BARTIN HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Türkiye'nin 80 milyon yıllık lav sütunlarına ilgi

DHA
13.08.2019 - 12:13 |Son Güncelleme :
DHA

Gürkay GÜNDOĞAN- Ayhan ACAR/BARTIN, (DHA)- BARTIN'ın Güzelcehisar sahilinde bulunan 80 milyon yıllık lav sütunları, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bartın Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, dünyada sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya'da, Türkiye'de ise Bartın'da bulunan lav sütunlarının turizme kazandırılmasıyla 2 yılda 150 bin turisti ağırladıklarını söyledi.
Güzelcehisar sahili, denizi ve yeşil doğasının yanı sıra 80 milyon yıllık lav sütunlarıyla da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Dünyada Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya'da, Türkiye'de ise sadece Bartın'da bulunan lav sütunlarının turizme kazandırılması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 2 yıl önce, Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi'ni başlattı. Projeyle birlikte lav sütunlarının ziyaretçiler tarafından daha rahat gezilebilmesi için ahşap yürüyüş yolları, seyir terası ve iskele yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın da 'Tabiat Anıtı' ilan ettiği bölge, seyir terasında ve yürüyüş yolunda gezen turistler tarafından ilgi görüyor. Özellikle Ankara, Karabük ve Zonguldak gibi çevre illerde yaşayanlar yaz aylarında lav sütunlarını ziyaret ediyor. 
2 YILDA 150 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ
İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, lav sütunlarının turizme kazandırmasının ardından 2 yılda 150 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini söyledi. Bölgenin doğasıyla Karadeniz'in en güzel yerlerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Dursun, "Burası Bartın'a 17 kilometre uzaklıkta doğa ile tarihin iç içe olduğu yemyeşil orman örtüsüyle denizin bütünleştiği 80 milyon yıllık lav sütunları. Burada beşgen ve altıgen şeklinde sütunlar oluşmuş. Lav sütunların genişliği 50 ile 100 santimetre, uzunluğu ise 100 metre civarındadır. Dünyada 3 tane daha vardır. Türkiye'de sadece Bartın'da bulunmaktadır. Bu lav sütunlarının bir özelliği de diğer lav sütunlarının dikey olması, bizimkilerin ise hem dikey hem yatay olmasıdır. 2 yıl önce burayı turizme açtık. Bu sürede 150 bin kişi burayı ziyaret etti .Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. İkinci etap çalışmamız da sürüyor. İnsana değer veren bir anlayışla burada değişik aktiviteler uygulayarak çalışmalarımız devam edecektir" dedi.
BATI KARADENİZİN YENİ GÖZDESİ
Almanya'dan tatile gelen Hüseyin Durmuş, Güzelcehisar'ın Batı Karadeniz'in yeni gözdesi olacağını ifade ederek, "Biz de buraya gelirken bu kadar güzel olduğunu bilmiyorduk. Hem çok şaşırdık hem de buraya aşık olduk. Herkesin gelip görmesini tavsiye ederim" diye konuştu. Ankara'dan gelen bir başka vatandaş da "İnternetten araştırarak geldik. Sayılı olduğunu duyunca gelip görmek istedik. Çok güzel. Burası bence Karadeniz'in en güzel sahillerinden bir tanesi" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Türkiye'nin 80 milyon yıllık lav sütunlarına ilgi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ağustos 2019 tarihinde saat 12 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye'nin 80 milyon yıllık lav sütunlarına ilgi haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ

BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ

29 Mayıs 2020, Cuma
 • İmsak
  03:16
 • Güneş
  05:13
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:23
 • Yatsı
  22:11
Sayfa Başı