İZMİR HABERLERİ

Kültürpark'ta sağlıklaştırma çalışması

DHA
16.05.2017 - 12:44 |Son Güncelleme :
DHA

EGE Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte yürüttüğü proje sayesinde Kültürpark'ın bitki varlığını kayıt altına alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, projede öngörülen sağlıklaştırma çalışmalarına başlıyor. Büyükşehir ekipleri, karantina zararlısı barındırdığı tespit edilen 42 ağacı Koruma Kurulu'nun izniyle alandan uzaklaştıracak. İlerleyen süreçte Kültürpark'a 633 yeni ağaç dikilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, dünyanın dört bir yanından getirilen ağaçlarla bezeli 420 bin metrekare alan üzerine kurulu Kültürpark'ta yaşamsal önem taşıyan koruma ve sağlıklaştırma çalışmalarına başlıyor. Kültürpark'ın yeşil dokusunun 'korunarak ve zenginleştirilerek geleceğe taşınması' amacıyla Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile imzalanan protokol doğrultusunda, 11 akademisyenden oluşan ekip, 'Kültürpark Alanındaki Materyallerin Tanımlanması, Korunması, Sürdürülebilirlik Açısından Önerilerin Hazırlanması Ortak Projesi'ni hazırlamıştı. Zengin ağaç ve bitki varlığına dair envanter hazırlayan akademisyenler, bir buçuk yıl süren çalışmayla Kültürpark'taki 133 türden 7 bin 724 adet ağacı coğrafi bilgi sistemine kaydetmiş, yine bu kapsamda karantina zararlısı barındıran ve diğer ağaçlar için tehlike arz eden 42 ağaç belirlenmişti. Tespit edilen ağaçların alandan kaldırılması için İzmir II Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun onayıyla başlatılacak çalışmalar sayesinde zararlıların yayılması önlenecek ve Kültürpark'taki sağlıklı bitkiler hastalık riskinden kurtulmuş olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bununla birlikte alana süreç içinde 633 adet yeni ağaç daha kazandıracak.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kültürpark'ta sağlıklaştırma çalışması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kültürpark'ta sağlıklaştırma çalışması haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

08 Ağustos 2022, Pazartesi
 • İmsak
  04:38
 • Güneş
  06:12
 • Öğle
  13:22
 • İkindi
  17:11
 • Akşam
  20:22
 • Yatsı
  21:50
Sayfa Başı