İSTANBUL HABERLERİBEYOĞLU HABERLERİ

Beyoğlu’nda ‘Bina kimlik kartı’ projesi başladı

DHA
26.04.2021 - 16:05 |Son Güncelleme :
DHA

Beyoğlu’nda ‘Bina kimlik kartı’ projesi başladı

İSTANBUL, (DHA) - Beyoğlu Belediyesi, ilçenin tamamını 3 boyutlu teknolojiyle dijital ortama aktararak kayıt altına aldı. İlçede cadde ve sokaklarda 360 derece tekniğiyle 80 saatlik çekim yapıldı. Çalışma ile ilçede bulunan 45 mahalle, bin 950 cadde ve sokak, 6 bin tarihi binayı içeren toplamda 25 bin bina 3 boyutlu olarak dijital ortama aktarıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığının "3 Boyutlu Bina ve Şehir Topografyasının Üretilmesi Projesi" ile eş güdüm halinde yürütülen projenin birinci etabı Beyoğlu akıllı şehircilik uygulamalarıyla yayınlandı. Projenin ikinci etabında ise "Bina kimlik kartı" hazırlanması için çalışmalar başladı.

SİSTEMLE BİRLİKTE KAÇAK YAPILAŞMANIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Kısa sürede tamamlanması planlanan çalışma ile ilçede bulunan tüm binalara çipli kimlik kartı takılacak.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Bina Kimlik Sistemi ile entegre olarak çalışacak sistemde binalarla ilgili tüm bilgilere tek tıkla ulaşılabilecek. Sistemde kayıtlı bilgiler doğrultusunda 5 yılda bir denetim yapılacak. Bu sayede kaçak yapılaşmanın önüne geçilmiş olacak. Herhangi bir afet anında da binanın kat bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşılarak daha bilinçli ve sistemli bir arama kurtarma çalışması yapılmasına imkan sağlanacak.

TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLER KORUNUYOR

Beyoğlu akıllı şehircilik uygulamalarında kayıt altına alınan verilerle, ilçedeki mevcut kat aralığına göre bina sayıları saptanıyor, ilçedeki bina sayısı net olarak belirleniyor, şehircilik, planlama, imar, kentsel dönüşüm, park ve bahçeler, fen işleri faaliyetlerinde veri ve bilgiye dayalı akıllı şehircilik imkanları kullanılıyor. Yeni yapılacak projelerin ve binaların şehir siluetlerine etkisi analiz edilerek tarihi ve kültürel değerleri korunuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Beyoğlu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Beyoğlu ilinden Beyoğlu’nda ‘Bina kimlik kartı’ projesi başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Nisan 2021 tarihinde saat 16 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Beyoğlu’nda ‘Bina kimlik kartı’ projesi başladı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

05 Mayıs 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:09
 • Güneş
  05:50
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  20:11
 • Yatsı
  21:45
Sayfa Başı