EDİRNE HABERLERİ

Trakya Birlik: Ülkemiz ve milletimiz için üretime devam ediyoruz

DHA
20.05.2020 - 14:52 |Son Güncelleme :
DHA

Trakya Birlik: Ülkemiz ve milletimiz için üretime devam ediyoruz

EDİRNE,(DHA)-TRAKYA Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nden (Trakya Birlik) yapılan açıklamada, yerli ve milli üretimin öneminin bir kere daha anlaşıldığı pandemi sürecinde, halkın en temel gıda maddelerinden olan ayçiçek yağının yeni üretim sezonunda azami şekilde yerli üretimle karşılanabilmesi için çalışmalara devam edildiği bildirildi.

Trakya Birlik'ten yapılan açıklamada, sofraların ve gıda imalat sanayinin en temel ürünlerinden olan, dünyada da her geçen gün stratejik önemini artıran bitkisel yağların üretimi konusunda Türkiye'nin her yıl yurt dışından önemli miktarda hammadde tedarik etmek durumunda olduğu belirtilerek, "Pandemi sürecinde Dünya yağlı tohumlar ve hububat sektöründe hakim pozisyona sahip ülkelerin ithalat, ihracat rejimlerinde radikal değişiklere gitmeleri, dönem dönem gıda arz zincirinde kopmalara neden olarak tedarik ve fiyatlama sorunlarıyla karşılaşılmasına neden olmuştur. Bu itibarla, tarım ve gıda üretiminde Ülkemizin kendi kendine yeter seviyelere ulaşarak gıda arz güvenliğinin sağlanması açısından yerli üretimin güçlendirilmesi ve desteklenmesi gereği bir kez daha ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu amaç ve hedef doğrultusunda, hükümetimizce alınan tedbirler ile koordineli olarak, faaliyet konumuz yağlık ayçiçeği tohumu üretiminin çalışma bölgemizde ki potansiyel tüm ekim alanlarında münavebeye uygun olarak ekiminin gerçekleştirilmesi noktasında, 13 ilde faaliyet gösteren 48 kooperatifimizde üretim faaliyetlerini sürdüren  üretici ortaklarımız salgın sürecinde yaşanan elverişsiz şartlara rağmen izolasyon ve kişisel koruyucu tedbirleri azami şekilde uygulayarak 2020-2021 üretim sezonuna ilişkin yaklaşık 1 milyon 900 bin dekar alanda yağlık ayçiçek ekimlerini çok büyük oranda tamamlanmış bulunmaktadır" denildi.

Ülke ihtiyacına yeter seviyeye çıkartılması amacına uygun olarak ortakların ihtiyaç duyduğu tüm tarımsal girdilerin en uygun şartlarda tedarik edilerek istifadelerine sunulduğunun ifade edildiği açıklamada, "Bugüne kadar 90 bin ton gübre, 160 ton zirai ilaç, 61 bin torba ayçiçeği tohumu, 12 bin adet zirai ilaç ile ekim hazırlıkları için nakit desteği olarak ürün avansı olmak üzere  sağlanan ayni ve nakdi üretim desteklerinin finansal karşılığı  kısa vadeli kredi olarak  191 milyon TL uzun vadeli kredi olarak 228 milyon TL olmak üzere toplamda 419 milyon TL tutarında gerçekleşmiştir. Üretici ortaklarımızın yukarıda belirtilen üretim faaliyetleri neticesinde 1,9 milyon dekar alandan 400 bin tonun üzerinde rekolteye ulaşılması beklenmekte olup bu üretim büyüklüğü çerçevesinde ortaklarımızın Birliğimize rekolte beyannamesi ile üretimini taahhüt ettiği ayçiçeğinin tamamına alım garantisi verilmek suretiyle çok önemli bir kamusal görev de ifa edilmektedir. Tarımsal üretim faaliyetlerimizin yanı sıra işletmelerimizde halihazırda 850 ton/gün ayçiçeği tohumu işleme, 560 ton/gün rafine yağ ve 960 ton/gün karma yem üretim kapasitesi ile faaliyet gösterdiği sektörlerde en önde gelen kuruluşlardan biri olarak gıda arz güvenliğinin en büyük güvencelerinden olan birliğimiz, yağlı tohumlar sektöründe yerli hammadde ile mamul üretimi gerçekleştiren en büyük milli üretici olmanın gurur ve sorumluluğu ile hareket etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Trakya Birlik: Ülkemiz ve milletimiz için üretime devam ediyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Mayıs 2020 tarihinde saat 14 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Trakya Birlik: Ülkemiz ve milletimiz için üretime devam ediyoruz haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

20 Mayıs 2020, Çarşamba
 • İmsak
  03:51
 • Güneş
  05:43
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  17:13
 • Akşam
  20:38
 • Yatsı
  22:22
Sayfa Başı