ANTALYA HABERLERİ

‘YUMURTA’ SAVUNMASI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
27.08.2020 - 09:00 |Son Güncelleme :

Caretta caretta yuvalarının iş makinesiyle ezildiği gerekçe gösterilerek 442 bin 482 TL ceza kesilen Kumluca Belediyesi, “Başkan Mustafa Köleoğlu’nu karalamak için boş yumurta kabukları konuldu” savunması yaptı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’nın Kumluca ilçesinde Caretta carettaların üreme alanında iş makinesi çalıştırıldığı gerekçesiyle 442 bin 482 lira ceza kesilen Kumluca Belediyesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün raporuna yanıt verdi. Konuyla ilgili Hürriyet’e açıklama yapan Kumluca Belediyesi Başkan Vekili Tuncay Dalgıç, belediyenin Caretta carettalara zarar verdiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

KARALAMA İDDİASI

Kumluca Belediyesi’ne karşı yanlış bir algı oluşturulduğunu ileri süren Dalgıç, “Kumluca sahil bandında en çok emek harcayan Kumluca Belediye Başkanımız Mustafa Köleoğlu’nu karalamak için boş yumurta kabuklarının ezildiği görüntüsü oluşturuldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün inceleme yaptığı bölgede haberlere konu olan fotoğrafta yuva olarak gösterilen çukurlar, el ile açılarak içine birkaç yumurta kabuğu konulmuştur” dedi.

KORUMA EKİPLERİ KURULDU

Kumluca Belediyesi tarafından Caretta caretta yuvalama alanında bugüne kadar yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirten Dalgıç şöyle konuştu: “Caretta yuvalarının korunması amacıyla 400 adet kafes yaptık. Milli parklardan ve gönüllülerden oluşan ekipler ile yumurtlama zamanında birlikte çalışarak yuvalar tespit edildi ve kafesler ile koruma altına alındı. Sahil bandındaki aydınlatmalar karaya çevrilerek yavruların denize ulaşması sağlandı. Yavruların yuvalardan çıkışı takip edildi ve korundu. Arazi araçlarının yuvalara ve yumurtalara zarar vermesini önlemek için önlemler alınarak denetimler yapıldı.”

HAYVAN DOSTU PROJELER

Mustafa Köleoğlu başkanlığındaki Kumluca Belediyesi yönetiminin görev süresince hayvan dostu bir politika izlediğini savunan Tuncay Dalgıç, “Belediyemiz, bu zamana kadar dünyamızı paylaştığımız hayvan dostlarımıza karşı duyarlı olmuş ve onların hayatlarını kolaylaştıracak projeler üretmiştir. Barınağımızda 15 kedi ve 95 köpeğimiz var. Belediye bünyesindeki sarnıç tepesinde ise 391 kanatlı ve 157 adet memeli hayvanımız bulunuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ‘YUMURTA’ SAVUNMASI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ağustos 2020 tarihinde saat 09 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘YUMURTA’ SAVUNMASI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:20
 • Güneş
  07:45
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı