Kemik erimesine karşı kalsiyum

Güncelleme Tarihi:

Kemik erimesine karşı kalsiyum
Oluşturulma Tarihi: Ekim 18, 2016 10:15

İZMİR'deki Eşrefpaşa Hastanesi'nin Başhekim Yardımcısı Özlem Özdemir Yılmaz, '20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü' nedeniyle yaptığı açıklamada ağrılara ve kırıklara yol açan hastalığa karşı 'kalsiyum ve spor' önerdi, 45 yaş üstündeki herkesin yılda bir kez kemik ölçümü yaptırması gerektiğini söyledi.

Haberin Devamı


İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi, kemik ölçümü densitometresi (dual emision xray absorptiometry) cihazını yenileyerek hastaların hizmetine sundu. Kemiklerdeki mineral dozajını tespit eden, lomber ve femur boynu bölgelerinde çekim yapan yeni cihaz, tek yerine birden fazla dedektörle tetkik yaptığı için ölçümlerin daha hassas olmasını sağlıyor. 20 Ekim 'Dünya Osteoporoz Günü' öncesinde kemik erimesine dikkat çeken Eşrefpaşa Hastanesi Başhekim Yardımcısı Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Özlem Özdemir Yılmaz, insan vücudunun bütün yükünü taşıyan kemiklerin sağlıklı olmasının önemini belirterek "Kemik erimesi (osteoporoz), kemiğin içindeki mineral yapının azalmasıyla ortaya çıkan kırılganlık ve güçsüzlüktür. Osteoporoz genellikle kadın hastalarda daha fazla oluyor, menopoz sonrası daha belirginleşmekle beraber erkeklerin de hastalığıdır. Ayrıca guatr, paratiroid, iltihaplı bağırsak hastaları ile kortizon kullanan hastalarda çok sık görülür. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, hastalığın başlangıç aşamasında kişilerde hiçbir sıkıntı gözlenmiyor, ancak hastalık ilerledikçe boyda kısalma, bel ve sırt ağrısı, omurga, kaburga, kalça ve el bileklerinde kırıklar, sırt kamburlaşması, omuzlarda yuvarlaklaşma gibi şikayetler görülüyor" dedi.

Haberin Devamı


ARABA YERİNE YÜRÜYÜŞ, ASANSÖR YERİNE MERDİVEN
Bu hastalığa karşı alınacak en büyük önlemin, vücuttaki kalsiyum depolarını bebeklikten itibaren çok ciddi şekilde doldurmak olduğunu söyleyen Dr. Özlem Özdemir Yılmaz, "Özellikle 25 yaşına kadar kalsiyum depoları doldurulmalı. Ayrıca mutlaka spor yapılmalı. Spor yapmak için, eşofman giyerek bir spor salonuna gitmek şart değildir. Mümkünse asansör yerine merdiven kullanalım, araba yerine yürümeyi tercih edelim. Bunların haricinde kemik erimesi kontrollerinizi ihmal etmeyin. Sigara ve alkolün zararlarını hepimiz biliyoruz. Kahveyi ve çayı çok yüksek miktarda tüketmemek gerekiyor çünkü kalsiyumun bağırsaklardan direkt olarak atılmasına neden oluyor. Dengeli beslenmeye dikkat etmeliyiz ve kalsiyumu bol gıdalar olan süt ürünleri ile bol yeşillik tüketmeliyiz. Hastalarımızın ayrıca D vitamini kontrollerini de yaptırmalarını ve kemik erimesine önlem olarak güneşten faydalanmalarını öneriyoruz. Özellikle 45 yaş üstündeki herkes yılda bir kez mutlaka kemik ölçümü yaptırmalı" diye konuştu.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!