İL MÜDÜRÜ’NDEN ‘KOBAY’ YANITI

Salim UZUN/HÜRRİYET
18.01.2019 - 10:07 |Son Güncelleme :

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Antalya’da başlatacağı ‘40 Dakika Ders 40 Dakika Teneffüs’ projesine yönelik eğitim sendikalarının “Çocuklarımız kobay olacak” eleştirilerine Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan yanıt verdi. Arslan, “Öğrencilerimizin daha fazla sanat, kültür ve spor etkinliklerine katılması kobaylık olamaz. Okulu yaşayan bireyler yetiştireceğiz” dedi.

Salim UZUN/HÜRRİYET

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan ‘Okul 2023’ projesi kapsamında ‘40 Dakika Ders, 40 Dakika Teneffüs’ uygulaması, Antalya’da 4 Şubat’ta 12 okulda uygulanacak. Uygulamaya yönelik sendikalardan yükselen, “Çocuklarımız kobay olacak” şeklindeki tepkiye ilk kez yanıt veren Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, “Öğrencilerimizin daha fazla sanat, kültür ve spor etkinliklerine katılması, kendini geliştirmesi kobaylık olamaz” diye konuştu.

ZAMAN BASKISI OLMAYACAK

Yeni sistemin ikinci dönem itibariyle uygulamaya konulacağını kaydeden Arslan, “Biz bu uygulamayı çocuklarımızın kişisel gelişimi açısından fırsat olarak görüyoruz. Elbette uygulamayla ilgili eleştiriler, öneriler olabilir. Ancak bu sistem öğrencilerimizi okula bağlayacak, özel ilgi alanlarına daha fazla ve kaliteli zaman ayırmalarını sağlayacak. Biz bu bağı zaman baskısını ortadan kaldırarak güçlendireceğiz” dedi.

İL MÜDÜRÜ’NDEN ‘KOBAY’ YANITI

ÖĞRENCİ SIKILIYOR

“Okulu zorunluluk halinden çıkarıyoruz” diyen Arslan, şöyle devam etti: “Öğrenci ile okul arasındaki bağlar kuvvetlendikçe çok daha etkili bir eğitim sistemi ortaya çıkacak. Şimdi herhangi bir okula gidelim; zil çaldığında öğrencilerin kendini bağırarak dışarı attığını görürsünüz. Neden? Çünkü sıkılıyorlar. İşte biz bu havayı dağıtacağız. Okulu yaşayan bireyler yetiştireceğiz.”

KURUL TAKİP EDECEK

Elbette sistemle ilgili geliştirmeler de yapılacak. Biz uygulama sürecinde kapsamlı raporlar hazırlayacağız. Velilerin talepleri de dinlenecek. Hatta Üniversitelerimizden bilim kurullarımız takipte olacak. Onlar da rapor hazırlayıp eksikleri bizimle paylaşacaklar. Umarım öğrencilerimizin eğitimine, sosyal gelişimine katkımız olur.”

FARKLI ETKİNLİKLER

40 dakikalık teneffüste ‘Spor Etkinlikleri, Halk Oyunları, Müzik ve Gösteri Etkinlikleri, Görsel Sanat Etkinlikleri, Bilgisayar Etkinlikleri, Model Uçak Yapımı, Kişisel Gelişim, Geleneksel Çocuk Oyunları Ve Yabancı Dil’ ana etkinlik toplam 9 kategoriden oluşacak. Öğretmenlerin, Halk Eğitim Merkezlerindeki usta öğreticilerin eğitim vereceği teneffüs etkinliklerinde öğrenciler kendilerine uygun etkinliği seçecek.

HANGİ OKULLARDA UYGULANACAK

‘40 Dakika Ders, 40 Dakika Teneffüs’ uygulaması Aksu Cihadiye Ortaokulu, Alanya Mahmutlar Kılıçaslan İlkokulu, Finike İsmail Erol İlkokulu, Gazipaşa Burhan İlkokulu ve Ortaokulu, Kaş Dirgenler İlkokulu, Palamut İlkokulu ve Ortaokulu, Kemer Merkez İlkokulu, Hacı Mehmet Saygın İlkokulu ve Kumluca Mavikent Çanakçı 75. Yıl İlkokulu’nda hayata geçirilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yerel Haberler haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yerel Haberler ilinden İL MÜDÜRÜ’NDEN ‘KOBAY’ YANITI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ocak 2019 tarihinde saat 10 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İL MÜDÜRÜ’NDEN ‘KOBAY’ YANITI haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

31 Ekim 2020, Cumartesi
 • İmsak
  06:01
 • Güneş
  07:27
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:41
 • Akşam
  18:09
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı