BURDUR HABERLERİ

'Burdur'un yüzde 95'i deprem riski altında'

DHA
07.02.2020 - 15:48 |Son Güncelleme :
DHA

'Burdur'un yüzde 95'i deprem riski altında'

 

Mesut MADAN/BURDUR,(DHA) - BURDUR Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Başkanı Dr. Öğretim üyesi Murat Kuş, Burdur'un yüzölçümü olarak yüzde 95'inin deprem riski altında olduğunu söyledi.

Birlik Vakfı Burdur Şubesi'nin düzenlediği 'İlim ve Kültür Sohbetlerinin konuğu olan Murat Kuş, afetle mücadelede eğitimin önemli olduğunu kaydetti. Kuş, "Afetle mücadelede izlenmesi gereken zincir, afete hazır birey, afete hazır aile, afete hazır okul veya kurum ondan sonra da afete hazır il ve devlet gelir. Sıralama bu şekildedir" dedi.

Afetle mücadelede son 15 yılda kurumların büyük ivme kazandığını anlatan Kuş, "Devlet, afetle mücadelede geri dönüşü olmayan bir otobana girdi. Geçen yıllardaki afetle mücadele sistemi ile karıştırılmaması gereken seviyede bir mücadele sistemine girdi. Peki bu yatırım ve girilen doğru yolda her eksiğimizi tamamladık mı? Hayır. Çünkü afetle mücadele bir anda üstesinden gelinebilecek basit bir mevzu değil. Afetle mücadele bir kültür meselesidir" dedi.

Burdur'un yüzde 95'inin yüksek derecede deprem riski taşıdığına dikkat çeken Murat Kuş, "Bbiz afet riski haritasına baktığımız zaman Burdur resmen sinyal veriyor. Burdur-Fethiye fay zonu inanılmaz biriktirici ve yüzeye yakın. Kayseri'deki bir fay hattı aynı enerjiyi 50 yılda biriktirirken Burdur'daki fay hattı 15 yılda biriktirebiliyor. Ben jeolog değilim ama Burdur üzerine çalışan jeolog arkadaşlarım 2012 yılından beri 2020-2021 diyorlar. Bizim başka bir ildeki gibi rahat oturmaya zamanımız yok. Biriktirici bir fay hattımız var. O nedenle bizim afet bilinci ve kültürünü bir an önce oturtmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Burdur haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Burdur ilinden 'Burdur'un yüzde 95'i deprem riski altında' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Şubat 2020 tarihinde saat 15 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Burdur'un yüzde 95'i deprem riski altında' haberi güncellenecektir.

BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ

08 Şubat 2020, Cumartesi
 • İmsak
  06:28
 • Güneş
  07:50
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:53
Sayfa Başı