GAZİANTEP HABERLERİ

Karın ağrısı 'kanser' habercisi olabilir

DHA
01.10.2018 - 10:40 |Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Anka Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Mehmet Ali Aksoy, uzun süren karın ağrısı, kilo kaybı, kansızlık, yorgunluk kanser habercisi olabileceğine dikkat çekti.

Mide kanserinin son yıllarda artış gösterdiğini dile getiren Özel Gaziantep Anka Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Mehmet Ali Aksoy, hastalığın bir süre hiçbir belirti vermeden sinsice ilerlediği konusunda uyararak, "Mide kanseri, kansere bağlı ölüm nedenleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada gelmektedir. Yapılan araştırmalar mide kanserinin gelişmesinde Helikobakter Pylori bakterisinin etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Midenin iç yüzeyinde yaşayan ve o bölgeyi tahrip ederek önce gastrit ve ülsere neden olan bu bakterinin daha sonra kansere neden olabildiği belirlenmiştir.  Yaş, cinsiyet, ırk, bilinçsiz beslenme, alkol ve sigara kullanımı mide kanseri için risk faktörü oluşturmaktadır" dedi.

Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla daha fazla olan mide kanserinin en önemli özelliğinin sinsice ilerlemesi olduğuna dikkat çeken Mehmet Ali Aksoy “Hastalık uzun süre sessiz ve derinden ilerliyor ve ne yazık ki tümör midenin önemli bir bölümüne yayıldıktan sonra ortaya çıkıyor. Tümör ilk başta, şişkinlik, rahatsızlık, reflü, yorgunluk, iştahsızlık, ağrı, hazımsızlık gibi belirtilere neden olsa da, bunlar günlük yaşamda sık karşılaşılan sorunlar olduğu için önemsenmiyor. Bu şikayetlere kilo kaybı, halsizlik, bulantı,kusma,yorgunluk, kansızlık eklendiğinde ise tedavi için geç kalınıyor" diye konuştu.

Hastalıkta erken teşhisin çok önemli olduğunu söyleyen Uzman Dr. Aksoy, şöyle dedi:

"Günlük hayatta sık yaşadığımız sorunlar dahi olsa midemizle ilgili şikayetleri önemsemeliyiz. Gece uykudan uyandıracak şekilde midede ağrı, hazımsızlık, kilo kaybı, iştahsızlık, bulantı ve kusma, dışkının siyah olması gibi belirtiler fark edildiğinde vakit kaybetmeden doktora başvurmak erken tanıya imkan sağlıyor. Ülkemizde görülme sıklığı fazla olan mide kanserinin en önemli tanı metodu mide endoskopisi. Özellikle ailesinde mide kanseri bulunanların şikayeti olmasa dahi endoskopi yaptırmaları önem taşıyor. Endoskopi ile mideden parça alınıp, biyopsi yapılarak kesin tanı konuluyor. Hastalığın erken tanı ile birlikte tedavide uygulanan cerrahi yöntemler, ilaçla/kemoterapive radyoterapi uygulamalarında büyük başarı elde edilmektedir."

Sigara ve alkolden uzak durmak, tuzlu, yağlı, asitli, karbonhidrat içeren yiyecekler ve hazır gıdalar tüketmekten kaçınmanın mide kanserinden korunmak için etkili olduğunu dile getiren Aksoy, ailesinde mide kanseri öyküsü olanları ise düzenli aralıklarla muayene ve Helicobacter Pylori testi yaptırmaları konusunda uyardı.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Karın ağrısı 'kanser' habercisi olabilir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

07 Ocak 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:12
 • Güneş
  07:37
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  18:56
Sayfa Başı