alındığını belirten Anadolu Cerrahi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Güçlü, mide botoksu uygulamasının günübirlik işlem olduğunu ve ortalama 15-20 dakika sürdüğünü söyledi.

Haberin Devamı

Mide botoksunun, endoskopik olarak uygulanan, midenin iştah ve açlık üzerinde etkili olan sinir ve kaslarını geçici olarak etkisiz hale getirmeyi amaçlayan bir obezite tedavi yöntemi olduğunu kaydeden Op. Dr. Güçlü, şu bilgileri verdi: “Uygulama günübirlik işlem olup ortalama 15-20 dakika sürer. Mide kaslarının kasılma yeteneğini kaybetmesi nedeniyle midenin boşalması gecikir, besinlerin midede daha uzun süre kalması sayesinde tokluk süresi uzar, daha az gıdayla daha kolay doyulur ve kilo kaybedilir. Mide botoksu etkileri uygulamadan 3-7 gün sonra, iştahta ve açlık hissinde azalma görülmesiyle başlar. Etkisi ortalama 4-6 ay süreyle devam eder. Mide botoksu özellikle zayıflama diyeti programlarına uymakta ve düzenli egzersiz yapmakta zorlanan, obeziteye bağlı sağlık sorunları olup diyetle kilo vermede sürekli başarısız olan kişiler için devrim niteliğinde bir tedavidir. Mide botoksu uygulamasının kalıcı yan etkileri yoktur. Obezite tedavisinde başarı oranları yüksek olan güvenilir bir yöntemdir. Hasta, uygulamadan 1-2 saat sonra yürüyerek hastaneden ayrılabilmektedir.”

Haberin Devamı

OBEZİTE TEDAVİSİ EKİP İŞİ

Obezite tedavisinin bir ekip işi olduğunu belirten Güçlü, “İster cerrahi, ister mide balonu ve mide botoksu gibi cerrahiye alternatif yöntemler olsun obezite bir ekip işidir. Diyetisyen, doktor, hemşire ve psikolog uyum içinde olmalıdır. Burada psikoloji de çok önemli. Bu anlamda ekibimizde görev yapan Psikolog Aysu Yavaş, cerrahi öncesi ve sonrası hastalarımızın yanında olarak onlara yardımcı oluyor. Gerek telefonla gerek yüz yüze onlara gereken desteği veriyor ve sürecin daha başarılı geçmesine katkı sağlıyor” diye konuştu.

KALİTELİ MALZEME ÖNEMLİ

İşlemlerin başarılı olabilmesi için ekibin, cerrahın tecrübesi kadar kullanılan tıbbi malzemelerin de kaliteli olması gerektiğini ifade eden Güçlü, “Bu anlamda Anadolu Cerrahi olarak bizler kaliteden asla ödün vermeden dünyada kabul görmüş FDA ve Sağlık Bakanlığı onaylı tıbbi malzemeleri tercih ediyoruz” şeklinde konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!