İZMİR HABERLERİ

Bahar geldi, astıma dikkat!

Hürriyet Haber
12.04.2021 - 16:04 |Son Güncelleme :

 Astımın tüm dünyada tahmini olarak 300 milyon kişiyi etkileyen kronik bir hastalık olduğunu söyleyen Bodrum Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Figen Atalay, bahar aylarıyla birlikte bu rahatsızlığın daha çok ortaya çıktığını belirtti. Astım sıklığının ülkeler arasında ve bölgeden bölgeye farklılıklar gösterdiğini, bu farklılıkların genetik ve çevresel faktörlerin farklılıklarıyla açıklandığını kaydeden Prof. Dr. Atalay, şöyle dedi:

Hürriyet Haber

 

“Astım, mikrobik olmayan kronik bir akciğer hastalığıdır. Astımlı hastaların hava yolları normale göre daha duyarlı olup, çeşitli alerjenler, sigara dumanı, koku, soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolu hastalıkları gibi tetikleyici faktörlerle daralarak nefes almayı zorlaştırmaktadır. Astımda genetik faktörler etkindir, ama çevresel faktörlerle de tetiklenebilmektedir. Alerjik astımı olan hastalar genetik olarak alerjik bünyeli doğmuş olan kişilerdir. Alerjiyi tetikleyen etmenler, aslında alerjik astımı da tetiklemektedir. Bunlar bahar aylarında ortaya çıkan polenler, her türlü koku, toz, rutubet, mantar sporları ve küf gibi etkenlerdir. Bunların yanında stres, hava kirliliği, duman ve klimaların üflediği hava da alerjik astımın tetikleyicileri arasında yer almaktadır. Burada önemli olan alerjinin hangi organda kendini gösterdiğidir.”

MEVSİME GÖRE ARTIYOR

Alerjik hastalıkların, alerjik hastada ve alerjen etkene bağlı olarak tüm yıl boyunca görülebileceği gibi özellikle bazı mevsim değişkenlerine bağlı olarak belli ortaya çıkabildiğini ifade eden prof. Dr. Figen Atalay, “Örneğin, ev tozu-akar alerjisi olan kişilerde tüm yıl boyunca ev tozuna temas olduğundan şikayetler sene boyunca ortaya çıkabilmektedir. İlkbaharla beraber yeşeren ve çiçeklenen doğada mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında polenlerin havada artmasıyla birlikte burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, hapşırık, gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve sulanma, öksürük, nefes darlığı ve hırıltı gibi alerjik nezle, göz alerjisi ve astım belirtilerinin görülmesine de genel olarak mevsimsel alerjiler denilmektedir” diye konuştu.

NASIL AZALTABİLİRİZ

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Bahar geldi, astıma dikkat! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2021 tarihinde saat 16 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bahar geldi, astıma dikkat! haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Mayıs 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:14
 • Güneş
  05:53
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:04
 • Akşam
  20:22
 • Yatsı
  21:55
Sayfa Başı