BURSA HABERLERİ

ABD’NİN radarındayız

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa
27.07.2020 - 19:06 |Son Güncelleme :

İşlerin yavaş yavaş toparlamaya başladığını söyleyen Yeşim Tekstil Ceosu Şenol Şankaya, bu yıla ilişkin planlarda revizeye gideceklerini kaydetti. Bu süreçte maske üretimine başladıklarını anımsatan Şankaya, birçok özelliği bulunan ürün için son olarak TSE’den ‘Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ aldıklarını açıkladı. Önümüzdeki yılın hareketli geçecek gibi göründüğünü ifade eden Şankaya, Amerika’nın Çin’den alımlarını azaltma planlarına bağlı olarak Türkiye’yi radarına aldığını belirterek, Türkiye’nin bu talebe hazırlanıp, tüm planlamalarını ona göre revize etmesi çağrısında bulundu.

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa

ABD’NİN radarındayızÜretime 1983 yılında başlayan Yeşim Tekstil, bugün 144 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 325 bin metrekare alan üzerinde faaliyet gösteriyor. Bünyesinde 4 bini aşkın istihdam sağlayan firma, hazır giyimde Nike, ev tekstilinde ise Matheis - Schlafgut gibi firmalarla stratejik ortaklık yapıyor. Yeşim’in üretim yaptığı diğer markalar arasında Under Armour, Zara, Pull&Bear, Bershka, Esprit, Tommy Hilfiger, Tommy Jeans, Lacoste, Polo Ralph Lauren, Calzedonia, Guess, Mudo, Aldi, Horizonte ve Tchibo gibi markalar yer alıyor.

Günlük üretim kapasitesi 50 ton örme, 60 ton boyama, 100 bin metre baskı ve 150 bin adet hazır giyim ile 100 bin adet ev tekstili olan Yeşim, 2019 yılını yüzde 10’luk büyüme, 385 milyon dolarlık ciro ve 350 milyon dolarlık ihracat değeri ile kapattı. Türkiye’deki üretim tesislerinin dışında Mısır’da da fabrikaları bulunan Yeşim, Moldova’da da üretim yaptırıyor. Ülke sınırları içerisinde birçok firmaya fason üretim de yaptıran Yeşim Tekstil, 2019 yılında devlet teşviki ile Ağrı Tekstilkent Bölgesi’nde yeni bir üretim tesisi hayata geçirdi. Ağrı’da yaklaşık 400 çalışan sayısını 3 yıl içinde 5 bine yükseltmeyi hedefliyor.

PİYASADA CANLANMA GÖRÜYORUZ

Mart ayından itibaren Türkiye’de de kendini gösteren Covid-19 salgını nedeniyle tekstil ve hazır giyim sektörünün bir anda durma noktasına geldiğini hatırlatan Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya, hızla giderken bu aydan itibaren birdenbire hız kesmek durumunda kaldıklarını söyledi. Sonrasında da zor bir dönem geçirdiklerini belirten Şankaya, “Gelinen noktada işler yavaş yavaş toparlanıyor. Devletimiz bu süreçte sanayicinin yanında oldu. Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını devletimizin desteği ile atlattık. Şimdi Avrupa’da mağazalar açıldıkça, biz de hızlanıyoruz. Şu an yeniden hızlanmaya başladık. Türkiye, Avrupalı markaların taleplerine hızla cevap vermeye başladı. Piyasada canlanma görüyoruz. Sektörümüz gelinen noktada yüzde 60 - 70 kapasite ile çalışıyor” dedi.

YATIRIMLAR DEVREYE ALMIŞTIK

Yeşim olarak 2019 yılında gerek Ağrı’da, gerek Mısır’da yeni yatırımları devreye aldıklarını anımsatan Şankaya, söz konusu salgın sürecine böylesi bir ortamda girdiklerini hatırlattı. Her şey sona erdiğinde söz konusu yatırımların da katkısı ile önemli bir atılım süreci yaşamayı ümit ettiklerini açıklayan Şankaya, ancak o seviyelere gelmelerinin epey zaman alacağını ekledi.

PLANLARIMIZI REVİZE ETTİK

ABD’NİN radarındayız

Bu yıla ilişkin hedef ve stratejileri ile ilgili de bilgi veren Şankaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“2020 yılına ait üretim stratejilerimiz, 2019’da hayata geçirdiğimiz yatırımlarımıza bağlı olarak kurgulanmış durumdaydı ancak gelinen noktada 2020 sonu itibariyle yüzde 10’luk bir kapasite kaybı yaşayacağımızı söyleyebilirim. İlk etapta bu kayıplarımızı azaltma ve sonrasında da yıl sonuna kadar olabildiğince bu hasarı onarma yoluna gideceğiz. Bu noktada yılın son 4 ayındaki performansımız son derece belirleyici olacak. Bu açıdan bakıldığında 2020’ye yönelik planlarımızı revize ettiğimizi söyleyebiliriz.”

TÜRKİYE TALEBE HAZIRLANMALI

Önümüzdeki yıl beklentisi ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Şankaya, Amerika’nın Çin’den alımlarını azaltma planlarına bağlı olarak Türkiye’yi radarına aldığını belirterek, “Sektör temsilcileri olarak gerekli kapasite ve modernleşme yatırımlarını devreye alırsak, önümüzdeki dönemde Amerika’dan, Çin’e alternatif olarak gelebilecek sipariş taleplerine yanıt verme şansı bulabiliriz. Sektörümüz açısından 2021 yılı oldukça hareketli geçecek gibi görünüyor. Türkiye bu talebe hazırlanmalı ve tüm planlamalarını ona göre revize etmeli” diye konuştu.

 

MASKE ÜRETTİK

Koronavirüs salgınına yönelik organik pamuk ve mikroflaman polyester kullanarak, örme kumaştan anti viral ve anti bakteriyel kumaş maske ürettiklerini hatırlatan Şankaya, sıkı yapısı, yüksek örtücülük ve ince tasarımı sayesinde hafif ve nefes alabilen özelliğinin bulunduğunu kaydetti. Organik pamuk kullanımına bağlı olarak biyo uyumluluk özelliğinin bulunduğunu da anlatan Şankaya, yüz formuna uygunluk gösterdiğini dile getirdi.

BELGELERİ ALDIK

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden ABD’NİN radarındayız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2020 tarihinde saat 19 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ABD’NİN radarındayız haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Eylül 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:23
 • Güneş
  06:47
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:22
Sayfa Başı