İZMİR HABERLERİ

Atagöz’de sosyal güvence ayrımı yok

Hürriyet Haber
28.11.2020 - 05:08 |Son Güncelleme :

Atagöz Göz Hastalıkları Dal Merkezi’nden Op. Dr. Mehmet Helvacıoğlu, kamu hastanelerinin artan Kovid-19 mücadelesinde cansiperane çalıştığını, bu süreçte kamu hastanelerine ve toplum sağlığına katkı sağlamak için kapılarını sosyal güvence gözetmeden herkese açtıklarını söyledi.

Hürriyet Haber

 

ATAGÖZ Göz Hastalıkları Dal Merkezi’nden göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Mehmet Helvacıoğlu, koronavirüs döneminde toplum sağlığı açısından kimsenin mağdur olmaması adına kesintisiz hizmet vermeye devam edeceklerini söyledi. Kamu hastanelerinde sürdürülen zorlu mücadeleye destek vermek amacıyla Atagöz ailesi olarak Bayraklı, Hatay ve Gaziemir şubelerinde pandemi sürecince SGK ve Yeşil Kart ayrımı gözetmeksizin herkese kapılarını açtıklarını ifade eden Helvacıoğlu, pandemiye karşı tüm önlemleri en üst düzeyde aldıklarını bildirdi. Helvacıoğlu, “Tüm kadromuzla görevimizin başındayız. Sokağa çıkma yasağı kapsamında kısıtlama dahilinde yer alan hastalar için randevuları kısıtlama dışındaki saatler doğrultusunda düzenlemeye azami gayret ediyoruz. Acil olan durumlarda ise en kısa sürede müdahale ederek destek veriyoruz. Sağlık çalışanları olarak vatandaşlarımızın mecbur kalmadıkça evden çıkmaması, sosyal mesafe, hijyen ve maske kuralına uymalarını istiyoruz. Türkiye olarak, dünyaya mal olan bu salgının el birliğiyle üstesinden geleceğimize inancımız tam” dedi.

DANIŞMADAN ERTELEMEYİN

Pandemi sürecinde bazı göz hastalıklarının tedavisinin ertelenmemesi gerektiğini anlatan Helvacıoğlu, glokomdan kaynaklı görme yetisinin kalıcı olduğuna dikkat çekerek, şu bilgileri paylaştı: “Bu süreçte önemle dikkat edilmesi gereken bir husus da ertelenebilecek ve ertelenemeyecek, ertelendiği takdirde geri dönülmez sonuçlar yaratabilecek hastalıkların ayrımını iyi yapmaktır. Geçtiğimiz yıl pandemi sürecinde hastaneye gitmekten çekinen glokom hastasının bir gözünü kaybetme noktasına geldiğine şahit olduk. Glokom hastalarında düzenli muayene şarttır. İlerleyen glokom neticesinde meydana gelen görme kaybını geri getirmek mümkün değildir. Hasta bize geldiğinde gözündeki görme yetisinin tamamen kaybolmak üzere olduğunu, diğer gözünde ise görme kaybı başladığını gördük. İlerlemeyi durdurduk, ancak diğer göz kaybedilmiş oldu. Yine retina hastalıkları da ertelenmemesi gereken ve kötü sonuçlar doğurabilen hastalıklar. Göz alanında acil durum teşkil eden hastalıklar kapsamında sadece göze bir cismin batması gibi bir durum algılanmamalı. Mutlaka göz hekimine danışılarak, tedavinin ertelenip ertelenmemesi gerektiğine karar verilmelidir.”

KOVİD-19 İLE MÜCADELE

KIŞ aylarının gelmesiyle birlikte Kovid-19 salgınında öngörülen artışın başladığını ifade eden göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Mehmet Helvacıoğlu, İzmir’de deprem sürecinin ardından vaka sayısının ekstra artış gösterdiğini hatırlattı. Bazı üniversite ve devlet hastanelerinin normal polikliniklerini kapatarak sadece Kovid-19 polikliniği olarak hizmet vermeye başladığını ifade eden Helvacıoğlu, şöyle devam etti: “Vaka sayılarının düşüşe geçmemesi ve artma eğilimi devam ettiği takdirde sadece Kovid-19 hastalarına hizmet veren hastaneler de artacak. Virüsün yayılım hızı gözönüne alındığında bu uygulamanın doğru olduğunu düşünüyoruz. Kamu hastanelerimiz, Kovid-19 ile olan mücadelelerini cansiperane devam ettirmekte. Sağlık Bakanlığımız ve hastane yönetimleri toplum sağlığını korumak için geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu süreçte de kamu hastanelerinin elektif, yani ertelenebilecek tedavileri erteleme doğrultusunda karar alabilir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Atagöz’de sosyal güvence ayrımı yok haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ocak 2022, Cuma
 • İmsak
  06:52
 • Güneş
  08:18
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:05
 • Akşam
  18:27
 • Yatsı
  19:48
Sayfa Başı