İZMİR HABERLERİ

Kalbiniz emin ellerde

Hürriyet Haber
17.11.2020 - 00:55 |Son Güncelleme :

Medicana International İzmir Hastanesi bünyesindeki Kalp-Aort-Damar Hastalıkları Tedavi Birimi (KAD), kardiyoloji ve kalp cerrahisini bir araya getirdi.

Hürriyet Haber

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp-damar hastalıkları ölüm ve ölüme yol açan hastalıklar arasında ilk sıradaki yerini koruyor. Hatta, toplam can kayıplarına bakıldığında bu hastalıklara bağlı ölüm oranı yüzde 47 gibi dikkat çeken boyutta. Türk Kardiyoloji Derneği verilerine göre ülkemizde yaklaşık 3.5 milyon koroner kalp hastası var. Yüzde 4 artışla bu sayıya her yıl 210 bin yeni vaka ekleniyor.

ORTAK ÇÖZÜM ÜRETİYORLAR

Medicana International İzmir Hastanesi bünyesinde oluşturulan Kalp-Aort-Damar Hastalıkları Tedavi Birimi (KAD), gelişmiş tedavi konsepti, son teknoloji tıbbi cihazlar, kardiyoloji, kalp cerrahisi ve radyolojinin oluşturduğu Kalp Takımı (Heart Team) ile hastaların sorunlarına ortak çözüm buluyor. KAD Sorumlusu Prof. Dr. Suat Büket, bu birimde yeni doğan, çocuk ve yetişkinleri kapsayacak şekilde her türlü kalp-damar hastalıklarına müdahale edildiğini söyledi. Yetişkinlerde en sık koroner kalp, kalp kapağı, damar, varis, bunun yanında aort anevrizmaları gibi hastalıkların görüldüğünü belirten Prof. Dr. Büket, “Ancak sadece cerrahi bir bölüm değil, aynı zamanda içinde kardiyolog, invaziv radyolog ve pediatrik kardiyoloğun da bulunduğu bir birimden bahsediyorum” dedi.

KOMBİNE GİRİŞİM YAPIYORLAR

KAD’da multidisipliner bir yaklaşım olduğunu kaydeden Prof. Dr. Suat Büket, şöyle devam etti: “KAD’ın ana öğesi kardiyaloji, kalp cerrahisi, invaziv radyolojii ve radyolojinin bir arada çalışmasıyla oluşuyor. Gelişmiş ülkelerde uygulanan ‘Heart Team’, yani ‘Kalp Takımı’ konseptini hastanemizde hayata geçirdik. Buna göre, hastanın tedavisinde kararları sadece kardiyalog ya da cerrah vermiyor, ikisi birlikte veriyor. Çünkü biliyorsunuz kalp hastalıklarının kimi tedavilerinde gri alanlar söz konusu. Her zaman siyah ve beyaz gibi birbirinden ayrık değil, bazı alanlarda tek, bazı alanlarda iki yöntem kombine olarak uygulanıyor. Ya da herhangi biri tercih edilmek durumunda kalıyor. Bu nedenle hangi yöntemin kullanılacağına kardiyaloğun ya da cerrahın tek başına karar vermesindense ekip halinde karar veriyor ve uyguluyorlar. Örneğin, anevrizmaların tedavisinde hem cerrahi tedavi uyguluyoruz, hem de invaziv radyologlarla birlikte invaziv girişim (yani stent uygulaması) yapıyoruz. Stendi invaziv radyolog yerleştirirken, damarın hazırlanması ve kapatılması cerrahın işi.

Onun yanında bazen cerrah da bunu bizzat yerleştirebiliyor. Bu tür operasyonlarda kombine girişim yapıyoruz.”

ENERJİ KAYBINA UĞRAMIYOR

KAD birimi ile hasta için çok konforlu bir alan yaratıldığını anlatan Prof. Dr. Büket, “Normalde, kalbinde ya da göğsünde rahatsızlık duyan bir hasta kardiyoloğa gider. Belki dahiliyeye ya da kalp cerrahına başvurur. Süreç işlerken, kardiyalog cerraha, cerrah kardiyaloğa danışır. Hasta disiplinler arasında gidip gelirken belli bir zaman ve enerji kaybına uğrar. Bu durum onu ayrıca yorar. Halbuki tüm disiplinler bir arada olduğu zaman hasta geldiğinde birbirine danışmak ve ortak karar almak çok daha kolay olur. Çünkü aynı yapı içinde yer alırlar” diye konuştu.

HASTA SAYISINDA ARTIŞ YAŞANIYOR

Son yıllarda kalp hastalıklarında artış yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Suat Büket, bunun pek çok sebebinin olduğunu ancak kötü beslenme, aşırı kilo, fazla kalori alımı, sigara kullanımı ve stresin ilk sıralarda geldiğini söyledi. En sık rastlanan hastalığın ise koroner arter, yani damar sertliği olduğunu belirten Prof. Dr. Büket, “Eskiden bu hastalık daha ileri yaşlarda görülürdü. Şimdi 30’lu, 40’lı yaşlarda pek çok hasta var” dedi.

CERRAHİ ROBOTLA AMELİYAT

Medicana International İzmir Hastanesi olarak en önemli özelliklerinden birinin cerrahi robot uygulaması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Suat Büket, robotla minimal invaziv, yani en küçük kesiden girerek bazı kalp hastalıklarını tedavi etmenin, cerrahi tedavi uygulamanın mümkün olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Büket, “Robotun en sık kullanıldığı alan mitral ve triküspit kapak hastalıklarında pompaya girip kalbi durdurduktan sonra kalp kapağına müdahale etmek şeklinde oluyor. Bunun yanında kısıtlı sayıda koroner cerrahisi robotla yapılabiliyor. Ümit ediyorum ki, biz bu sıklığı artıracağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kalbiniz emin ellerde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Kasım 2020, Salı
 • İmsak
  06:22
 • Güneş
  07:47
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:05
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı