Cerrahi onkolojide ön plana çıkıyoruz

Güncelleme Tarihi:

Cerrahi onkolojide ön plana çıkıyoruz
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 02, 2023 16:48

Sağlık Turizmi Geliştirme Merkezi (SATUGEM) Genel Koordinatörü Cemaleddin Saraç, Türkiye’nin sağlık turizmi alanında her geçen gün dünyadan daha fazla kişinin tercih ettiği bir ülke haline geldiğini söyledi.

Haberin Devamı

Endikasyon açısından bakıldığında onkolojik cerrahi vakalarının Türkiye için önemli bir stratejik alan olduğunu ifade eden Saraç, “Pratik becerisi ve bilgi birikimi yüksek cerrahi hekimlerimiz ve güçlü sağlık alt yapımız sayesinde önümüzdeki yıllarda cerrahi onkolojide yurt dışından gelen hasta sayısı açısından ülkemiz dünyanın parlayan yıldızı olabilir” dedi.2023 yılında sağlık turizmiyle 1 milyon kişinin geleceğini tahmin ettiklerini belirten Saraç, Türkiye’nin hem sağlık alt yapısı, hem jeopolitik konumu hem de tarihi ve kültürel dokusuyla doğru adımları atmasıyla sağlık turizminde dünyanın öncü ülkesi olabileceğini söyledi. Saraç, SATUGEM’in Türkiye’nin sağlık ve turizm hedefleri doğrultusunda, sağlık turizmi alanında sağlık organizasyonları yaptıklarını, sağlık kurumlarının kapasitelerinin geliştirdiklerini, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürüttüklerini söyledi. SATUGEM’in şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Denizli, Aydın, Balıkesir, Bursa, Gaziantep, Samsun, Adana ve Mersin olmak üzere 12 ilde, 40 kişilik uzman ekibiyle, 11 dilde tercüme desteğiyle 12 hastane, 11 tıp merkezi 17 poliklinik ve 92 uzman doktor muayenehanesiyle birlikte kapasite geliştirme çalışmaları yaptığını belirten Saraç, “Yurt dışındaki hastalar daha çok obezite cerrahisi, mide balonu, ağız ve diş sağlığı, estetik ve plastik cerrahi ameliyatları, saç ekimi ve kanser cerrahisinde yoğunlukla tercih etmektedirler” diye konuştu.

Haberin Devamı

HEDEF 50 MİLYAR DOLAR

2030 yılında Türkiye’nin sağlık turizmi cirosunun 50 milyar dolara ulaşabileceğini belirten Saraç, şöyle devam etti: “SATUGEM, Türkiye’nin sağlık turizmine katkı sunmak amacıyla kurulan, kurumlara danışmanlık, eğitim faaliyetleri ve kapasite artırmak çalışmaları yapan, yurtdışı hasta erişebilirliklerini artırmak için kurumlar içindeki organizasyonları daha iyileştirilmesini sağlayan bir organizasyon. Yurt dışından gelen hasta gruplarına da hizmet veriyoruz. Yurt içi ve dışından yoğun bir ilgi görüyoruz. Yurt dışındaki hastalar daha çok obezite cerrahisi, mide balonu, ağız ve diş sağlığı, estetik ve plastik cerrahi ameliyatları, saç ekimi ve kanser cerrahisinde ülkemizi tercih ediyor.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!