BURDUR HABERLERİ

Burdur'a gelenler evlerinde izole edilecek

DHA
07.05.2020 - 10:52 |Son Güncelleme :
DHA

Burdur'a gelenler evlerinde izole edilecek

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- BURDUR Valisi Hasan Şıldak, "Burdur'a şehir dışından gelen kişileri doğrudan yurda veya pansiyona almıyoruz. Evlerinde 14 gün izolasyona alıyoruz" dedi.

Geçen günlerde bir açıklama yapan Burdur Valisi Hasan Şıldak, kente Ramazan Bayramı ve tatil için gelecek vatandaşları 14 gün yurt ve pansiyonlarda karantinaya alacaklarını açıklamıştı. Vali Şıldak, konuyla ilgili Burdur- Fethiye karayolu uygulama noktasında gazetecilere açıklamada bulundu. Vali Şıldak, "Bizim aldığımız 23 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı var. İllerimizin çoğunluğunda hatta tamamında bu uygulanıyor. İl dışından gelen değerli vatandaşlarımızı ilimizde herhangi bir bulaşma riski oluşmaması açısından il girişlerinde oluşturduğumuz emniyetimizin, jandarmamızın kontrol noktalarında tespit ediyoruz. Bunlar daha sonra sağlık birimlerimizin sistemine aktarılıyor. 14 gün boyunca bu vatandaşlarımızın Burdur'daki ikametlerinde gözlem altında kalmaları, kendilerini izole etmeleri gerekiyor fakat bu kurala uyulmazsa, 14 günlük süre içinde evlerinde kalmazlarsa bunun tespiti halinde biz bu konuda sıkı bir denetim uyguluyoruz. Tespit halinde bu vatandaşlarımızı yine 14 gün süreyle Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı yurt ve pansiyonlarda karantina altına alacağız. Bunu açıkladık ve bugün bunun kararını da aldık. Dolayısıyla herhangi bir amaçla ve kalmak amacıyla Burdur'a gelecek olan vatandaşlarımızın bu durumun göz önünde bulundurmaları gerekiyor" dedi.

Yaptıkları uygulamanın Sağlık Bakanlığı'nın yurt dışından ve il dışından gelen insanlara imzalatmış olduğu taahhütnamede de mevcut olduğunu vurgulayan Vali Hasan Şıldak, şöyle dedi:

"Kendi evinde, kendi ikametinde, beyan ettiği adreste 14 gün beklemezse, bu kuralı ihlal ederse kişi kendisi 14 gün idarenin belirleyeceği bir tesiste karantina altına alınacağını kabul ediyor. Baştan bunu imzalıyor. Bizim yaptığımız sadece bunu hayata geçirmek olacak. Amacımız insan hareketliliğini kontrol altında tutmak. Burdur'a gelen vatandaşımızı sınırımızda giriş yaparken tespit ettik. Biz bu kişiyi doğrudan yurda veya pansiyona almıyoruz. Önce kendi ikametinde 14 gün izole ediyoruz. 14 günlük süre içinde bu kurala uymaz, dışarı çıkar ve biz bunu tespit edersek ki bu konuda vatandaşlarımız çok duyarlı ihbar ediyorlar, bildirimde bulunuyorlar. Emniyetimiz, jandarmamız bunları sık sık yerinde bizzat takip ediyor. Sağlık birimlerimiz telefonla takiplerini sürdürüyor. Buradaki amaç insan hareketliliğini kontrol altında tutmak ve kayıt dışı olan bir duruma müsaade etmemek. Bu aldığımız tedbirler sayesinde şu ana kadar ilimizde yaygın bir vaka çıkışı görmedik. Sadece Çeltikçi ilçemizde bir taziye olayından kaynaklı maalesef birazcık vatandaşlarımızın da sorumsuz davranışı neticesinde ilçe içerisinde yaygınlaşan bir vaka ile karşı karşıyayız."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Burdur haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Burdur ilinden Burdur'a gelenler evlerinde izole edilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Mayıs 2020 tarihinde saat 10 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Burdur'a gelenler evlerinde izole edilecek haberi güncellenecektir.

BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2020, Perşembe
 • İmsak
  04:15
 • Güneş
  05:50
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:49
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:29
Sayfa Başı