İZMİR HABERLERİ

Avrupa Ortopedi Cerrahisi’nden Doç. Dr. Serhat Mutlu: Ayak burkulmasında geçmeyen ağrıya dikkat!

Hürriyet Haber
24.06.2021 - 21:50 |Son Güncelleme :

Parmakların aniden kilitlenmesi ve kasılması gibi belirtilerle ortaya çıkan “tetik parmak”, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalık. Neyse ki bebeklerde dahi görülebilen bu hastalığın tedavisi var. Tetik parmak hastalığını Avrupa Ortopedi Cerrahisi’nin kurucularından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Harun Mutlu ile konuştuk.

Hürriyet Haber

 

Tetik parmak, el parmağında takılma ve kasılma ile seyreden ağrılı bir hastalık. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Harun Mutlu, hastalığın hem yetişkinlerde hem de bebeklerde görülebildiğini söyledi. Dr. Mutlu, tetik parmağın yetişkinlerde görülen tipi hakkında şunları anlattı: “Tetik parmak hastalığı genellikle 45 yaş üzerinde görülür. Kollajen doku hastalığı ile birlikte olduğunda, sıklıkla orta ve yüzük parmakta ortaya çıkar. Parmak kapatıldığında takılır ve kapalı kalır. Açılmaya çalışıldığında ani olarak ve ağrılı bir şekilde düzleşir. Bu hareket tetik hareketine benzetildiği için bu hastalığa ‘tetik parmak’ ismi verilmiştir. Parmağın kapatılmasını sağlayan fleksör tendon dediğimiz kirişlerin üzerinde yatay bantlar vardır. Tendonda kısmi kalınlaşma meydana gelir. Tendonun pulley denilen yatay bantların altında sıkışması sonrasında tetik parmak hastalığı denilen durum meydana gelir. Tetik parmak hastalığı tüm parmaklarda ortaya çıkabilir.”

ÖNCE İLAÇ TEDAVİSİ

Op. Dr. Harun Mutlu, tedavinin ilk aşamasında atel ve ilaç kullanıldığını belirtti: “Başlangıç tedavisi, istirahat ateli ve ilaç ile yapılır. Geçmezse, tendon ile pulley arasına steroid enjeksiyonu yapılabilir. Konservatif tedavi yöntemleriyle geçmeyen takılmalarda, cerrahi olarak tendon üzerindeki pulley denilen bandın gevşetilmesiyle kalıcı olarak tedavi edilir. Bu işlem kapalı veya açık cerrahi olarak yapılabilir. İşlem sırasında parmağın duyusunu sağlayan sinirleri korumak gerekir.”

DOĞUMSAL BİR DEFORMİTE DEĞİL

Dr. Mutlu, bebeklerde görülen tetik parmak hastalığı hakkında da şunları söyledi: “Bebeklerde başparmağın takılı kalmasıyla görülür. Doğumsal bir deformite değildir, çoğunlukla ilk 2 yaş içinde meydana gelir. Yüzde 25 hastada iki taraflı görülebilir. Eğer parmak uzun süreli takılı kalırsa eklemde deformiteye yol açar. Bu nedenle atelleme tedavisi çok başarılı değildir. Erken dönemde cerrahi olarak gevşetme ameliyatı ile kalıcı tedavi yapılır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Avrupa Ortopedi Cerrahisi’nden Doç. Dr. Serhat Mutlu: Ayak burkulmasında geçmeyen ağrıya dikkat! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Haziran 2021 tarihinde saat 21 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Avrupa Ortopedi Cerrahisi’nden Doç. Dr. Serhat Mutlu: Ayak burkulmasında geçmeyen ağrıya dikkat! haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

01 Ağustos 2021, Pazar
 • İmsak
  04:29
 • Güneş
  06:06
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:13
 • Akşam
  20:29
 • Yatsı
  22:00
Sayfa Başı