İZMİR HABERLERİ

Hamza Dağ müjdeyi verdi "O vericiler kaldırılacak"

Hürriyet Haber
29.11.2020 - 15:12 |Son Güncelleme :

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir'in Bayraklı ilçesinin Cengizhan Mahallesi'nde bulunan emisyon noktasındaki 4 adet verici kulesinin kaldırılacağını duyurdu.

Hürriyet Haber

 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Dağ "Hemşerilerimizin ve mahalle muhtarımızın talepleri neticesinde, RTÜK tarafından, Cengizhan mahallemizde bulunan verici kulelerin yer aldığı bölgenin emisyon noktas vasfının kaldırılmasına karar verilmiştir. Arkeolojik sit alanında bulunan kuleler, bölgeden kaldırılacak, böylece hem doğa hem de hemşerilerimizin sağlığı korunmuş olacaktır. Bayraklı Belediyesi'nin en kısa sürede gereğini yapacağını umut ediyoruz." dedi.

İzmir'in Bayraklı ilçesinin Cengizhan mahallesinde, İzmir'in şehir merkezine sinyal vermek üzere kurulmuş olan dört adet verici kulesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Kulelere yıldırım çarpması sonucu, çevrede yaşayan vatandaşların elektronik cihazlarının zarar gördüğü iddia edildi. Bunun üzerine mahalle sakinleri ve mahalle muhtarı tarafından, verici kulelelerinin bölgeden kaldırılmasına ilişkin talepte bulunuldu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, bölgede yapılan inceleme ve neticeye eren çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Verici kulelerin hem arkeolojik sit alanı hem de yoğun yerleşim bölgesinde bulunduğunu belirten Dağ "Cengizhan mahallemizde bulunan verici kuleleri, özellikle yağmurlu ve yıldırım çarpmasının söz konusu olacağı durumlarda, vatandaşlarımız için tehlike arz etmektedir. Bahsi geçen bölgede 13 bine yakın nüfus yaşamaktadır. Daha önce, kulelerden birine yıldırım çarpması sonucunda çevredeki vatandaşlarımızın elektronik cihazlarının zarar gördüğünü biliyoruz. Mahalle sakinlerimiz ve muhtarımız, bu kulelerin yoğun yerleşim bölgelerinden ve meskun mahalden kaldırılmasın talep etmişlerdi. Anten direklerinden birisi, 1. ve 3. derece arkeolojik sit sınırları içerisinde bulunan Kral Tantalos Mezarı'nın yakınında yer almaktadır. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda; anten direklerinin, ilgili müze müdürlüğünün gözetiminde Bayraklı Belediyesi tarafından bölgeden kaldırılmasına karar verilmiştir. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun konuya ilişkin toplantısında ise Cengizhan mahallemizde bulunan 4 adet verici kulesinin bulunduğu mevkinin emisyon noktası vasfının kaldırılması kararlaştırılmıştır. Böylece hem doğa hem de hemşerilerimizin sağlığı korunmuş olacaktır. Bayraklı Belediyesi'nin en kısa sürede gereğini yapacağını umut ediyoruz " diyerek açıklamasını noktaladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hamza Dağ müjdeyi verdi "O vericiler kaldırılacak" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Kasım 2020 tarihinde saat 15 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hamza Dağ müjdeyi verdi "O vericiler kaldırılacak" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ocak 2022, Çarşamba
 • İmsak
  06:53
 • Güneş
  08:19
 • Öğle
  13:27
 • İkindi
  16:03
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:46
Sayfa Başı