İZMİR HABERLERİ

“KİTVAK hayat projesini pandemiye rağmen hayata geçirdi.”

Hürriyet Haber
03.03.2021 - 14:40 |Son Güncelleme :

Kısaca “Hayat projesi” olarak adlandırılan, onkoloji tedavisi gören çocuklarımızın dünyadaki yeni tedavilerinden yararlanmalarını sağlayacak Kitvak- Bilge Uysal Hücre İşleme Merkezi hizmete sunuldu. Kitvak Yönetim Kurulu Başkanı A.İklil Ulueren, “Hayırseverlerimizin katkısıyla daha fazla çocuğumuzu yaşama kazandıracak bu projeyi pandemi sürecinin tüm zorluklarına karşın hayata geçirmenin ve bölgemizde bir ilki başarmanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Hürriyet Haber

 

 

Ege Üniversitesi Pediatrik Kemik İliği Kök Hücre Nakil Ünitesi’nde uluslararası akreditasyon sisteminin kurulması olarak özetlenen proje için ilk adım 13 Kasım 2019 tarihinde EÜ Rektörlüğü ile Kitvak (Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı) arasında imzalanan protokolle atıldı. Ardından çalışmalar başlatıldı ve Hücre İşleme Merkezi için gerekli tüm altyapı ve yenileme çalışmaları, cihaz ve yazılım hizmetleri Kitvak tarafından karşılanarak proje tamamlandı. Pandemi koşulları sebebiyle kısıtlı katılımla gerçekleştirilen resmi açılış ile Merkez hizmete sunuldu.

14 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan ve 2 milyon liraya mal olan proje için gerekli maddi kaynağın büyük bölümünün Norm Holding Onursal Başkanı Nedim Uysal tarafından karşılandığını ve Merkeze eşi Bilge Uysal’ın adının verildiğini belirten Başkan Ulueren, şunları söyledi;

“Proje için imza atıldıktan kısa bir süre sonra tüm dünyayı etkisi alan salgın başladı. Pandemi öncesinde konser ve okulların düzenlediği kermes gibi etkinliklerle projemize destek sağladık. Salgın günlerinde de sesimizi basın ve sosyal medyadan duyurarak, projemizin önemini anlatarak hayırseverleri katkı(destek) vermeye çağırdık. Bugün bu büyük projeyi her zaman olduğu gibi yüce gönüllü hayırseverlerimizin katkılarıyla hizmete açtık. Yıllardan beri sadece İzmir, Ege değil Türkiye’nin dört bir köşesinden, yurt dışından binlerce hastaya hizmet veren Ege Üniversitesi pediatrik kemik iliği kök hücre nakli ekibi, bu projeyle tedavi standartlarını daha da yükselterek daha fazla çocuğumuza yaşam kazandıracaklar. Bu projeyle sahip olunan Joint Accreditation Committee (JACIE) akreditasyonuyla çocuklarımız dünyadaki yeni tedavilere ulaşma imkanı bulacak. Trakya’dan Akdeniz Bölgesine kadar tek olan bu merkez sayesinde Onkoloji tedavisi gören çocuklarımız gelişmiş ülkelerle aynı standartlarda hizmet alacak. Alıcı ve verici için güvenlik önlemleri en üst seviyede sağlanarak ölüm oranları en aza indirilecek. Kitvak olarak Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi, EÜ ve Dokuz Eylül Üniversiteleri Hasta ve Hasta Yakınları Konukevlerinden sonra böylesine hayati bir proje olan EÜ Kitvak- Bilge Uysal Hücre İşleme Merkezi’ni ülkemize kazandırmak bizim için büyük bir onur.”

EÜ Rektörü Prof.Dr.Necdet Budak’ın katıldığı resmi açılışta, Budak “ İzmir’in göz bebeği hastanemize sizin gibi değerli vakıfların sahip çıkması bizim için ayrı bir mutluluktur. Kitvak ve değerli bağışçılarına teşekkür ediyor, kurumumuza katkılarınızın devamını temenni ediyoruz.” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde “KİTVAK hayat projesini pandemiye rağmen hayata geçirdi.” haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

22 Nisan 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:50
 • Güneş
  06:19
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  16:59
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:24
Sayfa Başı