ESKİŞEHİR HABERLERİ

Prof. Dr. Saygıner: Normal doğumla dünyaya gelen bebekler daha dirençli

DHA
04.03.2020 - 14:32 |Son Güncelleme :
DHA

Prof. Dr. Saygıner: Normal doğumla dünyaya gelen bebekler daha dirençli

ESKİŞEHİR,(DHA)- ESKİŞEHİR Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Sayıner normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin daha çok anne sütü alabildiğini ve daha dirençli olduğunu söyledi.

Eskişehir Sağlık Müdürlüğü, normal doğumlara dikkat çekmek için Yunus Emre Devlet Hastanesi Gaffar Okkan konferans salonunda bilgilendirme konferansı düzenledi. Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Uğur Bilge, anne ve bebeğin sağlığını tehdit eden bir durum olmadığı sürece, normal doğumun en sağlıklı ve en yararlı doğum şekli olduğunu belirterek, ebelerin aktif olmadığı yerlerde sezeryenle doğum oranının çok yüksek olduğunu ifade etti. Konferansın konuşmacısı olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Sayıner ise normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin daha çok anne sütü alabildiğini ve daha dirençli olduğunu söyledi. Son yıllarda gittikçe artan sezaryen ile doğum oranlarına dikkat çeken Prof. Dr. Sayıner, sezaryenle doğumda dünya birincisi olduğumuzu ve bununla birlikte kadınların normal doğum yapma becerilerinin azaldığını söyledi.

Modern kadının yaşam tarzında görülen değişikliklerin de önemli bir etken olduğunu belirten Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner, “Geçmişte tarlada çalışan, tüm işlerini kendisi yapan kadınların bugün masa başında çalışan, pratik yaşam tarzına alışan kadınlara göre daha rahat doğum yapıyor. Sezaryen doğum bir dönem zenginlik belirtisi olarak algılanmasının ve sezaryenle doğan bebeklerin daha zeki olduğu gibi sezaryeni özendiren çeşitli yanlış inanışların da sezaryen oranlarındaki artışta etkili oldu. Ancak son yıllarda yapılan araştırmaların normal/vajinal doğumun bebeğin bağırsak mikrobiyotası açısından son derece önemli olduğunu, sezaryen bebeklerde ise birçok farklı komplikasyona rastlanabildiğini, hayata dezavantajlı başladıklarını gösterdi. Normal doğumla dünyaya gelen bebekler daha çok anne sütü alabiliyor ve daha dirençli oluyor” dedi.

Soru-cevap bölümünden sonra Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner’e Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Mücahid Said Destici tarafından teşekkür belgesi ve çiçek verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Prof. Dr. Saygıner: Normal doğumla dünyaya gelen bebekler daha dirençli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mart 2020 tarihinde saat 14 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Saygıner: Normal doğumla dünyaya gelen bebekler daha dirençli haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Mart 2020, Perşembe
 • İmsak
  05:20
 • Güneş
  06:45
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:23
 • Yatsı
  20:42
Sayfa Başı