İZMİR HABERLERİ

Haydi mantar avına

Hürriyet Haber
19.04.2021 - 16:40 |Son Güncelleme :

İlkbaharın gelmesiyle birlikte birçok yöremizde toplanmaya başlanan kuzugöbeği mantarını ben de bir grup mantar avcısıyla birlikte topladım.

Hürriyet Haber

Haydi mantar avına

www.kucukdunya.com

Birçok kültürde baharın habercisi olarak bilinen kuzugöbeği mantarının mevsimi geldi çattı. Dünyada yaklaşık 250 türü bulunan kuzugöbeği mantarının ülkemizde de 30 çeşidi bulunuyor. Bu mantara halk arasında göbek, göbelek ve morel mantarı da deniliyor. İlkbaharın gelmesiyle birlikte birçok yöremizde toplanmaya başlanan kuzugöbeği mantarını ben de bir grup mantar avcısıyla birlikte topladım. Ibex Adventure Club-Deniz Kılıç’ın organize ettiği, yörenin yerlisi Süleyman Yıldırım önderliğinde mantar avcılığı yapmak oldukça heyecan verici oldu.

Haydi mantar avına

ZEHİRLİSİNDEN UZAK DURUN

Mantar turuna çıkarken ormanlık alana uygun kıyafet ve ayakkabı giydik. Yanımızda küçük, hafif bir sırt çantası, fileli torba, çakı, mantarları temizlemek üzere bir fırça bulundurduk. Süleyman Bey’in tasarımı olan özel mantar bıçaklarını da deneme fırsatımız oldu. Kuzugöbeği mantar turunda ilk öğrendiğimiz bilgi, bu mantara çok benzeyen gyromitra esculenta mantarından uzak durmamız gerektiği oldu. Zehirli olan bu mantar türü, halk arasında kuzugöbesi ebesi veya ekşi memet gibi isimlerle tanınıyor. Uzun süreli tüketimde böbrek yetmezliğine yol açan bu türün asla tüketilmemesi gerekiyor.

Haydi mantar avına

ÖNEMLİ BİR İHRACAT ÜRÜNÜ

Asıl kuzugöbeği mantarı ise oldukça besleyici. 100 gram kuzugöbeği mantarının 1 kilo kırmızı ete eşdeğer protein taşıdığı söyleniyor. Bu mantar çeşitli pişirme yöntemleriyle hazırlanıp tüketiliyor. Ancak kuzugöbeği mantarı da 500 gramdan fazla tüketilirse ciddi sindirim sorunlarına sebep olabiliyor. Kuzugöbeği mantarı yapısı itibariyle doğaya son derece uyumlu olduğundan bulması oldukça zor ve zahmetli bir mantar türü. Bulunduğu zaman yetişkin mantarlar çakı yardımıyla keserek toplanıyor, küçük mantarlar ise toplanmıyor. Kuzugöbeği mantarı önemli bir ihracat ürünü olduğu için küçük mantarları toplamamamız ve böylelikle mantar türünün neslini tüketmememiz gerekiyor.

Haydi mantar avına

KİLOGRAM FİYATI 400 LİRA

Katıldığım mantar turumuz ormanlık arazide yaklaşık 4 kilometre yürüyerek gerçekleşti. Bu mantar türü kozalağa çok benzediği için hepimiz görmekte çok zorlandık. Eğer yanımızda bize mantarları gösteren uzmanlar olmasa eminim hepimiz evlerimize eli boş dönerdik. Neyse ki, hem bize mantarı gösterip tanıtanlar vardı, hem de mantar ihracatı yapan Mush Orman Mücevherleri şirketinin sahibi Mehmet Çalışkan herkese 250 gramlık mantar paketi hediye etti de hepimizin elinde bolca mantar oldu. 250 gram kulağınıza az geliyor olabilir ama bu mantarın kilo fiyatının 200-400 TL arasında değiştiğini de hemen hatırlatayım.

SAKLAMANIN ÜÇ YÖNTEMİ VAR

Mantarlar toplandıktan sonra fırça yardımıyla temizlenmeleri gerekiyor. Pişirmeden önce içi tuzlu su dolu olan bir kapta yaklaşık 15 dakika bekletiliyorlar. Temiz suda durulandıktan sonra da mutfak havlusu üzerine alınıp fazla suyu emdiriliyor. Kuzugöbeği mantarını saklamak istersek üç yöntem var: Kurutmak, dondurmak ve salamura yapmak. Kurutmak için ipe dizip direkt güneş ışığı almayan havadar bir yere sıralıyoruz. Dondurulacak mantarlar temizlendikten sonra saklama kaplarında derin dondurucuya konuyor. Salamura için ise instagramda @egemantarları sayfasından bilgi alabilirsiniz.

BUYURUN IZGARA TARİFİNE

Şimdi gelin, Süleyman Yıldırım’ın kuzugöbeği ızgara kebabı tarifini deneyelim. Malzemeler: 40-50 adet kuzugöbeği mantarı, 2 yemek kaşığı tereyağı ve tuz. Yapılışı ise şöyle: Temizlenmiş kuzugöbeği mantarlarını şişlere takıp orta hararetteki mangalın üzerine diziyoruz. Bir sos tenceresinde eritilmiş tuzlu tereyağını fırça yardımıyla mantarlara sürüyoruz. Mantarları çok pişirip kurutmamaya dikkat ediyoruz. Sıcak servis ediyoruz. Biz de turumuzda leziz mantar yemeklerini tattık. Ben kendimi yemeğe o kadar kaptırmışım ki, ertesi gün bile yemek yiyemedim. “Olsun” dedim kendi kendime! Anılarım yeter. Şimdi ise fotoğrafçımız Cemile Çakır’ın ölümsüzleştirdiği karelere bakarak gülümsüyorum.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Haydi mantar avına hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Nisan 2021 tarihinde saat 16 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Haydi mantar avına haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Mayıs 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:17
 • Güneş
  05:55
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:03
 • Akşam
  20:21
 • Yatsı
  21:52
Sayfa Başı