Cerrahi onkolojide Türkiye öne çıkıyor

Güncelleme Tarihi:

Cerrahi onkolojide Türkiye öne çıkıyor
Oluşturulma Tarihi: Mart 20, 2023 17:08

SAĞLIK Turizmi Geliştirme Merkezi (SATUGEM) Genel Koordinatörü Cemaleddin Saraç, Türkiye’nin sağlık turizmi alanında her geçen gün dünyadan daha fazla kişinin tercih ettiği bir ülke haline geldiğini söyledi.

Haberin Devamı

Endikasyon açısından bakıldığında, onkolojik cerrahinin Türkiye için önemli bir stratejik alan olduğunu ifade eden Saraç, “Pratik becerisi ve bilgi birikimi yüksek cerrahi hekimlerimiz ve güçlü sağlık alt yapımız sayesinde önümüzdeki yıllarda cerrahi onkolojide yurt dışından gelen hasta sayısı açısından ülkemiz dünyanın parlayan yıldızı olabilir” dedi. 2023 yılında sağlık turizmi çerçevesinde 1 milyon kişinin geleceğini tahmin ettiklerini belirten Saraç, Türkiye’nin hem sağlık alt yapısı hem jeopolitik konumu hem de tarihi ve kültürel dokusuyla doğru adımları atmasıyla sağlık turizminde dünyanın öncü ülkesi olabileceğini söyledi. Saraç, SATUGEM olarak Türkiye’nin sağlık ve turizm hedefleri doğrultusunda, sağlık turizmi alanında sağlık organizasyonları yaptıklarını, sağlık kurumlarının kapasitelerini geliştirdiklerini, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürüttüklerini vurguladı. SATUGEM’in şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Denizli, Aydın, Balıkesir, Bursa, Gaziantep, Samsun, Adana ve Mersin olmak üzere 12 ilde, 40 kişilik uzman ekibiyle, 11 dilde tercüme desteğiyle, 12 hastane, 11 tıp merkezi, 17 poliklinik ve 92 uzman doktor muayenehanesiyle birlikte kapasite geliştirme çalışmaları yaptığını belirten Saraç, “Yurt dışındaki hastalar daha çok obezite cerrahisi, mide balonu, ağız ve diş sağlığı, estetik ve plastik cerrahi ameliyatları, saç ekimi ve kanser cerrahisinde yoğunlukla tercih etmektedirler” diye konuştu.

Haberin Devamı

HEDEF 50 MİLYAR DOLAR

2030 yılında Türkiye’nin sağlık turizmi cirosunun 50 milyar dolara ulaşabileceğini belirten Saraç, şöyle devam etti: “SATUGEM, Türkiye’nin sağlık turizmine katkı sunmak amacıyla kurulan, kurumlara danışmanlık, eğitim faaliyetleri ve kapasite artırmak çalışmaları yapan, yurtdışı hasta erişebilirliklerini artırmak için kurumlar içindeki organizasyonları daha iyileştirilmesini sağlayan bir organizasyon. Yurt dışından gelen hasta gruplarına da hizmet veriyoruz. Yurt içi ve yurt dışından yoğun bir ilgi görüyoruz. Yurt dışındaki hastalar daha çok obezite cerrahisi, mide balonu, ağız ve diş sağlığı, estetik ve plastik cerrahi ameliyatları, saç ekimi ve kanser cerrahisinde ülkemizi tercih ediyor.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!